Kočka získal další státní zakázku. U ministra Langera

Pavel Baroch
3. 3. 2009 8:18
Prodává nepotřebné nemovitosti ministerstva vnitra
Jan Kočka (uprostřed) na pohřbu svého zabitého bratra
Jan Kočka (uprostřed) na pohřbu svého zabitého bratra | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Podnikatel Jan Kočka, bratr zabitého Václava Kočky mladšího, se dostal už k druhé státní zakázce. Po ministerstvu zemědělství pracuje i pro ministerstvo vnitra.

Kočkova rodina je spojována s ruskou mafií, o Kočkovi se zmiňuje i Kubiceho zpráva o prorůstání organizovaného zločinu a politiky.

Redakce Aktuálně.cz zjistila, že Jan Kočka koupil poloviční podíl v pražské společnosti MEXX Reality, která prodává nepotřebné nemovitosti ministerstva vnitra.

Podle internetového obchodního rejstříku složil Kočka 1,55 milionu korun a jako vlastník padesátiprocentního obchodního podílu byl zapsán 11. února 2009. Na druhou polovinu firmy, kterou vlastní Zdeněk Macháček, je přitom uvalena exekuce a soudní exekutor mu zakázal s obchodním podílem jakkoli nakládat.

Vnitro: Kočka není náš problém

Pro vnitro, které vede Ivan Langer z ODS, ovšem Kočkova přítomnost v realitní firmě není překážkou k pokračující spolupráci.

"Ministerstvu vnitra nepřísluší hodnotit vlastnické vztahy v MEXX Reality, ale pouze to, zda tato společnost řádně plní své povinnosti vyplývající z uzavřených smluv," odpověděla na otázku Aktuálně.cz Hana Malá z tiskového oddělení vnitra.

Redakce Aktuálně.cz se na ministerstvo obrátila s dotazy, zda majetkový podíl Jana Kočky v realitní společnosti nevidí vnitro jako problém a jestli s touto firmou bude i nadále spolupracovat.

Kočkova firma Prostor zase pracuje pro ministerstvo zemědělství Petra Gandaloviče z ODS, hlídá pro něj dům kousek od Václavského náměstí.

Spojení s mafií připomněl i Topolánek

Ze spojení s ruskou mafií obvinil Kočkovu rodinu už před parlametními volbami v roce 2006 předseda ODS a současný premiér Mirek Topolánek.

Kongres ODS: Mirek Topolánek při kandidátském projevu
Kongres ODS: Mirek Topolánek při kandidátském projevu | Foto: Ondřej Besperát

Jan Kočka i se svým bratrem Václavem figuroval podle obchodního rejstříku ve stejné firmě s Andrejem Korpljakovem, jehož tajné služby označily za jednoho z největších mafiánů, který kdy působil v Česku.

"Já musím říct, že vaše kontakty s hlavami pražského podsvětí mi připadají dostatečně vážné… Pan Korpljakov třeba," řekl Topolánek před třemi lety na adresu šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, přítele rodiny Kočkových.

Policie ovšem žádného z Kočků nikdy z ničeho neobvinila. Topolánek se o Kočkově rodině a mafii zmínil ještě vloni na podzim, když podnikatel Bohumír Ďuričko zastřelil Václava Kočku mladšího.

Realitka nabídla nejnižší provizi

Se společností MEXX Reality spolupracuje ministerstvo vnitra od roku 2007. Zprostředkovává prodej nepotřebných domů, pozemků nebo garáží. Aktuálně nabízí 25 nemovistí.

Vnitro je s jejími službami spokojeno, realitka zvítězila ve dvou výběrových řízeních. Také proto, že nabídla nejnižší provizi.

"Provize je společnosti MEXX hrazena v závislosti na výši dosažené kupní ceny, a  pohybuje se mezi 1,80 až 1,95 procent z kupní ceny; společnosti je vyplácena až po uzavření kupní smlouvy mezi kupujícím a Ministerstvem vnitra," uvedla Hana Malá z tiskového oddělení vnitra.

 

Právě se děje

Další zprávy