Kočka získal další státní zakázku. U ministra Langera

Pavel Baroch
3. 3. 2009 8:18
Prodává nepotřebné nemovitosti ministerstva vnitra
Jan Kočka (uprostřed) na pohřbu svého zabitého bratra
Jan Kočka (uprostřed) na pohřbu svého zabitého bratra | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Podnikatel Jan Kočka, bratr zabitého Václava Kočky mladšího, se dostal už k druhé státní zakázce. Po ministerstvu zemědělství pracuje i pro ministerstvo vnitra.

Kočkova rodina je spojována s ruskou mafií, o Kočkovi se zmiňuje i Kubiceho zpráva o prorůstání organizovaného zločinu a politiky.

Redakce Aktuálně.cz zjistila, že Jan Kočka koupil poloviční podíl v pražské společnosti MEXX Reality, která prodává nepotřebné nemovitosti ministerstva vnitra.

Podle internetového obchodního rejstříku složil Kočka 1,55 milionu korun a jako vlastník padesátiprocentního obchodního podílu byl zapsán 11. února 2009. Na druhou polovinu firmy, kterou vlastní Zdeněk Macháček, je přitom uvalena exekuce a soudní exekutor mu zakázal s obchodním podílem jakkoli nakládat.

Vnitro: Kočka není náš problém

Pro vnitro, které vede Ivan Langer z ODS, ovšem Kočkova přítomnost v realitní firmě není překážkou k pokračující spolupráci.

"Ministerstvu vnitra nepřísluší hodnotit vlastnické vztahy v MEXX Reality, ale pouze to, zda tato společnost řádně plní své povinnosti vyplývající z uzavřených smluv," odpověděla na otázku Aktuálně.cz Hana Malá z tiskového oddělení vnitra.

Redakce Aktuálně.cz se na ministerstvo obrátila s dotazy, zda majetkový podíl Jana Kočky v realitní společnosti nevidí vnitro jako problém a jestli s touto firmou bude i nadále spolupracovat.

Kočkova firma Prostor zase pracuje pro ministerstvo zemědělství Petra Gandaloviče z ODS, hlídá pro něj dům kousek od Václavského náměstí.

Spojení s mafií připomněl i Topolánek

Ze spojení s ruskou mafií obvinil Kočkovu rodinu už před parlametními volbami v roce 2006 předseda ODS a současný premiér Mirek Topolánek.

Kongres ODS: Mirek Topolánek při kandidátském projevu
Kongres ODS: Mirek Topolánek při kandidátském projevu | Foto: Ondřej Besperát

Jan Kočka i se svým bratrem Václavem figuroval podle obchodního rejstříku ve stejné firmě s Andrejem Korpljakovem, jehož tajné služby označily za jednoho z největších mafiánů, který kdy působil v Česku.

"Já musím říct, že vaše kontakty s hlavami pražského podsvětí mi připadají dostatečně vážné… Pan Korpljakov třeba," řekl Topolánek před třemi lety na adresu šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, přítele rodiny Kočkových.

Policie ovšem žádného z Kočků nikdy z ničeho neobvinila. Topolánek se o Kočkově rodině a mafii zmínil ještě vloni na podzim, když podnikatel Bohumír Ďuričko zastřelil Václava Kočku mladšího.

Realitka nabídla nejnižší provizi

Se společností MEXX Reality spolupracuje ministerstvo vnitra od roku 2007. Zprostředkovává prodej nepotřebných domů, pozemků nebo garáží. Aktuálně nabízí 25 nemovistí.

Vnitro je s jejími službami spokojeno, realitka zvítězila ve dvou výběrových řízeních. Také proto, že nabídla nejnižší provizi.

"Provize je společnosti MEXX hrazena v závislosti na výši dosažené kupní ceny, a  pohybuje se mezi 1,80 až 1,95 procent z kupní ceny; společnosti je vyplácena až po uzavření kupní smlouvy mezi kupujícím a Ministerstvem vnitra," uvedla Hana Malá z tiskového oddělení vnitra.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy