Praha - Soud s bývalými manažery Mostecké uhelné společnosti, které švýcarská prokuratura viní z praní špinavých peněz, začne pravděpodobně už v únoru příštího roku.
Aktuálně.cz to řekla vicepremiérka Karolína Peake. Podobné informace přicházejí ze švýcarské strany. Podle tamní prokuratury čeští uhlobaroni stanou před soudem nejdřív na jaře.
Česko tak má teoreticky čas v řádu týdnů, aby se připojilo k trestnímu řízení ve Švýcarsku a ucházelo se o zmražené miliardy prostřednictvím civilní žaloby jako účastník samotného soudu.
„Podle mých informací soud ve Švýcarsku začne pravděpodobně v únoru příštího roku," řekla Aktuálně.cz Peake krátce po schůzce se švýcarským velvyslancem André Reglim.
Horký soud v létě
Švýcarská prokuratura už obsáhlý spis poslala na Federální trestní soud ve městě Bellinzona. Tento dvůr bude kauzu českých uhlobaronů a privatizace, kterou dokončila v roce 1999 vláda Miloše Zemana, rozhodovat.
Soud v Bellinzoně zatím nereagoval na žádný z dotazů Aktuálně.cz ohledně průběhu procesu. Mluvčí federální švýcarské prokuratury Jeanette Balmerová nicméně řekla, že soud lze čekat v průběhu příštího jara.
„Dle zkušeností s obdobnými případy lze předpokládat, že soud proběhne na jaře až v létě příštího roku," uvedla Balmerová.
Kabinet Petra Nečase se minulý pátek po jednání o švýcarské obžalobě dohodl na tom, že se o peníze, které mají údajně pocházet z rekultivačních fondů Mostecké uhelné, bude český stát domáhat.
Kalouskův úřad mlčí
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nyní pro ministerstvo financí zpracovává materiál, který má objasnit předpokládané trestné činy a má zdůvodňovat případný český nárok na náhradu škody z privatizace dolů.
Analýza má být hotová koncem tohoto týdne, kdy poputuje na úřad ministra Miroslava Kalouska. Resort financí se totiž stará o české majetkové zájmy v zahraničí, a má tak na starosti podání případné žaloby.
Bez tohoto kroku ale nebudou švýcarské úřady informovat o zahájení soudního řízení automaticky.
„Švýcarská strana nemá povinnost informovat české orgány o zahájení soudního řízení, pokud český stát nebude jedním z účastníků řízení," uvedl Jiří Hovorka z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.
Ministerstvo financí ani po třídenní časové lhůtě a opakovaných dotazech nesdělilo, zda už má český stát právní zastoupení ve Švýcarsku. Takový krok přitom ohlásil premiér Nečas v pátek.
Údajná škoda: Tři miliardy
Švýcarská prokuratura koncem října informovala o tom, že viní sedm lidí, většinou Čechů, z finančních machinací v souvislosti s nejmenovanou významnou energetickou společností.
Vyšetřování Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že z MUS byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze.
Týdeník Respekt v pondělí uvedl, že v obžalobě Švýcaři dospěli k závěru, že během privatizace Mostecké uhelné vznikla České republice škoda osm miliard. Zdroje deníku Aktuálně.cz, které měly možnost se s obžalobou seznámit, ale uvádějí číslo o pět miliard nižší.
„V obžalobě je uvedena škoda 3,4 miliardy korun. Švýcaři to spočetli na základě ocenění podílu MUS, který Zemanova vláda zprivatizovala," uvedl zdroj obeznámený s obžalobou.
Samotná obžaloba nepřináší další nové informace, výslovně nicméně zmiňuje, že privatizaci mostecké společnosti provázela korupce. „Je to tam výslovně uvedeno," dodal již citovaný zdroj.
Jestli byl uplacen někdo z politiků už žaloba neříká. Zmiňuje podle informací Aktuálně.cz pouze známé informace o tom, že provize za privatizaci byla 170 milionů korun. Část z nich pak skončila u lidí blízkých bývalému premiérovi Stanislavu Grossovi. Šlo ovšem o zlomek z částky, celkem do 15 milionů.