Někomu jsem šlápl na kuří oko, tvrdí Ransdorf. Donesl dokumenty, strana mu věří

Domácí Mikuláš Klang Domácí, Mikuláš Klang
Aktualizováno 8. 12. 2015 13:06
Europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf se poprvé veřejně vyjádřil ke svému zadržení ve švýcarské bance. Vyloučil, že by naletěl podvodníkovi, jak naznačil mimo jiné prezident Miloš Zeman. Tvrdí, že "někomu šlápl na kuří oko." Připustil, že udělal chybu, když si neuvědomil, jak mocný je ve Švýcarsku bankovní sektor. Ransdorf vedení strany předložil dokumenty, které podle předsedy strany Filipa dokazují, že se nedopustil trestného činu.
Miloslav Ransdorf a vedení KSČM po schůzce.
Miloslav Ransdorf a vedení KSČM po schůzce. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Po téměř pěti dnech od svého zatčení v curyšské bance přišel komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf celou kauzu vysvětlit i svým spolustraníkům. "Doložil dokumenty, které osvědčují to, že ve svých vyjádřeních, která poskytl médiím, vyvrací domněnky, že by se dopustil nějakého trestného činu," shrnul průběh jednání šéf KSČM Vojtěch Filip.

Ransdorfova slova podle něj potvrzuje i fakt, že švýcarská prokuratura europoslance z ničeho neobvinila. "Je nyní na něm, aby dostal ostatní dokumenty, které měl u sebe," dodal šéf komunistů.

Sám Ransdorf, který kvůli "mlze a pražské dopravě" dorazil do sídla strany na jednání o skoro tři čtvrtě hodiny později, sice prohlásil, že mu právníci radí, aby se ke kauze příliš nevyjadřoval, zároveň je ale připravený se bránit.

"Abych očistil své jméno, které bylo pošpiněno ve sdělovacích prostředcích," uvedl Ransdorf a podivil se i nad některými výroky svých kolegů z Evropského parlamentu. Smítko pochybnosti prý nesmí ulpít ani na KSČM, za kterou Ransdorf v Bruselu zasedá už třetí období.

S lehkým úsměvem přešel Ransdorf otázku, jestli nenaletěl podvodníkovi. "Než jsem do Švýcarska jel, tak jsem měl možnost seznámit se s dokumenty, které dokazovaly, že dědictví je reálná záležitost," odmítl možnost, kterou o víkendu naznačil prezident Miloš Zeman.

Ransdorf nabídl jiné vysvětlení, které ale více nerozvedl: někomu prý šlápl na kuří oko. "Chybu jsem možná udělal tím, že jsem nepočítal s tím, jak mocný bankovní sektor ve Švýcarsku je. V podstatě je to s policií rozhodující síla ve státě," zopakoval svou domněnku, že kauza mohla být předem připravená.

Švýcarská policie někdejšího místopředsedu KSČM zadržela ve čtvrtek, když se spolu s dalšími třemi Slováky snažil o převod 350 milionů eur. Doklady, kterými se přitom skupina prokazovala, ale neodpovídaly skutečnosti.

Europoslanec tvrdí, že pouze chtěl informace k dědictví po švýcarské občance, která zemřela v roce 2005. Dědicem měl být Čech, který se na Ransdorfa obrátil prostřednictvím své známé a manažera.

V pondělí napsal slovenský server Aktuality.sk, že švýcarské úřady Ransdorfa a další tři lidi už obvinily. O den později ráno toto tvrzení vyvrátila mluvčí vrchního státního zastupitelství v Curychu Corinne Bouvardová, aby jej o několik hodin později potvrdila.

Nedorozumění kolem pojmu obviněný vzniklo na základě rozdílnosti švýcarského a českého právního systému. V České republice se podle současného trestního řádu obviněným stane osoba podezřelá ze spáchání trestného činu doručením usnesení o zahájení trestního stíhání, které vydává zásadně policejní orgán nebo výjimečně státní zástupce.

"Po provedeném trestním vyšetřování se řízení buď zastaví (z právních důvodů nebo kvůli tomu, že se podezření nepotvrdilo), nebo se vznese obžaloba u soudu," uvedla v následné komunikaci na vysvětlenou Bouvardová. "Jak ale probíhající řízení dopadne, nelze v současnosti ještě říct," zdůraznila.

Jeden ze čtyř obviněných v trestním řízení zůstává nadále ve vyšetřovací vazbě. Tu je podle Bouvardové možné ve Švýcarsku povolit na tři měsíce. "Obviněný si ale může kdykoli podat žádost o propuštění, o němž pak musí znovu rozhodovat soud," řekla.

Státní zastupitelství obecně ve Švýcarsku zahajuje trestní řízení poté, co od policie obdrží spis. Zahájením řízení se z podezřelých stávají ve švýcarském právním systému obvinění, aniž by bylo toto označení vázáno na formální akt sdělení obvinění.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy