Příběh o účtu nacistického pohlavára zná starosta dva roky. Nenaletěl. Ransdorf možná ano

Radek Nohl Radek Nohl
7. 12. 2015 15:00
Starosta slovenské obce Ivanka při Nitře Ľuboš Gál zná příběh o tajemném kontě ve Švýcarsku již dva roky. Přišel mu o něm vyprávět jeho předchůdce Peter Guzmický. Gál se dozvěděl, že konto patří velice bohatému Němci, který je dědicem nacistického pohlavára. Starosta ale příběhu neuvěřil. Teď byl kvůli předložení falešných dokumentů Guzmický zadržen a s ním i dva Slováci a český europoslanec Miloslav Ransdorf. Gál má za to, že jejich zadržení kvůli tomu, že chtěli vybrat 9,4 miliardy, má spojitost s dokumenty, které viděl v roce 2013. "Není to náhoda, když teď přistihnou toho člověka, který o tom mluvil, s nějakými falešnými dokumenty," řekl Gál v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.
Europoslanec Miloslav Ransdorf.
Europoslanec Miloslav Ransdorf. | Foto: DVTV

Pro Denník N jste uvedl, že příběh o tajemném kontě ve Švýcarsku znáte již dva roky. Co se tehdy stalo?

Před dvěma roky jsem byl kontaktován nějakým člověkem. Ukazoval mi dokumenty, které souvisely s penězi ve švýcarské bance. Jestli to byly zrovna dokumenty, které nyní předložili, nevím. Ale když jsem se o tom nyní dozvěděl, zarazilo mě to.

Kdo za vámi s těmi dokumenty přišel?

Byl to člověk, kterého jsem do té doby neznal. Dnes už vím, o koho jde. Kontaktoval mě s tímto i pan Guzmický (bývalý starosta Ivanky při Nitře, který byl nyní s Miloslavem Ransdorfem zadržen - pozn. red.), říkal, že má něco vyřizovat, že tyto dokumenty existují. Mě to nezajímalo, bral jsem to jako informaci, která smrděla pochybností. Já jsem si ten příběh teď spojil.

Bylo na těch dokumentech uvedeno, kdo je majitel toho konta? V této kauze se mluví o muži s iniciálami V. H.

Tomu jsem žádnou váhu tehdy nedával. Ani ty iniciály V. H. si vůbec nepamatuji. Já jsem si toho člověka tehdy jen vyslechl.

Ten účet měl patřit dědici nacistického pohlavára?

To tam tehdy také padalo. Měl to být Němec, který byl pohlavár a poté vlastnil nějaké patenty na věci v Německu, byl strašně bohatý. Padaly různé příběhy o tom, kdo by to měl být, kolik tam je peněz.

Takže skupina kolem europoslance Miloslava Ransdorfa naletěla tomuto příběhu?

To můžu těžko říct. Co jsem tehdy slyšel a viděl nějaké dva papíry, tak se zdá, že to s tím souvisí. Není to náhoda, že teď přistihnou toho člověka, který o tom mluvil, s nějakými falešnými dokumenty.

O koho jde? Kdo vám ty dokumenty ukazoval?

Pro mě je nepodstatný. Já bych nerad na jeho jméno vzpomínal.

Jakou pověst má Peter Guzmický, který byl s europoslancem Ransdorfem zadržen?

Je obžalovaný z nějakého trestného činu. Někteří ho mají rádi, někteří ho rádi nemají.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy