Příběh o účtu nacistického pohlavára zná starosta dva roky. Nenaletěl. Ransdorf možná ano

Radek Nohl Radek Nohl
7. 12. 2015 15:00
Starosta slovenské obce Ivanka při Nitře Ľuboš Gál zná příběh o tajemném kontě ve Švýcarsku již dva roky. Přišel mu o něm vyprávět jeho předchůdce Peter Guzmický. Gál se dozvěděl, že konto patří velice bohatému Němci, který je dědicem nacistického pohlavára. Starosta ale příběhu neuvěřil. Teď byl kvůli předložení falešných dokumentů Guzmický zadržen a s ním i dva Slováci a český europoslanec Miloslav Ransdorf. Gál má za to, že jejich zadržení kvůli tomu, že chtěli vybrat 9,4 miliardy, má spojitost s dokumenty, které viděl v roce 2013. "Není to náhoda, když teď přistihnou toho člověka, který o tom mluvil, s nějakými falešnými dokumenty," řekl Gál v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.
Europoslanec Miloslav Ransdorf.
Europoslanec Miloslav Ransdorf. | Foto: DVTV

Pro Denník N jste uvedl, že příběh o tajemném kontě ve Švýcarsku znáte již dva roky. Co se tehdy stalo?

Před dvěma roky jsem byl kontaktován nějakým člověkem. Ukazoval mi dokumenty, které souvisely s penězi ve švýcarské bance. Jestli to byly zrovna dokumenty, které nyní předložili, nevím. Ale když jsem se o tom nyní dozvěděl, zarazilo mě to.

Kdo za vámi s těmi dokumenty přišel?

Byl to člověk, kterého jsem do té doby neznal. Dnes už vím, o koho jde. Kontaktoval mě s tímto i pan Guzmický (bývalý starosta Ivanky při Nitře, který byl nyní s Miloslavem Ransdorfem zadržen - pozn. red.), říkal, že má něco vyřizovat, že tyto dokumenty existují. Mě to nezajímalo, bral jsem to jako informaci, která smrděla pochybností. Já jsem si ten příběh teď spojil.

Bylo na těch dokumentech uvedeno, kdo je majitel toho konta? V této kauze se mluví o muži s iniciálami V. H.

Tomu jsem žádnou váhu tehdy nedával. Ani ty iniciály V. H. si vůbec nepamatuji. Já jsem si toho člověka tehdy jen vyslechl.

Ten účet měl patřit dědici nacistického pohlavára?

To tam tehdy také padalo. Měl to být Němec, který byl pohlavár a poté vlastnil nějaké patenty na věci v Německu, byl strašně bohatý. Padaly různé příběhy o tom, kdo by to měl být, kolik tam je peněz.

Takže skupina kolem europoslance Miloslava Ransdorfa naletěla tomuto příběhu?

To můžu těžko říct. Co jsem tehdy slyšel a viděl nějaké dva papíry, tak se zdá, že to s tím souvisí. Není to náhoda, že teď přistihnou toho člověka, který o tom mluvil, s nějakými falešnými dokumenty.

O koho jde? Kdo vám ty dokumenty ukazoval?

Pro mě je nepodstatný. Já bych nerad na jeho jméno vzpomínal.

Jakou pověst má Peter Guzmický, který byl s europoslancem Ransdorfem zadržen?

Je obžalovaný z nějakého trestného činu. Někteří ho mají rádi, někteří ho rádi nemají.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 1 hodinou

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 2 hodinami

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy