Příběh o účtu nacistického pohlavára zná starosta dva roky. Nenaletěl. Ransdorf možná ano

Radek Nohl Radek Nohl
7. 12. 2015 15:00
Starosta slovenské obce Ivanka při Nitře Ľuboš Gál zná příběh o tajemném kontě ve Švýcarsku již dva roky. Přišel mu o něm vyprávět jeho předchůdce Peter Guzmický. Gál se dozvěděl, že konto patří velice bohatému Němci, který je dědicem nacistického pohlavára. Starosta ale příběhu neuvěřil. Teď byl kvůli předložení falešných dokumentů Guzmický zadržen a s ním i dva Slováci a český europoslanec Miloslav Ransdorf. Gál má za to, že jejich zadržení kvůli tomu, že chtěli vybrat 9,4 miliardy, má spojitost s dokumenty, které viděl v roce 2013. "Není to náhoda, když teď přistihnou toho člověka, který o tom mluvil, s nějakými falešnými dokumenty," řekl Gál v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.
Europoslanec Miloslav Ransdorf.
Europoslanec Miloslav Ransdorf. | Foto: DVTV

Pro Denník N jste uvedl, že příběh o tajemném kontě ve Švýcarsku znáte již dva roky. Co se tehdy stalo?

Před dvěma roky jsem byl kontaktován nějakým člověkem. Ukazoval mi dokumenty, které souvisely s penězi ve švýcarské bance. Jestli to byly zrovna dokumenty, které nyní předložili, nevím. Ale když jsem se o tom nyní dozvěděl, zarazilo mě to.

Kdo za vámi s těmi dokumenty přišel?

Byl to člověk, kterého jsem do té doby neznal. Dnes už vím, o koho jde. Kontaktoval mě s tímto i pan Guzmický (bývalý starosta Ivanky při Nitře, který byl nyní s Miloslavem Ransdorfem zadržen - pozn. red.), říkal, že má něco vyřizovat, že tyto dokumenty existují. Mě to nezajímalo, bral jsem to jako informaci, která smrděla pochybností. Já jsem si ten příběh teď spojil.

Bylo na těch dokumentech uvedeno, kdo je majitel toho konta? V této kauze se mluví o muži s iniciálami V. H.

Tomu jsem žádnou váhu tehdy nedával. Ani ty iniciály V. H. si vůbec nepamatuji. Já jsem si toho člověka tehdy jen vyslechl.

Ten účet měl patřit dědici nacistického pohlavára?

To tam tehdy také padalo. Měl to být Němec, který byl pohlavár a poté vlastnil nějaké patenty na věci v Německu, byl strašně bohatý. Padaly různé příběhy o tom, kdo by to měl být, kolik tam je peněz.

Takže skupina kolem europoslance Miloslava Ransdorfa naletěla tomuto příběhu?

To můžu těžko říct. Co jsem tehdy slyšel a viděl nějaké dva papíry, tak se zdá, že to s tím souvisí. Není to náhoda, že teď přistihnou toho člověka, který o tom mluvil, s nějakými falešnými dokumenty.

O koho jde? Kdo vám ty dokumenty ukazoval?

Pro mě je nepodstatný. Já bych nerad na jeho jméno vzpomínal.

Jakou pověst má Peter Guzmický, který byl s europoslancem Ransdorfem zadržen?

Je obžalovaný z nějakého trestného činu. Někteří ho mají rádi, někteří ho rádi nemají.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy