Praha - Vyšetřování kauzy bývalého náměstka pražského vrchního žalobce Libora Grygárka jde po dvou letech od jeho obvinění do finále. Olomoučtí žalobci Grygárkovi kladou za vinu, že zdržoval vyšetřování případu souvisejícího s podnikatelem Romanem Janouškem. Grygárkovou aférou začala kauza Jany Nagyové.
Žalobci již podle informací deníku Aktuálně.cz získali právní pomoc ze Švýcarska, bez kterého nemohli v případu pokračovat.
Státní zástupci tak brzy umožní Grygárkovi a jeho advokátovi, aby se seznámili s celým spisem, a poté policisté kauzu uzavřou. "Právní pomoc nám přišla, o další již žádat nebudeme," potvrdil náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár. Co jim Švýcaři napsali, říct nechtěl. Z jeho slov však vyplývá, že získali potřebné informace.
Žalobci psali do Švýcarska opakovaně. Zpráva, která jim přišla loni v létě, ale nebyla dostačující, a proto se vyšetřování táhlo. Teď by již měl být případ uzavřen. "Pokračují úkony v Česku a poté dojde k seznamování se spisem," uvedl Komár.
Olomoučtí žalobci: Grygárek kryl Janouška
Grygárek Aktuálně.cz řekl, že to, co ze Švýcarska přišlo, se ho vůbec netýká. "Právní pomoc ze Švýcarska, respektive materiály v ní požadované a i zaslané, nemají s mojí osobou vůbec nic společného," prohlásil Grygárek.
Vyšetřování kauzy začalo v roce 2011, bývalý žalobce byl obviněn v prosinci před dvěma roky. Od té doby ho policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu stíhají za to, že se jako vysoce postavený státní zástupce nesnažil pomoci v roce 2008 vyšetřování případu, který přímo souvisí s podnikatelem Romanem Janouškem a penězi, jež měl Janoušek uložené na kontech ve Švýcarsku.
Olomoučtí žalobci tvrdí, že Grygárek poté, co se dověděl o vyšetřování ve Švýcarsku, měl v Česku začít prověřovat peníze Janouška. Podle vrchního státního zastupitelství to ale neudělal, jelikož mezi Grygárkem a Janouškem panovaly přátelské vztahy. Což dokládají zejména pořízenými odposlechy.
Podle Grygárkova advokáta Tomáše Kaisera ze spisu vyplývá, že za problémy s vyřízením právní pomoci ze Švýcarska v roce 2008 nemohl jeho klient, ale někdo jiný. Dotyčný prý na státním zastupitelství vůbec nepracoval. O koho jde, Kaiser neuvedl.
Žalobci takovou verzi odmítají. "Výsledky dosavadního vyšetřování plně podporují důvodné podezření, že doktor Grygárek se dopustil trestného činu, pro který mu bylo sděleno obvinění," prohlásil Komár.
Moje stížnosti zamítají, stěžuje si Grygárek
Vyšetřování podle Kaisera mělo skončit již na konci roku 2014. Grygárek nyní řekl, že opakovaně podával stížnost na průtahy a žádal o to, aby žalobci trestní stíhání zastavili. Zatím ale neuspěl.
"Jsou s bohorovnou arogancí odmítány právě s poukazem na vyřízení této se mnou ani vzdáleně nesouvisející žádostí o právní pomoc," uvedl. Důkazy, které policie zatím nashromáždila, podle Grygárka vyvracejí, že by se čehokoliv dopustil.
V Česku kvůli této větvi kauzy Jany Nečasové již vyšetřovatelé vyslechli například bývalé ředitele protikorupční policie Jiřího Nováka a Tomáše Martince nebo někdejšího ředitele Finančního analytického útvaru Milana Cícera.
Grygárek poté, co opustil pražské vrchní státní zastupitelství, začal pracovat jako advokát.