Ištvanův tým udělal po razii na Úřadu vlády chybu, chtěl bych už vidět výsledek, říká Pavel Zeman

Domácí Domácí
Aktualizováno 11. 12. 2015 12:20
Za pětiletého úřadování Pavla Zemana začala státní zastupitelství konečně vyšetřovat ekonomické a korupční skandály. Prosadit zákon o státním zastupitelství se mu ale i díky zásahu Ištvanova týmu na Úřadě vlády dosud nepodařilo. Rád by již viděl výsledek celého vyšetřování. Do případu zasahovat nechce.
Pavel Zeman
Pavel Zeman | Foto: Lukáš Němeček

Brno - Před pěti lety vyměnil Haag za Brno. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se postavil v roce 2010 do čela resuscitace státních zastupitelství, aby začala vyšetřovat ekonomické a korupční případy. A evidentně se mu to povedlo. Pak ale přišel rok 2013 a zásah Ištvanova týmu na Úřadu vlády, který znamenal změnu. Minimálně ve společenské náladě.

V poslední době tak činnost státních zástupců a policie naopak vyvolává obavy z jejich vzrůstajícího vlivu. To se například projevilo i v úsilí Pavla Zemana prosadit zákon o státním zastupitelství, který dosud neprošel ani vládou. "Na tom zákoně jsem v letech 2011 a 2012 nechal spoustu času. Stal se asi velkým politikem, což mi trochu vadí," říká Zeman v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny.

Po prvním čtení zákona v roce 2013 ale přišel zásah na vládě, který vedl k jeho stažení. "Ano, atmosféra se změnila. Za prvé, a to je, myslím, dodnes veřejností nedoceněno, byl to důkaz, že právo měří každému stejně a že nikdo není nedotknutelný. A za druhé, ano, vztah politiky ke státnímu zastupitelství je od té doby mnohem obezřetnější," vrací se Zeman k události, která vedla k pádu vlády Petra Nečase. Podle něj ale vede každá významnější kauza, která zasáhne nějakého politika, k otázkám, zdali již nezašlo zastupitelství příliš daleko.

Rád bych viděl výsledek

Nejvyšší státní zástupce ale zároveň přiznává, že v případě mediální komunikace udělal Ištvanův tým chybu. Stejně netrpělivě jako média tak čeká, jak to dopadne s podnikateli Romanem Janouškem, Ivo Rittigem nebo bývalým státním zástupcem Liborem Grygárkem. Vměšovat se ale do případu nechce.

"Když bych tedy v téhle věci dal nějaký pokyn, což jako dohledový orgán můžu, tak za prvé bych se potom mohl vyloučit z rozhodování o stížnostech. Za druhé – a teď to nevztahujme k Olomouci, ale obecně – pokud ten dotyčný orgán odmítne můj pokyn vykonat, tak tu věc musím provést sám," vykresluje Zeman v pátečním rozhovoru pro Hospodářské noviny obtížnost své situace. Pokud by se i přesto rozhodl zasáhnout, rozhodoval by o stížnostech Nejvyšší soud.

Ištvan: Nevím, co řekl Zeman. Nebudu se vyjadřovat

Ivo Ištvan odmítl prohlášení Pavla Zemana komentovat: "Já nevím, co tvrdí pan nejvyšší státní zástupce, a nechci se k tomu vyjadřovat, protože jsem to nečetl. Nemůžu se vyjadřovat k něčemu, o čemž nevím, zda bylo správně a korektně zachyceno," uvedl s dodatkem, že se nebude vyjadřovat ani k průběhu vyšetřování.

Duch tiskové konference olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana a šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty k zásahu na vládě vybledl. Celá kauza se ale znovu rozhořela rok po zatčení Davida Ratha.

Rathův případ pak vnímá sám Zeman jako průlomový. "Státní zastupitelství dobře spolupracovalo s policií během prověřování. Průlomové co do rozsahu a obstarávání důkazů. A koneckonců i v řízení před soudem," říká o kauze Zeman.

Podle Zemana jsme kvůli korupci mířili před pěti lety k rozpadu státu. To se ale s jeho příchodem změnilo a policie i žalobci dostali nový elán. Diskusi o tom, zdali není úplatkářských kauz až příliš, pak vnímá jako zcela přirozenou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy