Ištvanův tým udělal po razii na Úřadu vlády chybu, chtěl bych už vidět výsledek, říká Pavel Zeman

Domácí Domácí
Aktualizováno 11. 12. 2015 12:20
Za pětiletého úřadování Pavla Zemana začala státní zastupitelství konečně vyšetřovat ekonomické a korupční skandály. Prosadit zákon o státním zastupitelství se mu ale i díky zásahu Ištvanova týmu na Úřadě vlády dosud nepodařilo. Rád by již viděl výsledek celého vyšetřování. Do případu zasahovat nechce.
Pavel Zeman
Pavel Zeman | Foto: Lukáš Němeček

Brno - Před pěti lety vyměnil Haag za Brno. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se postavil v roce 2010 do čela resuscitace státních zastupitelství, aby začala vyšetřovat ekonomické a korupční případy. A evidentně se mu to povedlo. Pak ale přišel rok 2013 a zásah Ištvanova týmu na Úřadu vlády, který znamenal změnu. Minimálně ve společenské náladě.

V poslední době tak činnost státních zástupců a policie naopak vyvolává obavy z jejich vzrůstajícího vlivu. To se například projevilo i v úsilí Pavla Zemana prosadit zákon o státním zastupitelství, který dosud neprošel ani vládou. "Na tom zákoně jsem v letech 2011 a 2012 nechal spoustu času. Stal se asi velkým politikem, což mi trochu vadí," říká Zeman v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny.

Po prvním čtení zákona v roce 2013 ale přišel zásah na vládě, který vedl k jeho stažení. "Ano, atmosféra se změnila. Za prvé, a to je, myslím, dodnes veřejností nedoceněno, byl to důkaz, že právo měří každému stejně a že nikdo není nedotknutelný. A za druhé, ano, vztah politiky ke státnímu zastupitelství je od té doby mnohem obezřetnější," vrací se Zeman k události, která vedla k pádu vlády Petra Nečase. Podle něj ale vede každá významnější kauza, která zasáhne nějakého politika, k otázkám, zdali již nezašlo zastupitelství příliš daleko.

Rád bych viděl výsledek

Nejvyšší státní zástupce ale zároveň přiznává, že v případě mediální komunikace udělal Ištvanův tým chybu. Stejně netrpělivě jako média tak čeká, jak to dopadne s podnikateli Romanem Janouškem, Ivo Rittigem nebo bývalým státním zástupcem Liborem Grygárkem. Vměšovat se ale do případu nechce.

"Když bych tedy v téhle věci dal nějaký pokyn, což jako dohledový orgán můžu, tak za prvé bych se potom mohl vyloučit z rozhodování o stížnostech. Za druhé – a teď to nevztahujme k Olomouci, ale obecně – pokud ten dotyčný orgán odmítne můj pokyn vykonat, tak tu věc musím provést sám," vykresluje Zeman v pátečním rozhovoru pro Hospodářské noviny obtížnost své situace. Pokud by se i přesto rozhodl zasáhnout, rozhodoval by o stížnostech Nejvyšší soud.

Ištvan: Nevím, co řekl Zeman. Nebudu se vyjadřovat

Ivo Ištvan odmítl prohlášení Pavla Zemana komentovat: "Já nevím, co tvrdí pan nejvyšší státní zástupce, a nechci se k tomu vyjadřovat, protože jsem to nečetl. Nemůžu se vyjadřovat k něčemu, o čemž nevím, zda bylo správně a korektně zachyceno," uvedl s dodatkem, že se nebude vyjadřovat ani k průběhu vyšetřování.

Duch tiskové konference olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana a šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty k zásahu na vládě vybledl. Celá kauza se ale znovu rozhořela rok po zatčení Davida Ratha.

Rathův případ pak vnímá sám Zeman jako průlomový. "Státní zastupitelství dobře spolupracovalo s policií během prověřování. Průlomové co do rozsahu a obstarávání důkazů. A koneckonců i v řízení před soudem," říká o kauze Zeman.

Podle Zemana jsme kvůli korupci mířili před pěti lety k rozpadu státu. To se ale s jeho příchodem změnilo a policie i žalobci dostali nový elán. Diskusi o tom, zdali není úplatkářských kauz až příliš, pak vnímá jako zcela přirozenou.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy