Ištvanův tým udělal po razii na Úřadu vlády chybu, chtěl bych už vidět výsledek, říká Pavel Zeman

Domácí Domácí
Aktualizováno 11. 12. 2015 12:20
Za pětiletého úřadování Pavla Zemana začala státní zastupitelství konečně vyšetřovat ekonomické a korupční skandály. Prosadit zákon o státním zastupitelství se mu ale i díky zásahu Ištvanova týmu na Úřadě vlády dosud nepodařilo. Rád by již viděl výsledek celého vyšetřování. Do případu zasahovat nechce.
Pavel Zeman
Pavel Zeman | Foto: Lukáš Němeček

Brno - Před pěti lety vyměnil Haag za Brno. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se postavil v roce 2010 do čela resuscitace státních zastupitelství, aby začala vyšetřovat ekonomické a korupční případy. A evidentně se mu to povedlo. Pak ale přišel rok 2013 a zásah Ištvanova týmu na Úřadu vlády, který znamenal změnu. Minimálně ve společenské náladě.

V poslední době tak činnost státních zástupců a policie naopak vyvolává obavy z jejich vzrůstajícího vlivu. To se například projevilo i v úsilí Pavla Zemana prosadit zákon o státním zastupitelství, který dosud neprošel ani vládou. "Na tom zákoně jsem v letech 2011 a 2012 nechal spoustu času. Stal se asi velkým politikem, což mi trochu vadí," říká Zeman v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny.

Po prvním čtení zákona v roce 2013 ale přišel zásah na vládě, který vedl k jeho stažení. "Ano, atmosféra se změnila. Za prvé, a to je, myslím, dodnes veřejností nedoceněno, byl to důkaz, že právo měří každému stejně a že nikdo není nedotknutelný. A za druhé, ano, vztah politiky ke státnímu zastupitelství je od té doby mnohem obezřetnější," vrací se Zeman k události, která vedla k pádu vlády Petra Nečase. Podle něj ale vede každá významnější kauza, která zasáhne nějakého politika, k otázkám, zdali již nezašlo zastupitelství příliš daleko.

Rád bych viděl výsledek

Nejvyšší státní zástupce ale zároveň přiznává, že v případě mediální komunikace udělal Ištvanův tým chybu. Stejně netrpělivě jako média tak čeká, jak to dopadne s podnikateli Romanem Janouškem, Ivo Rittigem nebo bývalým státním zástupcem Liborem Grygárkem. Vměšovat se ale do případu nechce.

"Když bych tedy v téhle věci dal nějaký pokyn, což jako dohledový orgán můžu, tak za prvé bych se potom mohl vyloučit z rozhodování o stížnostech. Za druhé – a teď to nevztahujme k Olomouci, ale obecně – pokud ten dotyčný orgán odmítne můj pokyn vykonat, tak tu věc musím provést sám," vykresluje Zeman v pátečním rozhovoru pro Hospodářské noviny obtížnost své situace. Pokud by se i přesto rozhodl zasáhnout, rozhodoval by o stížnostech Nejvyšší soud.

Ištvan: Nevím, co řekl Zeman. Nebudu se vyjadřovat

Ivo Ištvan odmítl prohlášení Pavla Zemana komentovat: "Já nevím, co tvrdí pan nejvyšší státní zástupce, a nechci se k tomu vyjadřovat, protože jsem to nečetl. Nemůžu se vyjadřovat k něčemu, o čemž nevím, zda bylo správně a korektně zachyceno," uvedl s dodatkem, že se nebude vyjadřovat ani k průběhu vyšetřování.

Duch tiskové konference olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana a šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty k zásahu na vládě vybledl. Celá kauza se ale znovu rozhořela rok po zatčení Davida Ratha.

Rathův případ pak vnímá sám Zeman jako průlomový. "Státní zastupitelství dobře spolupracovalo s policií během prověřování. Průlomové co do rozsahu a obstarávání důkazů. A koneckonců i v řízení před soudem," říká o kauze Zeman.

Podle Zemana jsme kvůli korupci mířili před pěti lety k rozpadu státu. To se ale s jeho příchodem změnilo a policie i žalobci dostali nový elán. Diskusi o tom, zdali není úplatkářských kauz až příliš, pak vnímá jako zcela přirozenou.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy