Vrchní státní zástupce Christer van der Kwast dnes v tiskovém prohlášení oznámil, že se rozhodl zahájit vyšetřování. Van der Kwast zároveň uvažuje o tom, že podobné vyšetřování zahájí i v případě prodeje Gripenů do Jihoafrické republiky.
Vyšetřování znovu otevřela i česká policie. "Opětovně prověřujeme tento případ. A to na základě nových informací, které jsme nyní získali a nebyly nám k dispozici v roce 2002," sdělila deníku Aktuálně.cz mluvčí protikorupční jednotky Alena Vokráčková.
Podle ní byl případ mezitím "jen" odložen. To znamená, že se na něm nadále pracuje, jen ne s intenzitou jako na běžném případu. "Stále se do spisu přidávají nové informace, které se získají například z jiných kauz. Pokud se objeví nové závažné skutečnosti, dále se prověžují," upřesnila Vokráčková.
ČTĚTE V SOUVISLOSTECH:- Kauza Gripeny: Švédové slibují senzaci
- Rozhovor: Úplatek za gripeny? Senzace
- Kauza gripenů znovu ožila úplatky
Klíčovou osobou uplácení v České republice byl podle anonymního zdroje švédské televize šéf české kampaně stíhaček Gripen, Angličan Steve Mead, který toto obvinění už dříve popřel. Za prostředníky byli označeni Rakušan Alfons Mensdorff-Pouilly, Čech Richard Háva - spolumajitel podniku Omnipol - a bývalý kanadský ministr Otto Jelinek.
Jak se pořizovaly Gripeny
1997 - Vláda Václava Klause rozhoduje o modernizaci armádní letky. Nové stroje mají přijít na místo sovětských migů.
1999 - Pět firem se předběžně uchází o vládní zakázku: konsorcium McDonnell-Douglas/Boeing, Lockheed Martin, Dassault Aviation, koncern EADS, a britsko-švédské konsorcium BAE Systems/SAAB.
2001 - Vyhlášeno výběrové řízení. Po čtyřech měsících odstupují Američané. Nabídky pak stáhly i Dassault a EADS. Zůstává tak jen konsorcium BAE.
2002 - Vláda ještě v roce 2001 konstatovala, že BAE splnila podmínky a v následujícím roce schválila nákup 24 gripenů za 60 miliard korun. Následná vláda Vladimíra Špidly od nákupu po povodních odstoupila. Ostatně Senátem nákup stíhaček neprošel
2003 - Rozhodnuto o pronájmu stíhaček. Z několika nabídek vybrány opět gripeny - tentokrát už jen 14. Za desetiletý pronájem zaplatí Česko 20 miliard korun.
Háva a Jelinek nařčení z uplácení odmítli. Také Mensdorff-Pouilly uvedl, že nikdy nenabízel provize nebo úplatky za prodej gripenů. "Také jsem o prodeji gripenů nikdy nehovořil s žádným českým politikem nebo parlamentářem," uvedl pro pondělní vydání rakouského týdeníku Profil.
Podle švédské televize české a švédské úřady v letech 2001 až 2006 společně vyšetřovaly podezření z korupce při obchodních jednáních o gripenech. Švédové údajně nyní vyšetřování obnovují poté, co se o záležitost začala zajímat média.
Vyšetřování se týká plánovaného prodeje 24 stíhaček Gripen českému letectvu v roce 2001; šlo o společný podnik mezi švédskou zbrojovkou Saab a britskou firmou BAE Systems v poměru 50:50. Obchod byl nakonec zrušen, protože nezískal podporu v českém parlamentu.