Rozhovor: Úplatek za gripeny? Senzace

Adam Junek
21. 2. 2007 12:30
Praha - Pokoušíme se dojít až k člověku, který úplatek za prodej gripenů v Česku inkasoval, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz švédský reportér.

Slibuje, že půjde o senzační odhalení.

Švédská televize v úterý večer ve svém investigativním pořadu uvedla, že jak nakonec nerealizovaný nákup 24 stihaček Jas-39 Gripen, tak následný pronájem těchto strojů České republice provázely nevyjasněné platby a miliardová korupce.

Podle reportéra Svena Bergmana bude druhý díl, který televize odvysílá příští týden, obsahovat zásadní odhalení.

A: Jste autorem reportáže, která vyvolala rozruch nejen ve Švédsku, ale především také v České republice a naznačuje možnou korupci v rámci plánovaného prodeje a následně pronájmu gripenů české armádě. Co jste vypátrali dalšího, o čem můžete mluvit?

Příští týden budeme vysílat pokračování. Má dva úhly pohledu. Jeden více méně švédský, druhý je více český.

Ten švédský jde po linii leasingu a používání "tajných agentů". Je tam ukázáno, že tento agent dostal velké peníze, a pro naše úřady je to opravdový problém, protože nemůžete používat takovéto prostředníky. SAAB tvrdí, že je nepoužíval, podle nás lžou... Víc ale až v té reportáži.

A: Co se vám podařilo vypátrat, pokud jde o českou stranu?

Pokoušíme se dojít až na konec řetězce. Nejsme policie, jsme novináři, tak nečekejte nezvratný důkaz přijetí úplatku, ale myslím, že je tam víc než dobrá indicie.

Jas-39 Gripen předvedl, že umí létat rychle a přesně.
Jas-39 Gripen předvedl, že umí létat rychle a přesně. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Víc vám neřeknu, nezlobte se, ale rozhodně je to senzace a používáme trochu nezvyklé žurnalistické metody, což by mohlo rozvířit také zajímavou diskuzi.

A: Jaké se dají čekat kroky švédské prokuratury?

Vrchní prokurátor usiloval o to, aby mohl vidět tu reportáž či dostat informace z ní předem, ale to jsme odmítli.

Včera oznámil, že zvažuje zahájení regulérního vyšetřování ve společnosti SAAB. Jestli to už udělal formálně, nevím.

Rozhodně však byl před několika dny v Londýně v SFO neboli Úřadu vyšetřování závažných hospodářských deliktů. Ten se zabývá již několik let praktikami společnosti BAE Systems, která vlastní pětinu firmy SAAB.

A: Pamatuje Švédsko podobnou kauzu?

Největší skandál podobného ražení se odehrál přibližně před 25 lety v 80. letech. Šlo taky o zbrojovku, společnost BOFORS, která prodávala zbraně do Indie.

Ostatně ještě nyní, když v Indii zmíníte její jméno, každý ví, o čem je řeč.

Společnost nadále funguje, ale po skandálu utrpěla její pověst a stoprocentní podíl v ní získala britská BAE Systems.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

V centru Bagdádu došlo ke dvěma útokům. Během výbuchů zemřelo nejméně 28 lidí

Při dvou sebevražedných útocích na rušném bagdádském tržišti přišlo ve čtvrtek o život nejméně 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. V minulosti za podobnými atentáty ale stáli radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na irácké úřady o tom informovala agentura AP.

Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. Irácká armáda uvedla, že zahynulo 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno, někteří vážně. Nemocnice v Bagdádu po útoku aktivovaly tzv. traumaplán. Podle mluvčího armády příslušníci bezpečnostních složek před útokem pronásledovali dva sebevražedné atentátníky. Ti se poté odpálili na náměstí Tajaran.

Jde o první útoky v rušné bagdádské obchodní čtvrti za poslední tři roky. Naposledy se na místě odpálil sebevražedný atentátník v roce 2018 krátce poté, co tehdejší premiér Hajdar Abádí oznámil, že teroristická organizace Islámský stát byla v Iráku poražena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy