Rozhovor: Úplatek za gripeny? Senzace

Adam Junek
21. 2. 2007 12:30
Praha - Pokoušíme se dojít až k člověku, který úplatek za prodej gripenů v Česku inkasoval, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz švédský reportér.

Slibuje, že půjde o senzační odhalení.

Švédská televize v úterý večer ve svém investigativním pořadu uvedla, že jak nakonec nerealizovaný nákup 24 stihaček Jas-39 Gripen, tak následný pronájem těchto strojů České republice provázely nevyjasněné platby a miliardová korupce.

Podle reportéra Svena Bergmana bude druhý díl, který televize odvysílá příští týden, obsahovat zásadní odhalení.

A: Jste autorem reportáže, která vyvolala rozruch nejen ve Švédsku, ale především také v České republice a naznačuje možnou korupci v rámci plánovaného prodeje a následně pronájmu gripenů české armádě. Co jste vypátrali dalšího, o čem můžete mluvit?

Příští týden budeme vysílat pokračování. Má dva úhly pohledu. Jeden více méně švédský, druhý je více český.

Ten švédský jde po linii leasingu a používání "tajných agentů". Je tam ukázáno, že tento agent dostal velké peníze, a pro naše úřady je to opravdový problém, protože nemůžete používat takovéto prostředníky. SAAB tvrdí, že je nepoužíval, podle nás lžou... Víc ale až v té reportáži.

A: Co se vám podařilo vypátrat, pokud jde o českou stranu?

Pokoušíme se dojít až na konec řetězce. Nejsme policie, jsme novináři, tak nečekejte nezvratný důkaz přijetí úplatku, ale myslím, že je tam víc než dobrá indicie.

Jas-39 Gripen předvedl, že umí létat rychle a přesně.
Jas-39 Gripen předvedl, že umí létat rychle a přesně. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Víc vám neřeknu, nezlobte se, ale rozhodně je to senzace a používáme trochu nezvyklé žurnalistické metody, což by mohlo rozvířit také zajímavou diskuzi.

A: Jaké se dají čekat kroky švédské prokuratury?

Vrchní prokurátor usiloval o to, aby mohl vidět tu reportáž či dostat informace z ní předem, ale to jsme odmítli.

Včera oznámil, že zvažuje zahájení regulérního vyšetřování ve společnosti SAAB. Jestli to už udělal formálně, nevím.

Rozhodně však byl před několika dny v Londýně v SFO neboli Úřadu vyšetřování závažných hospodářských deliktů. Ten se zabývá již několik let praktikami společnosti BAE Systems, která vlastní pětinu firmy SAAB.

A: Pamatuje Švédsko podobnou kauzu?

Největší skandál podobného ražení se odehrál přibližně před 25 lety v 80. letech. Šlo taky o zbrojovku, společnost BOFORS, která prodávala zbraně do Indie.

Ostatně ještě nyní, když v Indii zmíníte její jméno, každý ví, o čem je řeč.

Společnost nadále funguje, ale po skandálu utrpěla její pověst a stoprocentní podíl v ní získala britská BAE Systems.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy