Kauza Gripeny: Švédové slibují senzaci

Adam Junek
21. 2. 2007 17:44
Praha/Stockholm - Česká korupční aféra, která několik let visela ve vzduchoprázdnu, dostala nečekaný impuls ze Švédska. Uvnitř: ROZHOVOR
Jas-39 Gripen předvedl, že umí létat rychle a přesně.
Jas-39 Gripen předvedl, že umí létat rychle a přesně. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Podezření, že nebylo při plánovaném nákupu gripenů a jejich následném nájmu vše v pořádku, se bez výsledku přetřásala dlouhé měsíce i v Česku. Ale novináři ze země, odkud armádní letouny pocházejí, přišli ve své reportáži s podstatnou novinkou - dohledali toky peněz, určených na údajné úplatky.

Trojice "agentů"

Veřejnoprávní televize SvT, která se obchodem s gripeny zabývala, objevila původ peněz a ukázala na dodavatele gripenů - britskou společnost BAE Systems a na ní napojený švédský SAAB.

Přes systém offshoreových firem se pak měly zhruba tři miliardy korun dostat ke třem prostředníkům: Rakušanu Alfonsovi Mensdorff-Pouilly, bývalému kanadskému ministrovi financí Otto Jelinekovi a řediteli českého Omnipolu Richardu Hávovi.

Ti pak zřejmě podle švédské televize měli zajistit gripenům přízeň českých politiků.

Jak se kupovaly Gripeny

1997 - Vláda Václava Klause rozhoduje o modernizaci armádní letky. Nové stroje mají přijít na místo sovětských migů.

1999 - Pět firem se předběžně uchází o vládní zakázku: konsorcium McDonnell-Douglas/Boeing, Lockheed Martin, Dassault Aviation, koncern EADS, a britsko-švédské konsorcium BAE Systems/SAAB.

2001 - Vyhlášeno výběrové řízení. Po čtyřech měsících odstupují Američané. Nabídky pak stáhly i Dassault a EADS. Zůstává tak jen konsorcium BAE.

2002 - Vláda ještě v roce 2001 konstatovala, že BAE splnila podmínky a v následujícím roce schválila nákup 24 gripenů za 60 miliard korun. Následná vláda Vladimíra Špidly od nákupu po povodních odstoupila. Ostatně Senátem nákup stíhaček neprošel

2003 - Rozhodnuto o pronájmu stíhaček. Z několika nabídek vybrány opět gripeny - tentokrát už jen 14. Za desetiletý pronájem zaplatí Česko 20 miliard korun.

"Nejsem tajným agentem nikoho, nebyl jsem a nemám zájem o rozhovor," odmítl se bavit s SvT Háva.

Jelinek nebyl o moc sdílnější: "Mým oficiálním vyjádřením je, že BAE byla mezi mými zákazníky a víc to komentovat nebudu."

Rakouský šlechtic se s televizním štábem odmítl vůbec bavit.

Přijde bomba

Švédští novináři navíc slibují, že příští týden přijdou s další senzací.

"Pokoušíme se dojít až na konec řetězce. Nejsme policie, jsme novináři, tak nečekejte nezvratný důkaz přijetí úplatku, ale myslím, že je tam víc než dobrá indicie. Víc vám neřeknu, nezlobte se, ale rozhodně je to senzace a používáme trochu nezvyklé žurnalistické metody, což by mohlo rozvířit také zajímavou diskuzi," uvedl v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz jeden z tvůrců reportáže Sven Bergman.

Švédský vrchní žalobce Christer van Der Kwast po odvysílání programu uvedl, že nejspíš obnoví vyšetřování korupce ve švédském SAAB.

A protože SAAB  vždy všechna korupční podezření přehodil na britský koncern BAE, na vyšetřování se vedle švédské policie podílí také britská protikorupční jednotka SFO.

České úřady samy v kauze gripenů nic nevyšetřují, ale spolupráci s britskou SFO připouštějí. "Spolupracujeme s britskou policií formou právní pomoci. Jde ale o jejich vyšetřování," uvedla pro deník Aktuálně.cz mluvčí protikorupční jednotky Alena Vokráčková.

Exministr obrany Jaroslav Tvrdík a předseda ČSSD Jiří Paroubek
Exministr obrany Jaroslav Tvrdík a předseda ČSSD Jiří Paroubek | Foto: Reuters

K vyšetřování by se vrátily jedině za předpokladu, že se objeví nové závažné informace.

"Závisí to na vyšetřování venku, nikoli tady," řekla dnes ČTK náměstkyně obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Ivona Horská.

"Velká Británie přislíbila, že pokud se nějaké nové poznatky dozví, tak nám je předá. Ještě nám ale nic nového nepředali," konstatovala státní zástupkyně.

ČSSD: Úplatky nebyly

Podezření padá především na tehdejší vládní ČSSD. Ta však jakékoliv pochybení odmítá. Někdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík odmítl, že by kvůli gripenům kdy jednal s lobbisty. Zdůraznil zároveň, že se za svého působení na ministerstvu s žádným korupčním jednáním nesetkal.

Také bývalý premiér Miloš Zeman (ČSSD) popřel, že by se v případě nákupu gripenů setkal s korupčním jednáním. "Já sám o žádné korupci nevím," řekl ČTK. Podle Zemana byla nabídka na nákup gripenů nejvýhodnější.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek oznámil, že kdyby se v případu objevily další závažné informace, navrhne strana zřízení parlamentní komise. "Věříme, že najdeme podporu," řekl novinářům Paroubek.
 
Česká protikorupční služba se případem již v minulosti zabývala na podnět tehdejšího senátora Michaela Žantovského. Vyšetřování však bylo pro nedostatek důkazů zastaveno.

Senátoři hovoří

Žantovský otevřeně hovořil o tom, že je celý nákup stíhaček propojen s korupčními aktivitami. Sám byl však podezírán, že naopak kope za americké zájmy. Přetřásal se jeho let stíhačkou F-18 z dílny Boeingu z roku 1997.

"Výsledkem je návrh obchodu, který v nepřítomnosti konkurence vedl k návrhu nákupu za cenu, která se vzhledem k cenám obvyklým na trhu a k užitné hodnotě zakázky nejeví jako racionální a zdůvodnitelná. Nelze se zbavit podezření, že tato cena skrývá i odměny pro blíže neznámé prostředníky," prohlásil při pojednávání nákupu v Senátu v roce 2002.

Poslanec Jan Vidím
Poslanec Jan Vidím | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Jeho tvrzení podpořili i další - například současný šéf Senátu Přemysl Sobotka popisoval, jak mu výměnou za jeho hlas neznámí lidé nabídli investice do jeho kraje.

Na straně Žantovského stál i tehdejší poslanec a nyní europoslanec Jan Zahradil. "Neměli jsme důkazy a nemáme je ani nyní, ale o korupci v tomto případě si cvrlikali vrabci na parlamentní střeše. Současný vývoj jen potvrzuje, že jsme měli pravdu," uvedl pro deník Aktuálně.cz.

"Myslím, že by se vláda měla v každém případě zasadit o to, aby bylo vyšetřování obnoveno," dodal.

Komisi? Nebo ne?

Ostatně poslanci ODS budou řešit "kazu Gripeny" na příštím zasedání klubu.

"Rozhodně to budeme na klubu probírat v úterý včetně možnosti, že bychom požádali o vytvoření vyšetřovací komise," sdělil deníku Aktuálně.cz poslanec Jan Vidím, který je předsedou obranného výboru sněmovny.

Podle něj je ale riziko, aby se kauza příliš nezpolitizovala a komise ve výsledku neohrozila vyšetřování Britů. Prospěšnější by podle něj bylo, kdyby se příslušní ministři obrátili na své protějšky ve Švédsku a Británii s žádostí o informace, jak je vyšetřování daleko.

"O informace ministr požádá, pokud ho tím pověří vláda," sdělila Aktuálně.cz Zuzana Kuncová, mluvčí ministerstva spravedlnosti.

O prospěšnosti komise není přesvědčen ani Sobotka. "Nebudu chtít vytvoření takové komise. Na korupci jsou zde odborníci z protikorupční jednotky. Žádná senátní či parlamentní komise nikdy nic nevyřešila," řekl deníku Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Neznámý muž v Německu pobodal dvě děti, které šly do školy

Dvě děti v pondělí na jihozápadě Německa utrpěly zranění cestou do školy, když je nožem pobodal zatím neznámý muž. Na svých internetových stránkách o tom informuje deník Bild. Agentura Reuters uvádí, že policie incident potvrdila.

Muž se po útoku v Illerkirchbergu skryl v obytném domě, podle Bildu jde zřejmě o ubytovnu pro migranty. Zda útočník patřil mezi její obyvatele ale není zatím jasné. Policie budovu obklíčila, vstoupila dovnitř a její obyvatele zadržela. Případ nadále vyšetřuje.

Bild uvádí, že napadené školačky odvezla rychlá záchranná služba do nemocnice. Illerkirchberg leží západně od Mnichova a žije v něm asi 5000 obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Český telekomunikační úřad spustil novou aplikaci. Měří rychlost internetu v mobilech

Mobilní aplikaci NetTest pro měření rychlosti internetu v mobilních telefonech dnes spustil Český telekomunikační úřad. Zatím je dostupná jen pro mobily s operačním systémem Android v obchodě Google Play. Úřad to uvedl v tiskové zprávě.

Kromě běžného měření v podobě jednoduchého testu aplikace nabízí i možnost měřit certifikovaně. Výsledek měření může uživatel použít k reklamaci kvality služby v mobilním zařízení. "Důvodem k reklamaci kvality služby internetu v mobilním zařízení je velká odchylka: tou je pokles rychlosti pod 25 procent inzerované rychlosti; buď na souvislou dobu delší než 40 minut nebo opakovaně pětkrát za hodinu," uvedl úřad.

Měřit je třeba ve volném prostředí, zhruba ve výšce 1,5 metru a zařízení by se nemělo hýbat. Samozřejmostí je vypnutá Wi-Fi a zapnutá GPS. Měření spotřebuje poměrně vysoký objem dat, dle rychlosti mobilní sítě zhruba 200 MB i více. Měření provedené v místě s nedostatečnou úrovní mobilního signálu je ve výsledku označeno jako chybné. Takové měření je doporučeno v dané lokalitě opakovat, uvedl úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy