Kauza gripenů znovu ožila úplatky

Red dom, čtk
20. 2. 2007 22:03
Stockholm - Švédská veřejnoprávní televize SvT oživila znovu kauzu nákupu a následného pronájmu gripenů pro českou armádu. A opět to zavání úplatky.
Jas-39 Gripen předvedl, že umí létat rychle a přesně.
Jas-39 Gripen předvedl, že umí létat rychle a přesně. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

V investigativním pořadu, který dnes televize odvysílala, tvrdí že jak plánovaný nákup 24 stihaček Jas-39 Gripen, tak následný pronájem těchto strojů provázely nevyjasněné platby a miliardová korupce.

Částky, jež byly při transakcích vyplaceny britsko-švédským konsorciem BAE Systems/Saab "do neznáma", podle dokumentů, jež měla SvT k dispozici, dosáhly tří miliard českých korun. Tyto peníze prý skončily na kontech zvlášť najatých "agentů" a velká část z nich pak s přispěním těchto osob údajně putovala do cílových kapes českých politiků a dalších činitelů.

Klíčovou osobou uplácení v České republice měl podle tohoto muže být šéf české kampaně stíhaček gripen, Angličan Steve Mead. Za zprostředkovatele jsou označeni Rakušan Alfons Mensdorff-Pouilly, Čech Richard Háva - ředitel podniku Omnipol a bývalý kanadský ministr Otto Jelinek. Háva v pořadu toto nařčení odmítl.

Pro platby měly být využívány i takzvané "daňové ráje" jako například Bahamské ostrovy.

Za klíčový objekt při prvním jednání, které později neskončilo podpisem kontraktu, byl označen bývalý sociálnědemokratický ministr financí Ivo Svoboda. Ve chvíli, kdy Svoboda v souvislosti s jinou kauzou skončil ve vězení, musel podle zdroje SvT Mead celou strategii přepracovat. Úplatky byly podle tohoto informátora dávány jak členům vládní ČSSD, tak opozice. Nikdo z nich však nebyl jmenován.

Tři čeští politici vystoupili v pořadu přímo - někdejší senátoři za ODA Jitka Seitlová a Michael Žantovský a senátor Přemysl Sobotka. Všichni shodně uvedli, že nabídku úplatku za hlasování pro gripeny dostali, ale okamžitě ji odmítli.

Druhý díl pořadu o údajné korupci kolem gripenů pro Česko má Švédská televize vysílat za týden.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
Další zprávy