Praha - Státní zastupitelství podalo Obvodnímu soudu pro Prahu 9 žalobu na bývalého armádního pilota Karla Daňhela, který je obviněný z pohlavního zneužití. Uvedla to žalobkyně Jana Krečová.
Daňhel je také svědkem v kauze nákupu údajně předražených letounů CASA a dává s tím své trestní stíhání do spojitosti. Za pohlavní zneužití mu hrozí až desetileté vězení.
Důkazní situace je ale složitá a podle Krečové by měl kauzu projednat soud. Spis se nyní může žalobkyni vrátit k doplnění, soud také může rozhodnout o zastavení trestního stíhání, nebo nařídí hlavní líčení.
Krečová nechtěla kvůli citlivosti případu upřesnit, jakou roli hraje ve vyšetřování údajně sporná výpověď nezletilé dívky, na jejímž základě policie Daňhela loni v červenci obvinila.
Jeho advokátka Lucie Hrdá dříve sdělila, že se prý svědkyně přiznala k vymyšlené výpovědi. Kriminalisté podle Hrdé vyvíjeli na dívku nátlak, což ale policie odmítá. Také Generální inspekce bezpečnostních sborů, která postup vyšetřovatelů prověřovala, nic podobného nezjistila.
Policisté Daňhela nakonec pustili z cely předběžného zadržení a vyšetřování vedou na svobodě. Dívce podle Hrdé nehrozí za lhaní trest, protože jí při výslechu ještě nebylo 15 let. Do narozenin prý chybělo několik dní.
Daňhel vidí souvislost s kauzou CASA
Kriminalisté se o Daňhela nezajímají v podobném případu poprvé, údajně ho už dříve prověřovali na podnět jeho manželky a případ může souviset s rozvodovým řízením. Policie ale podezření podle advokátky odložila jako smyšlené.
Daňhel dává obvinění do souvislosti také s kauzou letounů CASA. Jako expert na vojenskou techniku na generálním štábu zpracovával posudky k jejich nákupu.
Deníku Mladá fronta Dnes dříve popsal, jak na nákup tlačili politici a úředníci ministerstva obrany. Údajně brzy poté, co o tom začal vypovídat na policii, přišel o bezpečnostní prověrku.
Podle Daňhela projekt nákupu letadel od začátku provázela nestandardní rozhodnutí a tlak politiků, zejména náměstka ministra obrany Martina Bartáka, který to ovšem popírá.
Nákup letounů CASA pro českou armádu byl podle policie předražen o více než 650 milionů korun.
Protikorupční policie kvůli tomu obvinila z porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09). Parkanová je přesvědčena o tom, že se trestného činu nedopustila.