Praha – Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) trvale sužují vnitřní spory, které v úterý vyvrcholily zrušením dvou okresních organizací a vyloučením tří členů. Na protest proti "nedemokratickému postupu" ze svazu vystoupil veterán z bitvy u Tobrúku, 95letý Pavel Vranský.
K největším oponentům vedení svazu patřila jeho kladenská organizace a její předsedkyně Gabriela Havlůjová. Na úterním zasedání ústředního výboru byl kvůli kritice zařazen bod, ve kterém se hlasovalo o vyloučení tří členů včetně Gabriely Havlůjové a zrušení dvou okresních organizací – jičínské a právě té kladenské.
Vedení ústředního výboru k tomuto bodu navíc nepřipustilo diskusi a přešlo rovnou k hlasování. V něm se nadpoloviční většina ústředního výboru usnesla na schválení tohoto bodu. Důvodem podle Havlůjové měla být „rok a půl vedená pomlouvačná kampaň proti panu Vodičkovi a i panu prezidentovi Miloši Zemanovi“, který vstoupil do jeho pražské buňky v roce 2013. Členem je i jeho mluvčí Jiří Ovčáček.
Toto rozhodnutí a zejména postup, jak se k němu dospělo, se hrubě nelíbilo pětadevadesátiletému válečnému veteránovi Pavlu Vranskému, který se kvůli tomu rozhodl ukončit členství v ČSBS. "Pro mě to bylo nepřijatelné, protože k tomu zkrátka došli nedemokratickým postupem. A jelikož jsem již dříve rezignoval na post místopředsedy, nyní jsem musel použít poslední možnost, kterou jsem měl. Navíc svaz, který má sloužit k udržování odkazů našich bojovníků ve 2. světové válce, nyní přistupuje k vylučování a odstraňování kritiků v organizací. A s tím já nemohu souhlasit," komentoval své rozhodnutí pro Aktuálně.cz bojovník od Tobrúku. Bojovníci za svobodu tak po třech lidických ženách přišli o dalšího důležitého člena.
Mluvčí ČSBS Vladislav Kučik nechtěl rozhodnutí ústředního výboru jakkoliv komentovat, dokud nebude mít k dispozici zápis z jednání. "Tento zápis podléhá procesu schvalování a ověřování a do té doby vám nemohu poskytnout žádné informace," sdělil Aktuálně.cz mluvčí svazu s tím, že zápis bude mít k dispozici zhruba za týden.
Později na webových stránkách svazu uvedl, že ústřední výbor "z organizačních důvodů zrušil dvě oblastní organizace". Gabrielu Havlůjovou a ještě jednu členku vyloučil, "protože soustavně v masmédiích vystupovala proti usnesením ČSBS. Takto činila i přes opakovaná upozornění na škodlivost svého jednání". Důvodem k vyloučení třetího byla "hrubá dehonestace delegátů sjezdu".
Otázkou zůstává, co bude s více než stovkou kladenských členů ČSBS, kterým nyní byla zrušena místní organizace. Mohou se sice přesunout pod jinou místní buňku, ale tou nejbližší je lidická. A tu vede Jana Bobošíková, proti které takřka jednohlasně členové kladenské organizace protestovali. "Zvažujeme alternativu vlastního spolku," prozradila Havlůjová s tím, že nepředpokládá, že by někdo z její buňky přešel do Lidic. Navíc založení vlastního spolku by mohlo být řešení i pro řadové členy z ostatních částí republiky, kteří jsou podle Havlůjové rovněž s vedením svazu nespokojeni.
Neshody se uvnitř spolku, který sdružuje účastníky bojů za osvobození, začaly objevovat v srpnu minulého roku poté, kdy do čela lidické organizace byla zvolena Jana Bobošíková. V reakci na její zvolení svaz opustily lidické ženy Miloslava Kalibová, Jaroslava Skleničková a Milada Cábová – tedy poslední tři žijící dospělé svědkyně lidické tragédie.
K názorovým střetům uvnitř ČSBS došlo i v květnu po projevu jeho předsedy Jaroslava Vodičky při terezínské tryzně, ve kterém nevybíravě hovořil o uprchlících. Za xenofobní ho ve společném prohlášení označila Židovská obec v Praze a Federace židovských obcí v ČR.