Mimořádná zpráva

Veterán od Tobruku opustil bojovníky za svobodu, nevěří vedení. To tvrdilo, že končí kvůli věku

Markéta Rizikyová
7. 5. 2016 20:00
Místopředseda Českého svazu bojovníků za svobodu, pětadevadesátiletý válečný veterán Pavel Vranský, rezignoval. Jako hlavní příčinu uvedl ztrátu důvěry ve vedení organizace, do níž nedávno mimo jiné vstoupili Jana Bobošíková, Jiří Ovčáček nebo Dominik Duka. Organizace ale na svém webu původně uváděla, že Vranský odešel kvůli svému vysokému věku. Předseda organizace Jaroslav Vodička se s novináři bavit nechce a jakékoliv problémy ve vedení odmítá. Za poslední dobu řešil svaz odchod více lidí. V souvislosti se vstupem politiků odešly například poslední dvě žijící lidické ženy.
Pavel Vranský byl v roce 2013 vyznamenán medailí Za zásluhy.
Pavel Vranský byl v roce 2013 vyznamenán medailí Za zásluhy. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vedení Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) řeší vnitřní spory. Na svou funkci v březnu rezignoval místopředseda Pavel Vranský, který byl v roce 1941 u československého vojska na Blízkém východě a zúčastnil se i bojů u Tobruku. Svaz jeho odstoupení oznámil na webových stránkách. Jako důvod uváděl vysoký věk, Vranskému je totiž 95 let. Vranský ovšem říká, že z organizace vystoupil proto, že ztratil důvěru ve vedení.

Když se Vranský proti nepravdivému tvrzení na webu, že končí kvůli věku, ohradil, text organizace smazala a nahradila jiným. “Ani slovem jsem se nezmínil v souvislosti s rezignací na funkci místopředsedy a člena předsednictva ČSBS o svém věku a jsem přes tento věk v plné svěžesti mysli a duševní pohodě,” vysvětluje Vranský v novém oznámení.

"Žádné problémy ve vedení nemáme, nebudu se s vámi vůbec bavit,“ odmítl na dotaz Aktuálně.cz reagovat předseda organizace Jaroslav Vodička a bez prodlení zavěsil. Proč tedy organizace změnila důvod konce svého místopředsedy, nevysvětlil.

Podle informací Aktuálně.cz Vodička Vranského navštívil hned druhý den poté, co se bývalý místopředseda kvůli lživému textu na webu ozval. Údajně jej přemlouval, ať nezveřejňuje žádné detaily.

Vranský se k věci nechce až do červnového sjezdu svazu blíže vyjadřovat. Říká, že na svaz nezanevřel a věří v nápravu. “Vzhledem k mému dlouhodobému vztahu k organizaci, ve které pracuji od jejího vzniku, ji nechci destabilizovat. Proto se nechci vyjadřovat,” napsal Aktuálně.cz.

Český svaz bojovníků za svobodu

Český svaz bojovníků za svobodu sdružuje účastníky bojů za osvobození ve druhé světové válce a jejich příbuzné. Členem se ale může stát i kdokoliv jiný, kdo s myšlenkami svazu souhlasí. Organizace působí po celé České republice, politici si ale oblíbili především její lidickou buňku, která je na veřejnosti vidět nejvíce.

Příval známých osobností

Do původně nestranické organizace za poslední roky vstoupilo hned několik politiků a další veřejně známé osobnosti.

První byla před několika lety Jana Bobošíková, která si s sebou přivedla členy Suverenity. Postupně do organizace vstoupili i prezident Miloš Zeman, jeho mluvčí Jiří Ovčáček nebo kardinál Dominik Duka.

Zeman se o Český svaz bojovníků za svobodu začal zajímat až v roce 2013 během prezidentské kampaně. Získal tak on i bojovníci – Zemanovi pomohly hlasy bojovníků v druhém kole prezidentské volby a bojovníci se dostali na oficiální státní akce, kam by se bez prezidentovy pomoci jen tak nepodívali. Někteří se například zúčastnili oslav 70. výročí konce druhé světové války v Moskvě. Loni pro členy uspořádal prezident setkání válečných veteránů na Hradě.

V souvislosti s příchodem politiků však někteří členové odešli. Většinou to byli potomci těch, kteří zažili lidickou tragédii. Po zvolení Bobošíkové do čela lidické buňky opustily svaz poslední dvě žijící lidické ženy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česká ekonomika podle prvního odhadu ve 2. čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 procenta

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 procenta a proti předchozímu čtvrtletí se zvýšila o 0,6 procenta. Vyplynulo to z prvního odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ), který ho zveřejnil na svém webu. Meziroční nárůst hrubého domácího produktu (HDP) tak překonal předchozí zatím největší meziroční růst ekonomiky z druhého čtvrtletí 2006, kdy činil 7,5 procenta. K nárůstu přispělo uvolnění restrikcí proti koronaviru, které výrazně zasáhly ekonomiku v loňském roce, a zejména pak zahraniční poptávka a zvýšená spotřeba domácností.

"Rozvolňování protiepidemických opatření umožnilo domácnostem částečně realizovat odloženou spotřebu. Zvýšily se i výdaje domácností za služby," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Meziroční nárůst ekonomiky je mírnější, než očekávali analytici. Ti v odhadech předpokládali, že ekonomika ve sledovaném čtvrtletí stoupla o zhruba o devět procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vláda schválila pomoc afghánským tlumočníkům

Vláda v pátek schválila program pomoci tlumočníkům, kteří pracovali ve prospěch české armády v Afghánistánu, a jejich rodinám. Program předpokládá finanční pomoc i možnost azylu. O přijetí návrhu informovalo ministerstvo obrany.

Program je podle ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO) navržen tak, aby zohlednil náročnost služby jeho potenciálních a prověřených uživatelů a akceptoval jejich individuální preference. Kvůli bezpečnosti a ochraně možných účastníků programu není možné zveřejnit počty tlumočníků ani další specifikaci pomoci, uvedl. Přijetí programu podle ministerstva neohrožuje bezpečnost občanů České republiky a respektuje platnou legislativu.

"Služby afghánských spolupracovníků pro nás byly vždy důležité, a proto jsme jim už v minulosti pomáhali. Na základě těchto zkušeností jsme připravili nový program pomoci specifický pro aktuální situaci po stažení koaličních sil ze země," vysvětlil ministr Metnar. Dodal, že cílem České republiky je umožnit tlumočníkům a jejich rodinám bezpečný a kvalitní život a důstojné sociální podmínky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy