Odsunutí Němci chtěli před 50 lety vidět někdejší domov. Od té doby se s českou rodinou navštěvují

Michal Polák Michal Polák
3. 11. 2016 14:00
Ve městě Hejnice na severu Čech se sblížily rodiny Bartošových a Hanikových. Už více než 30 let se pravidelně navštěvují a v dnešní době se už považují za jednu rodinu. Projekt Smíření 2016 chce poukázat na příklady výborných vztahů mezi Čechy a odsunutými Němci.
Hanikovi a Bartošovi (zleva) na společném snímku.
Hanikovi a Bartošovi (zleva) na společném snímku. | Foto: Smíření 2016

Hejnice/Praha – Rodina Bartošových žije ve městě Hejnice na severu Čech už od roku 1966, kdy tu koupili dům. O čtyři roky později na jejich dveře zaťukali dva cizinci z Německa. Ukázalo se, že hosté do konce druhé světové války obývali právě dům, který v současné době patří rodině Bartošových.

Smíření 2016

Projekt se skládá ze dvou částí – putovní výstavy a koncertu.

  • Putovní výstava Pod jednou střechou, kterou připravuje spolek Antikomplex, má ukázat příklady přátelství a spolupráce mezi sedmi německými a českými rodinami, které spojuje dům, v němž jedni žili před válkou a druzí v něm žijí dnes. V listopadu bude výstava k vidění v Národní technické knihovně na Praze 6.
  • Koncertu smíření s výtvarnou instalací akademické sochařky Josefíny Jonášové, který proběhne v sobotu 5. 11. od 19:30 v kostele sv. Antonína na Praze 7. Na koncertě vystoupí sbor Radost Praha a Stamicovo kvarteto, zazní na něm i skladba Elišky Cílkové, napsaná přímo pro tuto příležitost.

Zdroj: Domácí

Rodina Hanikových opustila Heindorf, jak se Hejnice německy jmenují, v roce 1945 při odsunu sudetských Němců a odstěhovala se do Dolního Saska. I přes nucený odchod rodina na městečko v Jizerských horách nezanevřela a stále je považovala za domov.

Příbuzní původních německých obyvatel se do Heindorfu znovu vrátili v 80. letech a sblížili se s vnučkou Bartošových Adélou.

"Pohostili jsme je. Vnučka Adélka je obsluhovala. Oni si pak začali dopisovat. Pak ji pozvali k sobě do Německa. Byla tam dvakrát u nich na dovolené a naučila se perfektně německy," vzpomíná dnes pan Bartoš. Návštěvy se množily a z Bartošových a Hanikových se stala rodina jedna. Adéla dokonce začala svou německou "příbuznou" oslovovat babičko.

Setkání rodin se od začátku nesla v přátelském duchu, a to i přesto, že nucený odsun zůstává pro mnohé citlivým a nevyřešeným šrámem česko-německých vztahů.

Právě na podobné pozitivní příběhy sblížení českých a německých rodin chce upozornit projekt Smíření 2016, který usiluje o reflexi společné minulosti a zlepšení vztahů obyvatel obou zemí.

Součástí projektu je také koncert v kostele sv. Antonína na Praze 7, kam organizátoři pozvali pamětníky vysídlení a jejich rodiny. Pozvané německé rodiny českou iniciativu vítají. "Přihlásilo se nám na devadesát pamětníků, případně jejich potomků z celého Německa, jejich reakce na naše pozvání jsou neuvěřitelně pozitivní," říká jedna z organizátorek koncertu Eva Engelhardt.

 

Právě se děje

Další zprávy