Mimořádná zpráva
Řidič najel do davu na adventním trhu v německém Magdeburgu. Zemřel jeden dospělý a dítě, zraněných jsou desítky.

Suchopár: Na skupinu narkomanů doplatí lidé s chřipkou

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
8. 5. 2009 14:42
Jen za prvních 6 měsíců loňského roku se vydaly 4 miliony balení léků s pseudoefedrinem
Pro léky na chřipku a nachlazení už jen s občankou či receptem
Pro léky na chřipku a nachlazení už jen s občankou či receptem | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Tolik léků na chřipku a nachlazení se ještě nikdy neprodalo.

Jen za šest měsíců loňského roku si pro některý z nich přišly téměř čtyři miliony lidí. Tedy dvakrát více než v letech předchozích.

Řeč je o šestici medikamentů, které se doposud daly volně koupit. Tedy Modafen, Paralen plus, Aspirin Complex, Daleron, Nurofen Stopgrip a Panadol Plus Grip.

"Osmdesát procent z nich končí ve varnách na výrobu drog," má jasno šéf České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Pilulky totiž obsahují pseudoefedrin, který narkomani používají k vaření pervitinu. Pokud by se všechny nasypaly na jednu hromadu, vážily by podle něj asi tunu.

Prášky spolykají domácí varny

Pro které léky s občankou?

Léky s omezením

  • Paralen plus - působí proti bolesti a snižuje teplotu
  • Modafen - snižuje horečku, potlačuje bolest svalů a zad, má protizánětlivý účinek. Díky pseudoefedrinu snižuje otok nosní sliznice a ulehčuje dýchání nosem
  • Aspirin Complex - na rýmu a nachlazení, uvolňuje ucpaný nos, snižuje horečku a tiší bolest
  • Daleron -  snižuje teplotu a zmírňuje bolest
  • Nurofen Stopgrip - působí podobně jako modafen
  • Panadol Plus Grip - lék proti bolesti a horečce, tiší bolesti v krku, hlavy, svalů i kloubů a snižuje teplotu

Zapravdu mu dává Jakub Frydrych z Národní protidrogové centrály.

Nelegální výroba drog se podle něj přesunula od velkých varen ke komornějším "domácím" výrobnám, kde se vaří pervitin pro vlastní potřeby malé skupiny. Drogy se tu tvoří právě z pilulek, které obsahují pseudoefedrin.

"Jejich spotřeba za poslední čtyři roky stoupla o 380 procent," upozornil Frydrych. Policie spolu s lékárnickou komorou vytipovala zhruba 12 lékáren, které se na výrobě pervitinu pravděpodobně podílely.

Lidé se jen léčí sami

Jiní odborníci ale pochybují.

"Všechno jsou to sice jen spekulace, ale podle mě lidé prostě jen přestali chodit s banálními problémy k lékaři," namítl Josef Suchopár ze společnosti Infopharm. Svá tvrzení opřel o čerstvá data, se kterými přišel Ústav zdravotnických informací a statistiky.

Podle těch lidé v loňském roce přinesli do lékáren dokonce o čtvrtinu méně receptů. A pokud si už je napsat nechali, zaplatili za léky daleko víc. Za celý rok dal jeden Čech na doplatcích za recept celkem 816 korun.

"Jinými slovy - lidé se začali nepochybně léčit sami. A léky na chřipku a nachlazení si jednoduše koupí," zhodnotil Suchopár.

Narkoman si zajede na Slovensko

Opatření, která nyní zavádí novela zákona o návykových látkách, proto považuje za nešťastné.

Podle nich musí každý, kdo si chce některý z těchto léků koupit, ukázat v lékárně občanku nebo kartičku pojištěnce. Jinak pilulky na chřipku nedostane.

Pro léky už si tak nikdo nebude moci poslat příbuzného. Každý současně dostane jen omezený počet balení.

"Připadá mi zvláštní omezit přístup k léku lidem, kteří ho potřebují, jen proto, že úzká skupina lidí bere drogy a porušuje zákon. Nevěřím, že to přinese něco pozitivního na drogové scéně. Ti, co léky chtějí, si je seženou kdekoliv jinde, kde zákaz není. Nejblíž například na Slovensku," řekl Suchopár.

Výdej jen na recept

Foto: Jaroslav Jiřička

V posledních několika dnech si navíc lidé nemohou koupit léky na chřipku a nachlazení vůbec. Elektronický systém, ve kterém si mají lékárníci ověřovat údaje o pacientovi, totiž zkolaboval. Bez kontroly přitom nesmí nikdo z lékárníků pilulky s pseudoefedrinem vydat.

"Rozeslali jsme proto o víkendu členům informaci, aby - dokud nebude centrální úložiště fungovat - vydávali tyto léky jen na recept," řekl viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný

Podle komorového právníka Jaroslava Maršíka by ostatně bylo vůbec nejlepší, kdyby se zneužitelné léky vydávaly na recept vždy. Pokud totiž mají lidé příznaky chřipky a nachlazení, mohou si koupit jiný přípravek, který jim pomůže.

"Výrobci léků by se navíc mohli přizpůsobit a rizikový pseudoefedrin v kombinovaných preparátech nahradit. Například fenylefrinem, který účinkuje podobně, ale k výrobě pervitinu se nehodí," uzavírá šéf České lékařské komory Milan Kubek.

 

Právě se děje

Další zprávy