Su Ťij se sešla se Zemanem, poté zamířila za Kohoutem

ČTK Domácí ČTK, Domácí
16. 9. 2013 16:13
Barmská disidentka a bojovnice za lidská práva je v Česku na konferenci Forum 2000.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Barmská nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij pokračuje ve svém programu v rámci konference Forum 2000.

Během pondělka se sešla s prezidentem Milošem Zemanem a ministrem zanraničí Janem Kohoutem.

Odpoledne pak přednesla příspěvek na panelové diskuzi na téma "Cesta k dobré veřejné správě", kde hovořila o způsobech demokratické vlády i vzájemné dialogu.

Barmská disidentka a bojovnice za lidská práva zavítala na Pražský hrad krátce před polednem na zhruba půlhodinové jednání. Společně s prezidentem usedla k jednacímu stolu v Brožíkově salonu Pražského hradu.

Na Forum 2000 dorazil i dalajlama, s ním se ale prezident setkat nechtěl, podle svých slov není náboženským vůdcem a dalajlama zase není investorem.

Ze sídla prezidenta zamířila nositelka Nobelovy ceny do Černínského paláce k jednání s šéfem diplomacie. Podle ministerstva zahraničí je Kohoutovo setkání se Su Ťij potvrzením podpory, kterou Praha vyjadřuje demokratizaci asijského státu.

"V zemi aktuálně dochází k řadě proreformních kroků. Česká republika dlouhodobě sleduje vývoj v Barmě a přispívá k mezinárodní podpoře barmského demokratického hnutí," uvedlo ministerstvo na své internetové stránce.

Su Ťij: důležitá je spolupráce

Su Ťij na odpolední panelové diskuzi, které se kromě dalších hostů účastnil například i Jan Švejnar, hovořila o tom, jak má podle ní vypadat dobrá správa země. Sama Barma má podle ní před sebou ještě dlouhou cestu.

"Jeden ze způsobů, jak poznáte dobrou správu, je to, že lidé ve svou zemi věří a jsou hrdí na její výsledky. Ti, kteří stojí v čele dobré správy, jsou jako kormidelníci, s nimiž se lidé cítí bezpečně," vysvětlila.

Právě demokracie podle ní nabízí takový pocit bezpečí, díky němuž si lidé mohou dovolit se proti takové vládě také vymezovat a kritizovat ji.

"Důležitá je víra, že jsou občané v bezpečných rukou, ne v silných rukou, ale v rukou, které sevření povolí, když to lidé budou chtít," dodává disidentka. Podstatou demokracie je tak podle Su Ťij vyváženost mezi bezpečností a svobodou a nejlepší vláda se pak pozná podle toho, že o ní a o jejích rozhodnutích lidé ani nevědí.

K tomu je tak podle ní nutná vzájemná spolupráce a důvěra. "Dobrá správa není jen o těch, kteří vládnou, vnucují lidem svá stanoviska, myšlenky a hodnoty. Musejí být v pozici navigátora, který není nadřazen ostatním, protože jsou s nimi na stejné lodi," vysvětlila.

Dobrý lídr je tak podle ní vždy připraven vzdát se své pozice, kterou navíc vykonává bez potřeby uznání, kompenzace a ocenění.

Nobelova cena místo Havla

Su Ťij se stala symbolem barmské opozice, když v roce 1988 spoluzaložila Národní ligu pro demokracii (NLD), s níž poté dlouhá léta usilovala o demokratizaci země a odchod vojenské junty.

Kvůli svému angažmá byla po více než 15 z následujících 22 let zbavena svobody. Propuštěna z domácího vězení byla v roce 2010 po zahájení barmské demokratizace a ze země mohla poprvé po 24 letech vycestovat loni v květnu.

Při nedělním slavnostním zahájení konference Forum 2000, na níž vystoupí i v pondělí, zavzpomínala Su Ťij na někdejšího disidenta a bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla, který podle ní svým bojem za demokracii udržoval v Barmáncích plamen naděje i v těch nejtěžších dobách.

Nechala se také slyšet, že v roce 1991 získala Nobelovu cenu za mír díky tomu, že se Havel vzdal nominace a místo toho navrhl ji.

 

Právě se děje

Další zprávy