Praha - Lidé, kteří se dostanou do policejní vazby, se nacházejí v horších podmínkách než ti, kteří již byli odsouzeni. Potýkají se se špatnými materiálními a hygienickými podmínkami a nedostatkem soukromí.
Na vině je především nedostatek peněz, které na rozdíl od počtů vězňů nerostou. Řada nešvarů ve vazebních věznicích tak zasahuje do lidských práv.
Vyplývá to ze zprávy Českého helsinského výboru, která v 6 věznicích sledovala aktuální stav a podmínky výkonu vazby. Kromě toho výbor v pátek jmenoval svou novou předsedkyni, stala se jí herečka, bývalá poslankyně a neúspěšná prezidentská kandidátka Táňa Fischerová.
Ze zprávy vyplývá, že lidé ve vazbě se paradoxně nacházejí v horších podmínkách než ti ve vězení, ačkoli ve vazbě je nutné stále vycházet z presumpce neviny, a vazba tak musí jejich práva omezovat jen v nezbytné míře.
Přesto žijí vězni na hranici minimálních standardů, pohybují se na 4 metrech čtverečních, v cele jsou někdy po 3 až 4 osobách.
I prostor k vycházkám je pak podle výboru nedostačující, tvoří ho také jen několik čtverečních metrů, stíhaní navíc nemají vůbec možnost sportovat.
Nemohou ani trávit čas mimo celu nějakou kreativní činností. V celách pak mají většinou starý a nefunkční nábytek.
Sprcha dvakrát týdně
Kromě toho se mohou vězni mýt jen dvakrát týdně. "V doporučení Rady Evropy je věta, že vězni by se měli mýt pokud možno každý den, nejméně však dvakrát týdně. Čeští zákonodárci si to tak vyložili po svém," řekla Anna Šabatová, nyní již bývalá předsedkyně výboru.
"S tím souvisí téměř celodenní uzavření na cele bez možnosti smysluplného trávení času a porušování soukromí při poskytování zdravotní péče," dodává zpráva.
Při návštěvě lékaře tak je podle výboru často narušena intimita mezi lékařem a pacientem, protože je i přes doporučení celému vyšetření přítomen i člen vězeňské služby.
"Znepokojující je skutečnost, že se nepříznivé podmínky často kumulují, zejména přeplněnost, nedostatek volnočasových aktivit a nepříznivé hygienické podmínky, jak se potvrdilo i během monitorovacích návštěv," doplnila Šabatová.
Stát dává najevo, jak je vězeňství marginální
Špatná úroveň souvisí především s nedostatkem peněz, které se na vězeňství uvolňují. Ačkoli totiž roste počet vězňů, objem financí se nijak nezvětšuje.
"V tomto směru nelze hledat chybu u Vězeňské služby, ale především u státu, který tímto přístupem dává najevo, že oblast vězeňství považuje za marginální," upozorňuje zpráva.
Rath píše z vazby, podívejte:
Česká republika tak podle výboru musí uvolnit z rozpočtu více peněz, které by zajistily modernizaci budov i navýšení pracovníků.
"Jestliže se mají vězeňská zařízení postarat o více vězňů, včetně obviněných, než je počet vězňů, pro něž byly tyto objekty vybudovány, promítne se tato skutečnost do všech sfér vězeňského života," řekla Anna Šabatová, nyní již bývalá předsedkyně výboru.
Co se má podle výboru změnit:
- zvýšit financování a počet zaměstnanců
- umožnit sdílení vazby stíhaným z různých kategorií
- zmírnit pravidla pro balíčky s potravinami
- umožnit telefonovat blízkým, pokud není stíhaný v koluzní vazbě
- zrušit obviněným povinnost platit zdravotní poplatky
- zrušit pro nepojištěné cizince možnost pouze neodkladné péče
- zvyšovat podíl oddělení vazeb se zmírněným režimem
- modernizovat ubytování
- zvýšit porci jídel pro mladistvé
- umožnit nákup obědů z vývařovny zaměstnanců věznice
- rozšířit vycházkové dvory
- umožnit každodenní koupání těhotných a menstruujících žen
- umožnit lékařské prohlídky bez dohledu dozorce
- umožnit obviněnému účast na volnočasových aktivitách
- změnit charakter vězeňského oděvu
Dodala, že negativní dopad se týká kvality i kvantity služeb uvnitř věznice.
Šabatová: Rath to vystihl
Současný problém s přeplněností věznic podle zprávy dočasně vyřešila amnestie. "Nicméně pokud se nezmění trestní politika státu, budou věznice v nejbližších letech opět zaplněné," dodává výbor.
S ohledem na trend růstu počtu vězňů od roku 2003 a míru recidivy v Česku, která dosahuje až 65 procent, by se tak mohlo stát velmi brzy.
Výbor se k monitoringu odhodlal i na základě diskuse vyvolané stížnostmi poslance Davida Ratha (dříve ČSSD) stíhaného kvůli údajné korupci.
"Vystihl celou řadu věcí realisticky, pouze je zarámoval dramatickými výroky, které z mého pohledu nejsou vhodné," prohlásila Šabatová.
Bude to lepší, slibuje ministerstvo
Podle náměstka ministra spravedlnosti Daniela Voláka vychází zpráva z roku 2012, kdy byly věznice značně přeplněné. Situace se však po amnestii dramaticky změnila, z nápravných zařízení odešlo přes 6000 vězňů.
"Takže my jsme připraveni zlidštit podmínky ve vazbě, jsme připraveni zajistit, aby vazba nebyla ponižující, aby byla důstojná," řekl náměstek v České televizi.
Vláda také podle Voláka schválila novelu, která by měla pomoci zlepšit postavení vazebně stíhaných. Vazba by se podle návrhu dělila na volnou a pevnou. Standardem by pak byla volnější varianta.
Podívejte se, jak vypadá věznice zevnitř:
Ministerstvo také před několika dny uvedlo, že by v budoucnu mohly pobyt ve vazebních věznicích nahradit elektronické náramky. Jejich využití prosazuje i Rath.
K jeho návrhu však kabinet zaujal nesouhlasné stanovisko. Podle Voláka se ale novela ministerstva v některých bodech s Rathovými návrhy shoduje.
Novou předsedkyní výboru je Fischerová
Kromě propagace zprávy výbor v pátek jmenoval i novou předsedkyni. Tou se stala Táňa Fischerová.
Nahradí tak právě Šabatovou, která ve funkci působila více než pět let. Funkční období nově zvoleného předsednictva je 2 roky.
"Působení Anny Šabatové v ČHV bylo pro naši organizaci obrovským přínosem a my ji vděčíme za ohromný kus práce. Táňu Fischerovou však vnímáme vzhledem k jejím bohatým zkušenostem napříč nejrůznějšími společenskými sférami jako skvělou následovnici a na spolupráci se velmi těšíme," dodala ředitelka výboru Markéta Kovaříková.