Studie OECD znovu varuje: Česko má málo vysokoškoláků

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
18. 9. 2007 13:40
V zemích OECD je vysokoškoláků průměrně dvakrát víc než u nás
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ačkoli se počty studentů vysokých škol u nás zvyšují, stále to není dost. Letitý problém Česka - nedostatek vysokoškoláků - přetrvává.

Vysokoškolský diplom má u nás jen třináct procent lidí. V zemích Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD)je to přitom průměrně dvojnásobek, tedy šestadvacet procent.

Studie OECD, která pravidelně srovnává školské systémy členských zemí, letos přitom přišla s analýzou, jejíž závěr by se dal stručně schrnout do věty: "Vysokoškoláků není nikdy dost". Velké počty vysokoškoláků neznamenají ani jejich nižší platy ani zhoršení postavení lidí s nižším vzděláním.

Více o závěrech studie ČTĚTE ZDE

Méně lidí s akademickým titulem než Česká republika má mez zeměmi OECD už jen Turecko a Brazílie.

Michaela Kleňhová z Ústavu pro informace ve vzdělávání, ale upozorňuje, že pořadí může zkreslit rozdílná metodika.

"Některé země například zařazují mezi lidi s terciálním čili vysokoškolským vzděláním automaticky celé skupiny zaměstnanců, například zdravotní sestry," vysvětlila Kleňhová na tiskové konferenci.

O tom, že by se situace mohla zlepšovat svědčí údaje, podle kterých studuje stále více Čechů mezi 20 a 29 lety. "V České republice studuje 20 procet lidí v této věkové skupině. To je oproti roku 1995 nárůst o polovinu," řekla analytička Kleňhová.  

V oblasti druhého stupně škol (středních škol a učilišť) je na tom Česká republika mnohem lépe. Devadesát procent Čechů má maturitu nebo výuční list. V zemích OECD je to průměrně 68 %.

České školství zaostvá za průměrem OECD i v tom, kolik peněz na něj ze státního rozpočtu plyne. Země OECD průměrně vydají na vzdělávání 6,2 procenta hrubého domácího produktu. Česká republika dává do škosltví 4,9 procenta HDP.

 

 

Právě se děje

Další zprávy