Studie: Děti se v Česku rodí "na účet" žen

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
2. 10. 2010 0:01
Češky mají větší problém vrátit se po narození dítěte do práce než jiné Evropanky
Foto: Jan Langer

Praha - Dítě, to pro ženu v Česku znamená velmi pravděpodobně problém se zaměstnáním a pokles příjmu.

Čeští zaměstnavatelé v dotaznících uvádějí ve srovnání s Evropou vůbec nejnižší počet žen, které se po rodičovské dovolené vracejí do původního zaměstnání.

Upozorňuje na to studie Na čí účet se v naší společnosti odehrává reprodukce?, která právě vyšla ve sborníku Jaká je naše společnost?.

Tým autorů ze Sociologického ústavu Akademie věd v něm shrnul společenské otázky, které si Češi sami o sobě kladou od politiky, přes vědu, vzdělání, rodinu i sport.

V dotazníku jen 57 procent zaměstnavatelů v Česku odpovědělo, že se ženy vrací po rodičovské dovolené na své místo. Pro srovnání v Polsku je to 77 procent, v Německu, Rakousku nebo Švédsku rovněž přes sedmdesát procent.

Autorky studie vysvětlují problém tím, že stále funguje tradiční rozdělení rolí (matka - pečovatelka, otec - živitel) a to přesto, že celá polovina mužů a osmdesát procent žen, by si přála, aby se otcové o děti starali víc než dnes.

"V České republice tvoří muži pouhé procento ze všech rodičů na "rodičovské dovolené" a na všech činnostech spojených s ranou péčí o děti se muži podílejí ve většině rodin jen příležitostně, případně vůbec," shrnují autorky. Žena se přitom o dítě průměrně nestará více jen během rodičovské dovolené ale až do jeho osmnácti let.

Česku hrozí bezdětné vysokoškolačky...

Rodinám nepomáhá ani stát, respektive obce a města. Studie upozorňuje, že v posledních letech strmě roste počet dětí, které odmítnout přijmout do mateřské školky kvůli její přeplněnosti.

"V případě vysokoškolaček, které mají větší ambice i šance na trhu práce, by pak mohla taková situace směřovat k podobnému efektu, který nastal v západní části Německa, kde vysoké náklady mateřství (neexistence předškolních zařízení požadavek celodenní kontinuální péče o děti matkou) vedly k vysokému podílu celoživotně bezdětných vysokoškolaček.

...i feminizace chudoby

Odstřižení ženy - matky z pracovního světa může při problémech ve vztahu a rozchodu vést i k jevu, kterému experti říkají "feminizace chudoby", což znamená, že stále větší podíl obyvatel žijících pod hranicí chudoby tvoří ženy a děti.

Ženy pečující o děti mají po rozvodu problém najít si práci. Zaměstnavatelé dávají přednost bezdětným, kvůli péči o děti chybí některým ženám i potřebná praxe.

"Muži si oproti tomu po rozchodu ponechávají profesionální status, který získali v průběhu manželství, a často se ztrátou rodiny získávají větší časový prostor, který mohou investovat do práce."

 

Právě se děje

Další zprávy