Závislost… Co to vlastně je? Na čem můžu být závislá?
Každý má své názory a má na to právo, ale ne všechny názory jsou správné nebo pravdivé. Já nevím, jestli to, co je napsané v mé úvaze, je správně, ale doufám, že ano. Co by vás napadlo, když uslyšíte slovo „závislost"? Já si okamžitě vybavím cigarety a drogy, ale po delším zamyšlení si uvědomím, že závislý může být člověk nejen na drogách, alkoholu a automatech. Je spousta věcí, na kterých mohou a jsou závislí i jinak normální lidé.
Alkohol, drogy, automaty, ale i internet, počítačové hry a televize, sladkosti a v podstatě i knihy jsou věci, na kterých jsme závislí. Jsou to věci normální a běžné, ale ve velkém množství nebezpečné.
Obrazovka televize a počítače je nebezpečná hlavně pro oči, ale také pro mozek. Někteří lidé se pozdě do noci dívají na televizi, a pak mají opuchlé a bolavé oči. Lidé, kteří jsou závislí na počítačových hrách, jsou někdy až šílenci, hrají si (bez ohledu na věk) ve skutečnosti na počítačové hry.
Ještě je, kromě počítačových her a televize, jedna obrazovková závislost - internet (tím myslím chat, facebook…). Neříkám, že je internet špatný ve všech směrech, ale v některých ohledech ho nenávidím. Vím, že je úžasné, když nemusím zdlouhavě hledat důležité informace v knihách a když můžu poslat e-mail a nemusím chodit na poštu s dopisem, ale velká spousta lidí sedí jen u facebooku a chatu a nechodí vůbec ven.
Já mám jen e-mail, takže nevím, co všechno existuje a jaké to má možnosti, ale vím, že je velmi nepříjemné, když o člověku můžou lidé říkat cokoli a on se o tom ani nedoví. Internet je dobrý a zároveň špatný, je to téma, o kterém by se mohly psát knihy.
Závislost, to nejsou jen drogy nebo automaty...
Požádali jsme studenty a žáky 7. a 8. tříd ZŠ Londýnská v Praze a Gymnázia Broumov, aby popsali co nejvíc druhů závislostí, které jsou nebo mohou být pro člověka nebezpečné. Prosím pomozte nám vybrat nejlepší studentskou práci nebo jen názor, který je vám něčím blízký. Stačí text žáků ZŠ Londýnská v Praze nebo Gymnázia Broumov označit tlačítkem doporučit - líbí se mi.
K obrazovce se často přidává jídlo a to je také věc, na které můžeme být závislí. Hodně lidí si vezme čokoládu nebo balíček brambůrků k televizi a hodně lidí si z toho udělá pravidlo. Závislost na jídle je nebezpečná ze dvou důvodů. První důvod je tloušťka z pocitového hlediska. Tloušťka dělá pocitový problém mladým i starým lidem. Ti lidé, kteří se chtějí tloušťky zbavit, ani většinou tlustí nejsou, ale hodně lidí by zhubnout mělo (tím se nechci nikoho dotknout!!!).
Když chce někdo hubnout, musí si na to dávat pozor, protože se z toho může stát nemoc. Tím se dostáváme k druhému důvodu - tloušťka z hlediska zdravotního. Jak jsem se už zmínila, z hubnutí mohou vzniknout nemoci. Jedny z těch nemocí jsou anorexie a bulimie. Opak těchto nemocí jsou srdeční a dýchací problémy způsobené tloušťkou. Všechny tyto problémy, z tloušťky i z hubenosti, jsou velmi nebezpečné, a tak si všichni musíme dávat pozor, abychom se nestali těmi nešťastníky, kteří trpí těmito problémy.
Tak, teď zase trochu z jiného soudku. Věřte nebo ne, ale člověk může být závislý i na knihách a tato závislost je také nebezpečná. Knihy jsou podle mne úžasné, nepostradatelné a dokonalé, ale nebezpečné. Mohla bych říci, že i já jsem často na knihách závislá. Někdy se mi stane, že čtu nějakou zajímavou knihu, a když ji nemůžu dočíst, jsem velmi nepříjemná, protivná a zlá. Několikrát se mi stalo, že jsem kvůli knize málem spadla ze schodů. Kvůli knize může člověka přejet auto, když si čte na přechodu nebo může v autobuse, tramvaji nebo vlaku přejet zastávku, kde má vystoupit. Zkrátka - knihy jsou nebezpečné také a nesmíme je podceňovat.
Je tolik věcí, na kterých můžeme být a jsme závislí, že by jen jedna úvaha na toto téma byla přes několik desítek stran (kdyby ho měla obsáhnout celé), a proto toho sem víc nenapíšu.