Strojvůdci chtějí stávku,jsou na ni sami

Pavel Baroch
23. 2. 2006 16:30
Praha - Strojvůdci chtějí 16. března stávkovat a zastavit železniční dopravu po celé zemi. Dráhy ani odborová centrála za nimi však nestojí.

Strojvůdci chtějí vyjádřit odpor proti novému zákoníku práce. "Hodláme tak protestovat proti ustanovením o kolektivním vyjednávání v chystaném zákoníku práce," oznámil dnes mluvčí Federace strojvůdců ČR Libor Poláček.

Vadí jim, že nový zákoník umožňuje zaměstnavatelům v případě sporu více odborových organizací vyjednávat pouze s tou nejpočetnější. A také právě s ní uzavírat kolektivní smlouvu.

Odbory - včetně strojvůdců - už kvůli tomu včera jednaly s ministrem Zdeňkem Škromachem. Ten po jednání prohlásil, že zákoník přeci není uzavřený, a tak není důvod, proč by se měli železničáři bouřit. "Pokud chtějí odborové svazy určitou změnu, měly by sjednotit své názory a měly by se dohodnout, co vlastně chtějí," uvedl po jednání Škromach.

Dráhy se od protestu distancují

České dráhy se podle zjištění deníku Aktuálně.cz okamžitě od chystané stávky distancovaly.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Infobox

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Poslanci schválili kontroverzní zákoník Česko má ke spokojenosti levice a přes odpor pravice a podnikatelů blíže k přijetí nového zákoníku práce. Zatímco sociální demokraté a komunisté mluví o moderní normě, která prospěje všem zaměstnavatelům i jejich pracovníkům, odpůrci zákona jsou opačného názoru a tvrdí, že nový zákoník povede k dalšímu propouštění a omezení podnikání v zemi...

 

Analýza: Plusy a mínusy nového zákoníku      Na jedné straně zjednodušení nepružných pravidel, na straně druhé přehlížení potřeb moderních firem. Návrh nového zákoníku práce je konfliktní v mnoha směrech...

"Její důvody se nikterak netýkají kolektivního vyjednávání či jiných vztahů mezi zaměstnanci a zaměstnavateli," uvedl mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj. "České dráhy by tak byly zataženy do politických a jiných sporů jednotlivých odborů a jejich centrál."

Avizovanou stávku nepodpořila ani největší tuzemská odborová centrála - Českomoravská konfederace odborových svazů. "Sama Federace strojvůdců potvrdila, že podporu ČMKOS nemá," dodal Ondrůj.

Protest podle něj bezdůvodně poškodí České dráhy i jejich zákazníky.

Bude mít protest soudní dohru?

Pokud strojvůdci své hrozby splní, může mít jejich stávka soudní dohru.

Podle Veroniky Drábkové z oddělení kolektivního vyjednávání Ministerstva práce a sociálních věcí totiž zákoník práce rozeznává jen jediný druh legální stávky. "Je to stávka, která se týká kolektivního vyjednávání," říká Drábková.

O případné nelegálnosti stávky podle ní může rozhodnout jen soud. V případě nelegální stávky pak může zaměstnavatel vymáhat od odborářů náhradu škody.

Faktem však je, že za stávkování dosud české soudy postihy nevyměřily.

"Pokud budou dodržena obecná pravidla - včasné oznámení stávky, důvod a jmenný seznam stávkujících, nepovažuji stávku za nelegální," uvedl pro Aktuálně.cz Jan Černý z advokátní kanceláře Černý-Raupachová.

Senát zákoník zřejmě odmítne

Nový zákoník práce, který ve sněmovně prosadili levicoví poslanci, pravicový Senát nejspíš zamítne.

Naznačili to v dřívějších vyjádřeních představitelé tří nejsilnějších senátorských frakcí - ODS, KDU-ČSL a Klubu otevřené demokracie. Zákoník je podle autorů liberálnější a přináší větší smluvní volnost mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Podnikatelé ale nový pracovní kodex kritizují.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy