Strany už vědí: Tito lidé vyjednají vládu. Máme jména

Martina Machová Sabina Slonková, Kateřina Eliášová, Martina Machová
28. 5. 2010 11:20
Strany už mají jasno, jména neřekla zatím jen ODS
Vyjednávat budou oba. Jenom jeden z nich ale může být premiérem
Vyjednávat budou oba. Jenom jeden z nich ale může být premiérem | Foto: Reuters

Praha - Politické strany už mají až na výjimky jasno v tom, kdo za ně bude vyjednávat o budoucí podobě vlády. Jména nepotvrdila jen ODS.

Pro vznik nové vlády jsou vyjednavači klíčoví. Právě na nich je vyjednat nejlepší podmínky, mandát jim k tomu dává vždy nejvyšší vedení politické strany.

Vyjednávací tým tvoří zpravidla šéf strany a její první místopředseda. Další členové jsou většinou delegováni z grémia strany.

Všestranný Urban

Toto pravidlo dodrží zcela jistě sociální demokraté. Počítají s tím, že povolební vyjednávání povede Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka. Kromě toho se má ale podle informací Aktuálně.cz do vyjednávání zapojit i další místopředseda - Milan Urban.

"Vyjednávací tým ještě musí schválit grémium, ale zatím to vypadá, že oficiálně by měli jednat tito tři. Urban je tam proto, že je schopen jednat s kýmkoli, není konfrontační, umí s lidmi vyjít, má kontakty i do byznysnu a nadto je to člověk loajální předsedovi," popsal rodící se tým dobře informovaný politik z Lidového domu.

V týmu se nicméně mohou objevit i další jména. Bude záležet na tom, s kterou stranou bude třeba jednat. Tým proto může rozšířit i šéf hejtmanů Michal Hašek, který v době působení ve funkci předsedy poslaneckého klubu ČSSD denně jednal se svým protějškem Petrem Tluchořem.

Kdo tu "peče" velkou koalici?

Občanští demokraté nemají předsedu, v týmu bude zcela jistě Petr Nečas, který je lídrem strany a rovněž kandidátem na premiérský post.

Nečas jako odpůrce velké koalice bude podle informací zevnitř ODS trvat na tom, aby v týmu nebyl žádný z příznivců takového povolebního uspořádání. Jednání by to mohlo zkomplikovat.

Šedá eminence pražské ODS Tomáš Hrdlička s primátorem Prahy Pavlem Bémem
Šedá eminence pražské ODS Tomáš Hrdlička s primátorem Prahy Pavlem Bémem | Foto: Ludvík Hradilek

Na neformální úrovni už podobná jednání probíhají. Média informovala o schůzce pražské šedé eminence z ODS Tomáše Hrdličky s Jaroslavem Tvrdíkem a sponzorem a kandidátem Věcí veřejných Vítem Bártou. ODS se od těchto schůzek oficiálně distancovala.

"Na vyjednavače ODS se teď pasuje kdekdo. Určitě to ale nebudou lidé, kteří by prosazovali velkou koalici," řekl Aktuálně.cz v reakci na Hrdličkovu schůzku dobře informovaný zdroj zevnitř strany.

Druhým vyjednavačem má být 1. místopředseda David Vodrážka, a to i přesto, že mu právě Tomáš Hrdlička k funkci 1. místopředsedy pomohl. I Vodrážka velkou koalici navenek zavrhuje. Třetím vyjednavačem bude šéf poslaneckého klubu Petr Tluchoř.

Tvrdík jako předvoj

Kromě oficiálních rozhovorů souběžně poběží i neoficiální vyjednávání, tak jako každé volby. Prostřednictvím neformálních vyjednavačů - z řad šedých eminencí jednotlivých stran - politici často předjednávají dohody, které by napoprvé oni sami nebyli schopni dojednat. V minulosti byl takto klíčovým hráčem například Marek Dalík či Jaroslav Tvrdík.

Emisar ČSSD, jinak volební manažer strany Jaroslav Tvrdík
Emisar ČSSD, jinak volební manažer strany Jaroslav Tvrdík | Foto: Vojtěch Marek

Právě Tvrdík má podle zjištění Aktuálně.cz i letos zastupovat neformální část vyjednávání za sociální demokracii.

"Petr Nečas odmítne posílat na jednání lidi mimo vyjednávací tým, žádní Dalíci ani Tvrdíci za ODS jednat nebudou, pokud na to bude mít Petr Nečas vliv," řekl Aktuálně.cz jeho blízký spolupracovník.

Rozhodnou grémia stran

Složení vyjednávacích týmů jsou u všech stran předběžná, po ukončení voleb je budou schvalovat nejvyšší orgány strany. Jediná TOP 09 má jasno už nejmíň rok.

"Máme řádně zvoleného předsedu Karla Schwarzenberga, kterého budu v týmu doplňovat já a rovněž předseda našeho strategického partnera Starostů a nezávislých Petr Gazdík. Takto jsme se dohodli už při podpisu smlouvy o spolupráci obou stran," řekl Aktuálně.cz Miroslav Kalousek.

Za komunisty bude jednat předseda strany Vojtěch Filip a předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik. "Další případné členy týmu si určím sám podle toho, jak bude široká delegace protistrany," doplnil Vojtěch Filip.

Vít Bárta, stvořitel a mecenáš Věcí veřejných, už začal neformálně vyjednávat s Jaroslavem Tvrdíkem a Tomášem Hrdličkou
Vít Bárta, stvořitel a mecenáš Věcí veřejných, už začal neformálně vyjednávat s Jaroslavem Tvrdíkem a Tomášem Hrdličkou | Foto: Ludvík Hradilek

U Věcí veřejných navrhuje členy vyjednávacího týmu předseda, schválit jej ještě musí republiková rada. Ta se sejde až v pondělí po volbách. Radek John uvažuje, že do týmu nominuje místopředsedu strany Josefa Dobeše, programovou ředitelku strany Kristýnu Kočí, mecenáše strany Víta Bártu a lídra jihočeské kandidátky Viktora Paggio.

"Zmocněn k vyjednávání jsem byl já. Znamená to, že tam, kde nebudu, nejedná se o oficiální vyjednávání Věcí veřejných," řekl Aktuálně.cz John.

Složení vyjednávacích týmů znají i menší strany, zelení a KDU-ČSL. Za lidovce by vyjednával předseda Cyril Svoboda a 1. místopředsedkyně Michaela Šojdrová, se stejným modelem počítají u zelených, tedy Ondřej Liška a František Pelc. "Pokud bude třeba jednat už o konkrétních tématech, máme kvalitní odborníky v podobě Martina Bursíka či Kláry Laurenčíkové," řekl Liška. Zemanovce by zastupoval Miloš Zeman, další vyjednavači nejsou známi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železničním přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Toxický plyn zabil v jordánském přístavu Akaba deset lidí a 250 zranil

Únik toxického plynu ze skladovací nádrže v jordánském přístavu Akaba v pondělí zabil deset lidí a dalších zhruba 250 jich zranil, píší zahraniční agentury s odkazem na jordánské úřady.

Nádrž s toxickým plynem spadla při převozu, což vedlo k úniku plynu, uvedla státní agentura Petra s odkazem na jordánské úřady. O jakou látku se jednalo, není v tuto chvíli jasné.

Video zveřejněné státními médii později ukázalo, že cisterna spadla na palubu lodi poté, co ji z kamionu zvedl jeřáb. Následoval výbuch provázený hustým žlutým dýmem.

Zranění byli převezeni do nemocnice a úřady následně oblast uzavřely. Na místě zasahují specializované týmy.

Deset lidí zahynulo a 251 bylo zraněno, uvedl jordánský úřad pro bezpečnost veřejnosti. V lékařské péči je podle státní televize v tuto chvíli stále 199 lidí.

Představitel zdravotnictví Džamál Ubajdát vyzval obyvatele, aby nevycházeli a zavřeli si okna a dveře. Nejbližší obytná čtvrť je vzdálená 25 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy