Strany už vědí: Tito lidé vyjednají vládu. Máme jména

Strany už mají jasno, jména neřekla zatím jen ODS
Vyjednávat budou oba. Jenom jeden z nich ale může být premiérem
Vyjednávat budou oba. Jenom jeden z nich ale může být premiérem | Foto: Reuters

Praha - Politické strany už mají až na výjimky jasno v tom, kdo za ně bude vyjednávat o budoucí podobě vlády. Jména nepotvrdila jen ODS.

Pro vznik nové vlády jsou vyjednavači klíčoví. Právě na nich je vyjednat nejlepší podmínky, mandát jim k tomu dává vždy nejvyšší vedení politické strany.

Vyjednávací tým tvoří zpravidla šéf strany a její první místopředseda. Další členové jsou většinou delegováni z grémia strany.

Všestranný Urban

Toto pravidlo dodrží zcela jistě sociální demokraté. Počítají s tím, že povolební vyjednávání povede Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka. Kromě toho se má ale podle informací Aktuálně.cz do vyjednávání zapojit i další místopředseda - Milan Urban.

"Vyjednávací tým ještě musí schválit grémium, ale zatím to vypadá, že oficiálně by měli jednat tito tři. Urban je tam proto, že je schopen jednat s kýmkoli, není konfrontační, umí s lidmi vyjít, má kontakty i do byznysnu a nadto je to člověk loajální předsedovi," popsal rodící se tým dobře informovaný politik z Lidového domu.

V týmu se nicméně mohou objevit i další jména. Bude záležet na tom, s kterou stranou bude třeba jednat. Tým proto může rozšířit i šéf hejtmanů Michal Hašek, který v době působení ve funkci předsedy poslaneckého klubu ČSSD denně jednal se svým protějškem Petrem Tluchořem.

Kdo tu "peče" velkou koalici?

Občanští demokraté nemají předsedu, v týmu bude zcela jistě Petr Nečas, který je lídrem strany a rovněž kandidátem na premiérský post.

Nečas jako odpůrce velké koalice bude podle informací zevnitř ODS trvat na tom, aby v týmu nebyl žádný z příznivců takového povolebního uspořádání. Jednání by to mohlo zkomplikovat.

Šedá eminence pražské ODS Tomáš Hrdlička s primátorem Prahy Pavlem Bémem
Šedá eminence pražské ODS Tomáš Hrdlička s primátorem Prahy Pavlem Bémem | Foto: Ludvík Hradilek

Na neformální úrovni už podobná jednání probíhají. Média informovala o schůzce pražské šedé eminence z ODS Tomáše Hrdličky s Jaroslavem Tvrdíkem a sponzorem a kandidátem Věcí veřejných Vítem Bártou. ODS se od těchto schůzek oficiálně distancovala.

"Na vyjednavače ODS se teď pasuje kdekdo. Určitě to ale nebudou lidé, kteří by prosazovali velkou koalici," řekl Aktuálně.cz v reakci na Hrdličkovu schůzku dobře informovaný zdroj zevnitř strany.

Druhým vyjednavačem má být 1. místopředseda David Vodrážka, a to i přesto, že mu právě Tomáš Hrdlička k funkci 1. místopředsedy pomohl. I Vodrážka velkou koalici navenek zavrhuje. Třetím vyjednavačem bude šéf poslaneckého klubu Petr Tluchoř.

Tvrdík jako předvoj

Kromě oficiálních rozhovorů souběžně poběží i neoficiální vyjednávání, tak jako každé volby. Prostřednictvím neformálních vyjednavačů - z řad šedých eminencí jednotlivých stran - politici často předjednávají dohody, které by napoprvé oni sami nebyli schopni dojednat. V minulosti byl takto klíčovým hráčem například Marek Dalík či Jaroslav Tvrdík.

Emisar ČSSD, jinak volební manažer strany Jaroslav Tvrdík
Emisar ČSSD, jinak volební manažer strany Jaroslav Tvrdík | Foto: Vojtěch Marek

Právě Tvrdík má podle zjištění Aktuálně.cz i letos zastupovat neformální část vyjednávání za sociální demokracii.

"Petr Nečas odmítne posílat na jednání lidi mimo vyjednávací tým, žádní Dalíci ani Tvrdíci za ODS jednat nebudou, pokud na to bude mít Petr Nečas vliv," řekl Aktuálně.cz jeho blízký spolupracovník.

Rozhodnou grémia stran

Složení vyjednávacích týmů jsou u všech stran předběžná, po ukončení voleb je budou schvalovat nejvyšší orgány strany. Jediná TOP 09 má jasno už nejmíň rok.

"Máme řádně zvoleného předsedu Karla Schwarzenberga, kterého budu v týmu doplňovat já a rovněž předseda našeho strategického partnera Starostů a nezávislých Petr Gazdík. Takto jsme se dohodli už při podpisu smlouvy o spolupráci obou stran," řekl Aktuálně.cz Miroslav Kalousek.

Za komunisty bude jednat předseda strany Vojtěch Filip a předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik. "Další případné členy týmu si určím sám podle toho, jak bude široká delegace protistrany," doplnil Vojtěch Filip.

Vít Bárta, stvořitel a mecenáš Věcí veřejných, už začal neformálně vyjednávat s Jaroslavem Tvrdíkem a Tomášem Hrdličkou
Vít Bárta, stvořitel a mecenáš Věcí veřejných, už začal neformálně vyjednávat s Jaroslavem Tvrdíkem a Tomášem Hrdličkou | Foto: Ludvík Hradilek

U Věcí veřejných navrhuje členy vyjednávacího týmu předseda, schválit jej ještě musí republiková rada. Ta se sejde až v pondělí po volbách. Radek John uvažuje, že do týmu nominuje místopředsedu strany Josefa Dobeše, programovou ředitelku strany Kristýnu Kočí, mecenáše strany Víta Bártu a lídra jihočeské kandidátky Viktora Paggio.

"Zmocněn k vyjednávání jsem byl já. Znamená to, že tam, kde nebudu, nejedná se o oficiální vyjednávání Věcí veřejných," řekl Aktuálně.cz John.

Složení vyjednávacích týmů znají i menší strany, zelení a KDU-ČSL. Za lidovce by vyjednával předseda Cyril Svoboda a 1. místopředsedkyně Michaela Šojdrová, se stejným modelem počítají u zelených, tedy Ondřej Liška a František Pelc. "Pokud bude třeba jednat už o konkrétních tématech, máme kvalitní odborníky v podobě Martina Bursíka či Kláry Laurenčíkové," řekl Liška. Zemanovce by zastupoval Miloš Zeman, další vyjednavači nejsou známi.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Aktualizováno před 20 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací. Na místě je také speciální vůz Atego pro mimořádné situace.

Hasiči měli událost hlášenou v 17:15, na místo vyslali tři profesionální a jednu dobrovolnou jednotku. "Pět minut po příjezdu jsme měli požár pod kontrolou a za dalších deset minut bylo uhašeno," řekl Kavka. Nyní budou hasiči zjišťovat příčiny, podle mluvčího připadá v úvahu technická závada či nedbalost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy