Paroubek po duelu: Nečase jsem přejel jak parní válec

Martina Machová Petr Holub, Kateřina Eliášová, Martina Machová
26. 5. 2010 19:10
Lídři největších stran debatovali v rozhlase. Duel provázely emoce
Posledně se oba lídři pro kamery dobře vybavili. Jiří Paroubek o něco čitelněji.
Posledně se oba lídři pro kamery dobře vybavili. Jiří Paroubek o něco čitelněji. | Foto: repro ČT

Praha - Pískot, vulgarismy a křik provázely předposlední volební duel lídrů Jiřího Paroubka a Petra Nečase.

Oba politici měli možnost se vyjádřit k dotazům posluchačů Radiožurnálu, který debatu živě vysílal. Zbraněmi protivníků nebyly ani tolik věcné argumenty, jako spíše osobní invektivy.

V těch kraloval Jiří Paroubek, Nečas naopak neustále vyzýval ke slušnosti, byť si do svého soupeře rovněž rýpl.

Jako parní válec

Ostatně o tom vypovídají i následná hodnocení, jak debatu vnímali lídři. "Myslím, že jsem pana Nečase přejel jak parní válec," zhodnotil debatu Paroubek.

"Z věcného hlediska musím konstatovat, že se Jiří Paroubek kromě různých výpadů a útoků v podstatě nezmohl na žádná zásadnější fakta a zásadnější politické poselství," kontroloval mu v hodnocení Nečas.

Paroubek například Nečase nazval "lovcem sekretářek", lídr ODS zas Paroubkova tvrzení neustále označoval jako "Radio Jerevan".

Výpady lídra oranžových směřovaly i do publika. Když se ho důchodkyně zeptala, proč si ji kupuje slibem 13. důchodu, Paroubek odpověděl: "Nečekám od vás, že byste se na to dívala objektivně. Jste obyčejný člověk, ale v modrém tričku."

Píšťalky, vulgarismy, potlesk

Oproti úterní rozhlasové debatě šestice politických lídrů menších politických stran bylo v sále plno. Lidé seděli i na zemi. Tyrkysová trička Radka Johna nahradily oranžové šály. Věkový průměr publika významně klesl.

Příznivci socialistů měli jasnou převahu. Z řad ČSSD po každém slovu Jiřího Paroubka zněl a potlesk. Na Nečase se bučelo a pískalo.

Kout ODS se zmohl jen na potlesk svému předsedovi a polohlasné komentáře směrem k jeho oponentovi. Tvořili ho zejména lidé z jeho týmu, v první řadě seděl v modrém tričku europoslanec Jan Zahradil.

A kdo zachrání ekonomiku?

V obecných termínech lídři představili svůj program na záchranu ekonomiky.

Nečas nabídl vládu rozpočtové odpovědnosti, která zachrání zemi z dluhové pasti a zlepší podmínky podnikatelům. Paroubek sází na fiskální impulsy, které pomohou financovat rozjezd české ekonomiky. K tomu využije především bruselské dotace. Výsledkem obou strategií má být dostatek pracovních míst.

Lídři si navzájem vyměnili nabídky, že po volebním vítězství sestaví politickou radu za účasti všech parlamentních stran. Slovy Nečase by mělo jít o "společenství slušných lidí", kteří se dohodnou na boji proti korupci, penzijní reformě a zahraniční politice. Stejný úkol bude mít Paroubkova "rada konsenzu".

 

Právě se děje

před 16 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy