Paroubek po duelu: Nečase jsem přejel jak parní válec

Martina Machová Petr Holub, Kateřina Eliášová, Martina Machová
26. 5. 2010 19:10
Lídři největších stran debatovali v rozhlase. Duel provázely emoce
Posledně se oba lídři pro kamery dobře vybavili. Jiří Paroubek o něco čitelněji.
Posledně se oba lídři pro kamery dobře vybavili. Jiří Paroubek o něco čitelněji. | Foto: repro ČT

Praha - Pískot, vulgarismy a křik provázely předposlední volební duel lídrů Jiřího Paroubka a Petra Nečase.

Oba politici měli možnost se vyjádřit k dotazům posluchačů Radiožurnálu, který debatu živě vysílal. Zbraněmi protivníků nebyly ani tolik věcné argumenty, jako spíše osobní invektivy.

V těch kraloval Jiří Paroubek, Nečas naopak neustále vyzýval ke slušnosti, byť si do svého soupeře rovněž rýpl.

Jako parní válec

Ostatně o tom vypovídají i následná hodnocení, jak debatu vnímali lídři. "Myslím, že jsem pana Nečase přejel jak parní válec," zhodnotil debatu Paroubek.

"Z věcného hlediska musím konstatovat, že se Jiří Paroubek kromě různých výpadů a útoků v podstatě nezmohl na žádná zásadnější fakta a zásadnější politické poselství," kontroloval mu v hodnocení Nečas.

Paroubek například Nečase nazval "lovcem sekretářek", lídr ODS zas Paroubkova tvrzení neustále označoval jako "Radio Jerevan".

Výpady lídra oranžových směřovaly i do publika. Když se ho důchodkyně zeptala, proč si ji kupuje slibem 13. důchodu, Paroubek odpověděl: "Nečekám od vás, že byste se na to dívala objektivně. Jste obyčejný člověk, ale v modrém tričku."

Píšťalky, vulgarismy, potlesk

Oproti úterní rozhlasové debatě šestice politických lídrů menších politických stran bylo v sále plno. Lidé seděli i na zemi. Tyrkysová trička Radka Johna nahradily oranžové šály. Věkový průměr publika významně klesl.

Příznivci socialistů měli jasnou převahu. Z řad ČSSD po každém slovu Jiřího Paroubka zněl a potlesk. Na Nečase se bučelo a pískalo.

Kout ODS se zmohl jen na potlesk svému předsedovi a polohlasné komentáře směrem k jeho oponentovi. Tvořili ho zejména lidé z jeho týmu, v první řadě seděl v modrém tričku europoslanec Jan Zahradil.

A kdo zachrání ekonomiku?

V obecných termínech lídři představili svůj program na záchranu ekonomiky.

Nečas nabídl vládu rozpočtové odpovědnosti, která zachrání zemi z dluhové pasti a zlepší podmínky podnikatelům. Paroubek sází na fiskální impulsy, které pomohou financovat rozjezd české ekonomiky. K tomu využije především bruselské dotace. Výsledkem obou strategií má být dostatek pracovních míst.

Lídři si navzájem vyměnili nabídky, že po volebním vítězství sestaví politickou radu za účasti všech parlamentních stran. Slovy Nečase by mělo jít o "společenství slušných lidí", kteří se dohodnou na boji proti korupci, penzijní reformě a zahraniční politice. Stejný úkol bude mít Paroubkova "rada konsenzu".

 

Právě se děje

před 27 minutami

Záchranáři v Číně vysvobodili prvního ze zavalených horníků

Záchranáři vysvobodili prvního z čínských horníků, které před dvěma týdny ve zlatém dole uvěznila exploze. Muž byl bez prodlení převezen do nemocnice na ošetření. S odvoláním na čínská státní média o tom informovaly zahraniční agentury.

Horník byl podle čínské státní televize CCTV "extrémně zesláblý". Na záběrech záchranáři vyčerpaného muže s černou páskou přes oči a zabaleného v dece vyzvedli z dolu a předali ošetřovatelům.

Neštěstí se stalo 10. ledna ve zlatém dole nedaleko města Jen-tchaj v provincii Šan-tung na východě země. V podzemní pasti, více než 600 metrů od vstupu do šachty, uvízlo 22 lidí. Výbuch vážně poškodil přístup na dno dolu a komunikační kabely. Záchranáři ale tento týden zaslechli údery do potrubí, jimiž část horníků dala najevo, že jsou stále naživu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy