Paroubek opět sází na manželku. Petra ale nesmí pískat

Kateřina Eliášová
27. 5. 2010 10:55
Poslední duel Paroubek-Nečas před otevřením volebních uren odvysílá ČT
Publikum duelu lídrů bude protentokrát muset krotit vášně. Povoleno je jen tleskat
Publikum duelu lídrů bude protentokrát muset krotit vášně. Povoleno je jen tleskat | Foto: Martina Machová

Praha - Lídři dvou nejsilnějších stran - ODS a ČSSD - mají poslední šanci utkat se o hlasy voličů. Čeká je poslední předvolební duel.

Česká televize už prozradila, podle jakých pravidel budou oba soupeři hrát. Dramaturgie se bude od předchozích volebních speciálů lišit. Jiné bude i publikum, které si tentokrát musí přivést politici sami. Mají to být hlavně sympatizantni obou stran.

Redakce Aktuálně.cz zjistila, že Jiří Paroubek bude mít v hledišti například svoji ženu Petru.

Petr Nečas svou choť do studia přivést neplánuje, mezi jeho dvaceti hosty je nicméně sedm žen, u socialistů čtyři.

3 x 20 věrných

3 x 20 hostů

Hosté Jiřího Paroubka

  • Petra Paroubková, Bohuslav Sobotka, Lubomír Zaorálek, Milan Urban, František Bublan, Vítězslav Jandák, Martin Pecina, Hana Orgoníková, Michal Hašek, Jana Vaňhová, Jiří Běhounek, Jiří Zimola, Alena Gajdůšková, Milan Štěch, Jiří Havel, Richard Falbr (4 jména zatím chybějí).

Hosté ODS

  • Miroslava Němcová, Daniela Filipiová, Kateřina Bartošová, Iveta Chmielová - Dalajková, Alena Samková, Alena Palečková, Jiří Pospíšil, Zbyněk Stanjura, Martin Kocourek, Alexandr Vondra, Petr Bendl, David Vodrážka, Zdeněk Zajíček, Jan Zahradil, Ivo Strejček, Václav Menzel, Miroslav Zámečník. Iveta Hamouzová, Filip Gerlický (jedno jméno chybí).

Hosté České televize

  • Jan Švejnar, Michal Mejstřík, Petr Drulák, Jaroslav Šonka, David Ondračka a Weston Stacey. Každý z nich může položit až tři univerzální dotazy, které nebudou dopředu prozrazeny nikomu mimo tvůrčí tým pořadu. Politik bude mít 1 minutu na zodpovězení otázky a neměl by reagovat na druhého hosta.

Nečas si do své části publika vybral dva místopředsedy, Petra Bendla a Davida Vodrážku. Petr Gandalovič a Ivan Langer chybějí. Mezi hosty jsou zástupci senátu, sněmovny i europarlamentu. Své zástupce tady mají regiony i Modrý tým.

Mluvčí strany Martin Kupka uvedl, že výběr hostů nijak nesouvisí s povolební podobou ODS.

Socialisté rovněž odtajnili seznam, Jiří Paroubek si přivede členy grémia, z toho tři místopředsedy Lubomíra Zaorálka, Bohuslava Sobotku a Milana Urbana. Své místo v publiku budou mít i zástupci krajů, senátu a europarlamentu.

Paroubek pozval i Martina Pecinu, o němž předchozí den prohlásil, že s ním na post ministra vnitra nepočítá. Večer svá slova nicméně vyvrátil.

Dalších dvacet hostů do studia vybere sama televize.

Duel bez vřískotu

Hosté nesmějí zdobit šály, stranická trička či transparenty. "Zakázaný bude i pískot, povzbuzování nebo tleskání během debaty, aby se do popředí dostaly argumenty, nikoli emoce," uvedla na webu televize.

Paroubek i Nečas budou naproti zvyklostem stát na pódiu za pultíkem, mohou také sedět na barových židlích.

Politici budou diskutovat o ekonomice, zahraniční politice a vztahu k EU a o boji s korupcí. Ptát se bude pouze moderátor a šestice dikutujících, které vybrala televize.

"Každé téma uzavře volná debata lídrů, kteří budou moci využít pouze vlastních slov; nikoli pomocných papírů či grafů," stojí v pravidlech, které museli oba lídři podepsat, a zavázat se tak k jejich dodržování.

Sami lídři si mohou klást otázky v délce maximálně 30 vteřin, na odpověď mají 1 minutu. O časovém prostoru na debatu o jednotlivých otázkách rozhoduje moderátor, který může 5minutový prostor na debatu podle zajímavosti diskuze prodloužit nebo zkrátit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy