Paroubek opět sází na manželku. Petra ale nesmí pískat

Kateřina Eliášová
27. 5. 2010 10:55
Poslední duel Paroubek-Nečas před otevřením volebních uren odvysílá ČT
Publikum duelu lídrů bude protentokrát muset krotit vášně. Povoleno je jen tleskat
Publikum duelu lídrů bude protentokrát muset krotit vášně. Povoleno je jen tleskat | Foto: Martina Machová

Praha - Lídři dvou nejsilnějších stran - ODS a ČSSD - mají poslední šanci utkat se o hlasy voličů. Čeká je poslední předvolební duel.

Česká televize už prozradila, podle jakých pravidel budou oba soupeři hrát. Dramaturgie se bude od předchozích volebních speciálů lišit. Jiné bude i publikum, které si tentokrát musí přivést politici sami. Mají to být hlavně sympatizantni obou stran.

Redakce Aktuálně.cz zjistila, že Jiří Paroubek bude mít v hledišti například svoji ženu Petru.

Petr Nečas svou choť do studia přivést neplánuje, mezi jeho dvaceti hosty je nicméně sedm žen, u socialistů čtyři.

3 x 20 věrných

3 x 20 hostů

Hosté Jiřího Paroubka

  • Petra Paroubková, Bohuslav Sobotka, Lubomír Zaorálek, Milan Urban, František Bublan, Vítězslav Jandák, Martin Pecina, Hana Orgoníková, Michal Hašek, Jana Vaňhová, Jiří Běhounek, Jiří Zimola, Alena Gajdůšková, Milan Štěch, Jiří Havel, Richard Falbr (4 jména zatím chybějí).

Hosté ODS

  • Miroslava Němcová, Daniela Filipiová, Kateřina Bartošová, Iveta Chmielová - Dalajková, Alena Samková, Alena Palečková, Jiří Pospíšil, Zbyněk Stanjura, Martin Kocourek, Alexandr Vondra, Petr Bendl, David Vodrážka, Zdeněk Zajíček, Jan Zahradil, Ivo Strejček, Václav Menzel, Miroslav Zámečník. Iveta Hamouzová, Filip Gerlický (jedno jméno chybí).

Hosté České televize

  • Jan Švejnar, Michal Mejstřík, Petr Drulák, Jaroslav Šonka, David Ondračka a Weston Stacey. Každý z nich může položit až tři univerzální dotazy, které nebudou dopředu prozrazeny nikomu mimo tvůrčí tým pořadu. Politik bude mít 1 minutu na zodpovězení otázky a neměl by reagovat na druhého hosta.

Nečas si do své části publika vybral dva místopředsedy, Petra Bendla a Davida Vodrážku. Petr Gandalovič a Ivan Langer chybějí. Mezi hosty jsou zástupci senátu, sněmovny i europarlamentu. Své zástupce tady mají regiony i Modrý tým.

Mluvčí strany Martin Kupka uvedl, že výběr hostů nijak nesouvisí s povolební podobou ODS.

Socialisté rovněž odtajnili seznam, Jiří Paroubek si přivede členy grémia, z toho tři místopředsedy Lubomíra Zaorálka, Bohuslava Sobotku a Milana Urbana. Své místo v publiku budou mít i zástupci krajů, senátu a europarlamentu.

Paroubek pozval i Martina Pecinu, o němž předchozí den prohlásil, že s ním na post ministra vnitra nepočítá. Večer svá slova nicméně vyvrátil.

Dalších dvacet hostů do studia vybere sama televize.

Duel bez vřískotu

Hosté nesmějí zdobit šály, stranická trička či transparenty. "Zakázaný bude i pískot, povzbuzování nebo tleskání během debaty, aby se do popředí dostaly argumenty, nikoli emoce," uvedla na webu televize.

Paroubek i Nečas budou naproti zvyklostem stát na pódiu za pultíkem, mohou také sedět na barových židlích.

Politici budou diskutovat o ekonomice, zahraniční politice a vztahu k EU a o boji s korupcí. Ptát se bude pouze moderátor a šestice dikutujících, které vybrala televize.

"Každé téma uzavře volná debata lídrů, kteří budou moci využít pouze vlastních slov; nikoli pomocných papírů či grafů," stojí v pravidlech, které museli oba lídři podepsat, a zavázat se tak k jejich dodržování.

Sami lídři si mohou klást otázky v délce maximálně 30 vteřin, na odpověď mají 1 minutu. O časovém prostoru na debatu o jednotlivých otázkách rozhoduje moderátor, který může 5minutový prostor na debatu podle zajímavosti diskuze prodloužit nebo zkrátit.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 26 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 55 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy