Už šestnáct let se energetici a obce na Zlínsku dohadují, jak a kde postavit na 28 kilometrech krajiny stožáry velmi vysokého napětí. Do sporu, unikátního dobou, po niž se táhne, dnes vstoupil Ústavní soud a postavil se na stranu obce Pozlovice.
Nezrušil totiž obecní vyhlášku, která obci Pozlovice umožňuje výstavbu třicet metrů vysokých stožárů vysokého napětí zablokovat. Pozlovice leží v těsné blízkosti luhačovických lázní a také v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty.
Ústavní soud tak nevyhověl návrhu ministerstva vnitra, které pozastavilo platnost vyhlášky a chtělo ji zrušit jako protizákonnou. Podle ústavních soudců je vyhláška až na jeden bod, který obecní radě umožňoval udělit výjimku, v pořádku a zůstává v platnosti.
Jde o rozhodnutí výjimečné, ústavní soudci dosud drtivou většinu obecních vyhlášek nebo nařízení, které omezovaly například pití alkoholu, prodej pornografie nebo chov domácích zvířat, pro rozpor se zákony zrušili.
Elektřinu do země
Pozlovická vyhláška zakazuje v katastru obce stavět stožáry vyšší než patnáct metrů a v otevřené krajině mimo lesní úseky nařizuje vést rozvody elektrického proudu pouze v zemi.
Toto nařízení znemožňuje energetické společnosti E. ON vést přes obec vedení velmi vysokého napětí. To je totiž vedeno na třicet metrů vysokých stožárech. Úsek vedoucí přes Pozlovice je přitom klíčový pro to, aby dráty velmi vysokého napětí mohly být nataženy na celé plánované trase ze Slušovic do Slavičína, která dohromady měří právě 28 kilometrů.
Se stavbou vysokých stožárů nesouhlasí ochranáři ze správy Chráněné krajinné oblasti a ani ministerstvo životního prostředí. "Stožáry je možné postavit i za méně škodlivých důsledků pro krajinu," uvedl šéf CHKO Jiří Němec.
Projekt za sto milionů
Náklady na výstavbu celého úseku vedení energetici odhadují na asi sto milionů korun. Vláda navíc tuto stavbu už v roce 1993 zařadila mezi veřejně prospěšné stavby.
Vedení má zásobovat elektřinou celou oblast Slavičínska v blízkosti česko-slovenské hranice, tedy asi patnáct tisíc domácností v regionu, kde bývají dodávky elektřiny kvůli zastaralé síti často přerušovány.
Obce na trase, kde mají stát stožáry, chtějí dosáhnout toho, aby se místo velkých stožárů postavily tradiční dřevěné sloupy a v okolí Luhačovické přehrady se elektřina vedla kabelem v zemi.
Podle energetiků ale není taková varianta reálná, neexistuje totiž žádná zkušenost v České republice ani nikde v okolí s vedením, kdy se kombinují přibližně tři nebo čtyři typy vedení.
Kdo má pravdu?
Odpůrci stavby mají ale v ruce posudek vypracovaný Ústavem elektroenergetiky Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Podle něj je možné elektřinu rozvést kabely v zemi a pak napojit na nadzemní vedení.
Hádky o stožáry vysokého napětí rozdělily i zástupce obcí. Starostové, ale také podnikatelé na Slavičínsku totiž stavbu podporují, obávají se možnosti, že se problémy s dodávkami elektřiny do regionu budou stále zvětšovat.
"Bude-li se však s výstavbou vedení příliš dlouho otálet, mohlo by se Slavičínsko ocitnout jednoho dne bez elektřiny," uvedl také zástupce hejtmana Zlínského kraje Vojtěch Jurčík.
Bílé Karpaty nejsou jediným místem v zemi, kde se do rozporu dostaly zájmy energetiků a místních obyvatel. Také v Lužických horách až ke Šluknovskému výběžku měly vyrůst stožáry vedení vysokého napětí.
Proti se ale postavilo ministerstvo životního prostředí, proti jsou obce, správa Chráněné krajinné oblasti Lužické hory i Liberecký kraj. Projekt se ale snaží znovu prosadit ústecký krajský úřad.