Čtyři úředníky z hranické a přerovské radnice a také z krajského úřadu Olomouckého kraje obvinila v červenci 2005. Byli podezřelí, že když vydávali povolení pro továrnu LG Philips v Hranicích na Moravě, dopustili se maření úkolu veřejného činitele.
Továrna LG Philips byla svého času největší zahraniční investici v Česku a případ vedl až ke změně zákona o úřednících územně správních celků.
Sporné dokumenty
Úředníci podle obvinění, které bylo nyní staženo, porušili zákon, když umožnili provoz továrny, přestože neměla schválený program, jak předcházet závažným haváriím. Firma tak získala povolení vyrábět od úřadů i přesto, že nesplňovala zákonem dané podmínky.
Na pochybení úřadů se přišlo až po dvou letech, když na problém upozornila organizace Ekologický právní servis (EPS) Brno. Potíže s dokumenty se řeší dodnes.
Postup úředníků označilo za nezákonný i Ministerstvo životního prostředí, když vypracovalo posudek pro policii. To, že LG Philips začal vyrábět nezákonně, pak potvrdili i další experti a instituce.
Zákon se změnil
Úředníci se nyní vrátí do svých funkcí. To by však mohli, i kdyby jejich stíhání nebylo zastaveno. Jejich případ totiž vedl až ke změně zákona o úřednících územněsprávních celků.
Původní paragraf zněl: "Každý trestně stíhaný úředník musí být okamžitě přeřazen na jinou práci tam, kde nevykonává správní činnost. Nebo jej nadřízení musí poslat domů a platit mu 60 procent platu."
Na návrh lidoveckého senátora Adolfa Jílka Senát a i poslanci tuto pasáž vyškrtli. A právě stíhání úředníků v kauze LG Philips bylo hlavním argumentem pro to, aby politici tento paragraf zrušili.
"Paragraf byl do zákona dán s dobrým úmyslem, ale je zneužitelný. Tito úředníci jsou stíháni pouze za nedbalost. Protože to nedokáži opravit, navrhl jsem to ze zákona úplně vypustit," řekl deníku Aktuálně.cz senátor Jílek.
Společnost LG Philips, která v Hranicích zahájila výrobu v roce 2001, se na začátku letošního roku dostala do vážných finančních problémů a v lednu musela na čtyři dny zastavit výrobu. Důvodem byl krach mateřské nizozemské společnosti LG Philips Displays Holding, na jejíž účtech měl hranický podnik peníze.Minulý týden věřitelé schválili vyrovnání.