StB měla oči všude. I za plotem německé ambasády

Pavel Baroch
28. 9. 2009 18:20
Před 20 lety prchali lidé z NDR. Pod dohledem ovšem zůstali
Foto: Archiv

Praha - Přesně před dvaceti lety zavalily tisíce východoněmeckých občanů západoněmecké velvyslanectví v Praze, aby utekly z totalitní NDR na Západ.

Pod dohledem komunistické tajné policie ovšem uprchlíci zůstali i v době, kdy - mnohdy za dramatických okolností - přelezli plot ambasády na Malé Straně. StB totiž měla své oči a uši i tady, ačkoli šlo o území cizího státu.

Ukazuje to rozsáhlý archiv Státní bezpečnosti, kde se ve složce Obora shromažďovaly veškeré informace o "zlém" německém velvyslanectví. A o východoněmeckých uprchlících z léta a podzimu 1989 se píše na stovkách stránek.

"Bylo běžné, že se StB snažila infiltrovat na zastupitelské úřady, k čemuž využívala své spolupracovníky nebo kmenové zaměstnance," konstatoval Jiří Reichl, mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimů, který spolu s Archivem bezpečnostních složek poskytl svazek Obora redakci Aktuálně.cz k prostudování.

O zavření ambasáda věděla StB s předstihem

Nejvyšší komunističtí představitelé se tak díky agentům StB například s několikadenním předstihem dozvěděli, že se SRN v srpnu 1989 svou ambasádu pro veřejnost uzavřít, protože bylo přeplněné uprchlíky.

"Důvěrnou cestou bylo dne 15. srpna zjištěno, že zastupitelský úřad v Praze očekává pokyn ministerstva zahraničních věc v Bonnu k uzavření úřadu," píše se v jednom z dokumentů StB. Německá ambasáda v Praze skutečně po osmi dnech uzamkla své vchody.

Zevnitř západoněmeckého velvyslanectví odcházely i informace o tom, jak se z Německa vozí pro uprchlíky jídlo, léky a další nezbytné věci.

Trabant
Trabant | Foto: Archiv

Náladu udržel žoviální diplomat

Podstatná část hlášení se týkala nálady uvnitř ambasády, agent StB se v polovině srpna například zmiňuje o diplomatu Weberovi, který měl uprchlíky na starosti.

"Situaci řeší zatím s přehledem díky svému vystupování - žoviálností si získává sympatie NDR st. příslušníků, se kterými jedná," napsal agent do hlášení.

O pár dní později hlásil, že velvyslanec Hermann Huber se chystá "na příští víkend pro 'hosty' na zastupitelském úřadu udělat grilovací večer v zahradě".

Jaká je nálada mezi pracovníky velvyslanectví

Značnou pozornost věnovali agenti StB také náladám v prostoru velvyslanectví. Překvapivě více hlášení směřovala k západoněmeckým zaměstnancům velvyslanectví než k emigrantům z NDR.

"I samotní pracovníci zastupitelského úřadu nesou již pobyt státních příslušníků NDR dosti nelibě," informoval počátkem září spolupracovník StB. O dva měsíce později, zkraje listopadu 1989 pak agent informoval také o tom, jak východoněmečtí utečenci celý areál ambasády poškodili.

"Ve vedení zastupitelského úřadu v současnosti panuje nervozita a obavy z dalších možných emigrantských vln. Pramen dále sdělil, že budova zastupitelského úřadu a její okolí je značně poničeno a bude muset projít poměrně náročnou opravou nebo údržbou," stojí v dokumentu StB.

Pár dní po tomto hlášení padla Berlínská zeď a krátce na to dorazila revoluce i do Československa.

 

Právě se děje

Další zprávy