Pro novelu hlasovalo 161 poslanců ze všech sněmovních stran, tedy i z opozice. Proti nehlasoval žádný poslanec.
Se vznikem státní stavební správy a přechodem stavebních úřadů pod stát počítá nový stavební zákon z roku 2021, který prosadila tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO). Zrychlit stavební řízení měl hlavně díky dodržování lhůt. Tehdejším opozičním stranám, které nyní tvoří vládní koalici, se ale vznik nového státního úřadu nelíbil a rozhodly se ho zrušit. Následovaly měsíce sporů mezi koalicí a opozicí.
Na některých pozměňovacích návrzích se koalice nyní dohodla s opozicí, řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Už tento týden uvedl, že novela bude mít hlasy nejen vládních poslanců, ale také opozičních. "Je to tak, vyjednal jsem podporu hnutí ANO i SPD," řekl Aktuálně.cz. Nyní novelu dostane k projednání Senát. Poté půjde k podpisu prezidentovi.
Strany bývalé opozice tvrdily v minulém volebním období, že plánovaná změna ochromí stavební řízení. Bývalá vláda naopak vyzdvihovala například zastupitelnost úředníků a důraz na dodržování lhůt. Nemělo se tak stát třeba to, že by úřad kvůli onemocnění jednoho úředníka nefungoval. Bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) ale v pátek zopakovala, že toto riziko na malých stavebních úřadech potrvá.
Bartoš ocenil shodu mezi koalicí a opozicí, jde podle něho o výbornou zprávu pro stavebnictví. Ministerstvo podle něho bude prosazovat také změny legislativy, která se týká územního plánování. Na řadě pozměňovacích návrhů spolupracovala koalice s opozicí. "Podporujeme tuto novelu a jsme rádi, že došlo ke kompromisnímu řešení," řekla za klub opozičního hnutí SPD Marie Pošarová.
Novela zachovává 694 nynějších stavebních úřadů v obcích s možností tento počet snížit podle stavební aktivity. Díky novele by se stavebníci mohli také snáze a rychleji dostat ke stavebnímu povolení. Umožnit jim to má postup, kdy stavební úřad sám obešle ostatní dotčené úřady a získá jejich vyjádření v takzvaném koordinovaném závazném stanovisku.
Koordinované závazné stanovisko bude nově zahrnovat i takzvané jednotné environmentální stanovisko podle zcela nového zákona. Tento zákon poslanci v pátek také schválili. Na konci by mělo být jen jedno razítko pro stavebníka. Stavební úřad by mohl také v případě potřeby vyvolat jednání s dotčenými úřady a stavebníkem.
Sněmovna při schvalování mimo jiné rozhodla, že Plzeň ani Liberec nedostanou možnost vydávat své vlastní stavební předpisy. Tato možnost zůstane zachována pouze Praze, Brnu a Ostravě. Proti návrhu se vyslovil i ministr Bartoš. Argumentoval například snahou sjednotit právní předpisy i tím, že města mohou mít své regulační plány. Poslanci navíc rozhodli, že stavební předpisy v těchto městech nesmějí upravovat stavby technické infrastruktury.
Co má přinést změna stavebního zákona
- Mělo by platit heslo "jeden úřad, jedno řízení, jedno razítko".
- Stavebník bude moct vyřídit většinu věcí na jednom stavebním úřadě.
- Stavebník nebude muset chodit kvůli povolení na žádný úřad, proces bude digitalizovaný.
- Na Portálu stavebníka budou informace o územním plánu obcí či informace o inženýrských sítích. Stavebník se přes portál bude moct obracet na svůj stavební úřad nebo další úřady, které řeší jeho žádost. Uvidí také, v jakém stádiu vyřizování je jeho žádost.
- Podle ministerstva pro místní rozvoj nebude potřeba mít nainstalovaný žádný speciální software. Postačí mít podporovaný webový prohlížeč a elektronickou identifikaci (například NIA ID, eObčanka, mobilní klíč eGovernmentu, bankovní identitu či kvalifikovaný elektronický podpis).
- Autoři zákona tvrdí, že skončí protahování vyřizování žádostí, kdy stavebník chodil na úřady opakovaně a často se nedočkal vyřízení ani za dlouhé měsíce. Nově má být žádost o povolení stavby rodinného domu vyřízena do 30 dnů, pokud stavebník předloží všechny potřebné doklady. Stavební úřad může v určitých případech prodloužit lhůtu maximálně o 60 dnů. Když se někdo proti rozhodnutí úřadu odvolá, bude muset rozhodnout nadřízený úřad opět do 30 dnů.
- Politici se po dlouhých debatách shodli, že žádné nové úřady vznikat nebudou. Úřady zůstanou co nejblíže k místům, kde budou samotné stavby a stavebníci. Kritizovaný Nejvyšší stavební úřad nevznikne.
- Velké zjednodušení má nastat také v případě, kdy si budou chtít dát lidé na střechu solární panely nebo zřídit elektrárnu využívající obnovitelné zdroje energie. Například pokud budou panely na střešedo výkonu 50 kilowatt a splní podmínky statické a požární bezpečnosti, pak nebude třeba posouzení stavebního úřadu. Taková instalace nebude vyžadovat ani licenci podle energetického zákona. Jedinou výjimkou jsou stavby pod ochranou státní památkové péče.
- To samé se týká nových staveb. Pokud budou využívat energii obnovitelných zdrojů do zmíněné hranice, nebude je posuzovat stavební úřad, když budou v souladu s územním plánem.