Státní fond chce od Agrofertu zpět 5 milionů korun. Koncern to odmítá

ČTK ČTK
22. 7. 2021 9:26
Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond žádá zpět od holdingu Agrofert pět milionů korun, které firma získala na pojištění hospodářských plodin a zvířat. Suma byla podle fondu, který rozděluje národní dotace pro zemědělce, vyplacena čtyřem dceřiným firmám holdingu neoprávněně. Koncern ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) vratku odmítá.
Čtveřice dceřiných firem Agrofertu peníze z programu Podpora pojištění inkasovaly v letech 2010 až 2013.
Čtveřice dceřiných firem Agrofertu peníze z programu Podpora pojištění inkasovaly v letech 2010 až 2013. | Foto: HN - Zuzana Šmajlerová

Dotace na pojištění hospodářských plodin a zvířat byly určené pro nejmenší zemědělce, přesto na ně dosáhly i některé velké podniky. Čtveřice dceřiných firem Agrofertu, konkrétně ZEMOS, AGS AGRO České Budějovice, ZS Vilémov a SPV Pelhřimov, peníze z programu Podpora pojištění inkasovaly v letech 2010 až 2013. Koncern z Babišových svěřenských fondů přitom dosahuje ročně stomiliardových obratů.

Podle Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu tak dané firmy spadají do kategorie velkých podniků, čímž nesplnily dotační podmínky a na státní peníze neměly nárok. Neoprávněně vyplacené dotace fond odhalil letos po interní kontrole. Koncern pochybení odmítá a peníze vrátit nechce, píše server. "Probíhající řízení ze zásady nekomentujeme a stejně tak tomu bude i v tomto případě. Rádi bychom vás však ubezpečili, že jsme veškeré podpory čerpali dle platných podmínek fondu," cituje iROZHLAS.cz manažerku komunikace a PR Agrofertu Adélu Čabayovou. Fond proto čtveřici dceřiných firem Agrofertu 11. června zaslal předžalobní výzvy.

Agrofert se tím, že nechce starší problematické dotace vrátit, odstřihl od čerpání další podpory od Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Podle dotačních podmínek fondu nesmí mít žadatel o státní dotace nedoplatky vůči státu či dalším konkrétně jmenovaným institucím. Potvrdil to ředitel právního úseku lesnického fondu Ondřej Lomský. "Fond neposkytuje podpory žádným žadatelům, kteří nesplňují stanovené podmínky a ve vztahu k nimž by poskytnutí podpory zakládalo neoprávněnou podporu," uvedl.

Ze stejného důvodu nyní od Agrofertu vymáhá dotace také ministerstvo zemědělství. Na podpoře spojené s ovocnými sady určené pro nejmenší farmáře získala trojice dceřiných firem Sady CZ, M+A+J a Lužanská zemědělská dohromady 5,5 milionu korun. Podle ministerstva byly vyplaceny neoprávněně. Dotační vratka nařízená ministerstvem se týká také dalších velkopodniků s miliardovými obraty. Peníze resort vymáhá od koncernu Úsovsko, v jehož čele stojí bývalý ministr za ANO Jiří Milek, či firem podnikatele Gabriela Večeři. Podniky se vůči vymáhání dříve vyplacených dotací brání u soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy