Komise opět ukázala na Babiše, hlubší problém se střetem zájmů v Česku ale nevidí

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
20. 7. 2021 19:40
Česku se nedaří účinně potírat korupci a na nejvyšší vládní úrovni se potýká s případem střetu zájmů. Zhruba tak by se dalo shrnout zjištění k Česku ve výroční zprávě Evropské komise, jež hodnotí, jak si stojí členské země EU v dodržování principů právního státu.
Český premiér Andrej Babiš přichází na summit lídrů EU v Bruselu.
Český premiér Andrej Babiš přichází na summit lídrů EU v Bruselu. | Foto: Reuters

Mezi ně patří respektování nezávislosti soudců na vůli politiků, pluralita médií nebo právě předcházení střetu zájmů. Tedy situacím, kdy úředníci či politici, kteří rozhodují o přidělení peněz z eráru, jsou zároveň i jejich příjemci. 

A právě v této kapitole nepřináší zpráva nic nového oproti prvnímu přehledu před rokem. Stejně jako loni i letos komisaři suše konstatují, že Česko řeší střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho - dle českých i unijních orgánů - přetrvávajícímu vlivu na holding Agrofert. Dokument pouze dodává, že případ byl letos předán k šetření nově zřízenému úřadu unijního žalobce. Stejně jako loni zpráva Babiše explicitně nejmenuje, mluví pouze o "jednom případu v čele exekutivy". 

Text ani nepřebírá závěr evropského auditu z jara letošního roku, který došel k tomu, že Česko má celkově slabý systém k předcházení a potírání střetu zájmů. Nejde tedy podle Bruselu o izolovaný případ Babiše, ale strukturální problém české státní správy. 

Naposledy v pondělí také zaznělo téma střetu zájmů v souvislosti s českým Plánem obnovy po pandemii, u něhož hrozí zablokování části ze 180 miliard korun ze speciálního unijního fondu, pokud česká vláda neposílí odolnost ministerstev před přidělováním dotací firmám v majetku členů vlády.

Ani tento posun se do české kapitoly o stavu právního státu v EU nedostal. "Naše zpráva má preventivní charakter. Popisuje možné trendy, pozitivní i negativní, ale když už je tu problém, ten se řeší jinde," řekla k tomu v úterý místopředsedkyně komise Věra Jourová, která dokument zaštítila coby komisařka odpovědná za oblast právního státu a hodnot.

Podobně si dokument všímá, že Česko má rezervy ve zveřejňování majitelů médií, že dovolbu členů Rady České televize "provázely kontroverze" a že vláda prodlužovala omezení během pandemie covidu, aniž by pro to měla oporu v zákoně. "Celkově se konstatuje, že v Česku fungují brzdy a protiváhy a ústavní moci jsou vyrovnané, takže je to víceméně pozitivní zpráva," dodala Jourová. 

"Pro ČR vyznívá zpráva znovu celkově pozitivně, máme dobře fungující systém. Komise neshledává žádná systémová selhání a provedli jsme oproti minulému roku i některá zlepšení, například zvýšení efektivity soudního systému," sdělil v reakci na zprávu Andrej Babiš.

Naopak - podle očekávání - nejhůř dopadly Polsko s Maďarskem. Jejich komisaři odmítli při úterním hlasování zvednout pro dokument komise ruku. Polsko pokračuje v právním boji s Bruselem, naposledy minulý týden se tamní ústavní soud vzepřel rozhodnutí jemu nadřízeného Evropského soudního dvora. EK kvůli tomu právě v úterý dala polské vládě měsíc času na nápravu. Když k ní nedojde, rozjede proceduru za porušení smlouvy už s hrozbou mnohamilionové pokuty. 

"V případě Maďarska jde o to, že se nechce srovnat s univerzálními hodnotami, na kterých jsme se v Evropě shodli, jako je třeba ochrana menšin," řekla Jourová v narážce mimo jiné na nový maďarský zákon zakazující mluvit s dětmi o homosexualitě. 

Právě kvůli oslabení právního státu v Polsku a Maďarsku - a částečně také kvůli evropským auditům v případě Andreje Babiše a Agrofertu - spěchaly loni bohaté státy EU s prosazením nové legislativy, která podvazuje vyplácení evropských dotací jasným dodržováním jeho zásad. 

Úterní zpráva proto sice nebude mít bezprostřední dopad na kritizované státy, stane se ale podle Jourové a jejího kolegy pro otázky justice Didiera Reynderse "zásadním vstupem" do hodnocení komise, jestli se má proti zemi zahájit řízení, na jehož konci by bylo až zastavení veškerého financování z Bruselu. Toto hodnocení nyní začalo. Verdikt, kterých zemí by se riziko ztráty evropských miliard mohlo týkat, by měl přijít letos na podzim.

Video: Babiš musí odstoupit nebo prodat Agrofert, miliardy pro Česko jsou ohroženy, říká Peksa

Peníze pro Česko jsou bohužel ohroženy, Evropská komise musí dohlédnout na to, aby rozdělené finance netekly do krajin, kde mohou být rozkradeny. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

Další zprávy