Praha - Na ten okamžik čekal Ivan G. dvanáct let: Dostane 31 milionů odškodného za to, že mu makléřská firma Sati ukradla akcie, které měl na účtu u Střediska cenných papírů.
Plátcem však nebude zkrachovalá makléřská firma, ale stát. Tím, kdo uvedenou krádež umožnil, bylo tehdejší Středisko cenných papírů, které se mezitím přeměnilo na Centrální depozitář. To totiž vydalo 140 000 akcií ČEZu makléřům, aniž si ověřilo, že měli od Ivana G. plnou moc s nimi nakládat.
Uvedených 31 milionů korun už Ivan G. přiznal loni v červenci Městský soud v Praze. Jenže ministerstvo financí, které je právním nástupcem střediska, podalo odvolání. To ale Vrchní soud v Praze po krátkém jednání toto úterý zamítl.
"Odvolání se v plném rozsahu odmítá," uvedl soudce Zdeněk Kovařík. A poukázal na to, že odvolání bylo zcela zbytečné, protože již před více než rokem chybu Střediska cenných papírů pravomocně uznal.
Kromě uvedených 31 milionů korun musí ministerstvo zaplatit skoro milion právníkům.
Makléři skončili před soudem
Na to, že mu akcie zmizely, přišel Ivan G. počátkem roku 2005. A soud již pravomocně poslal do vězení dva ze tří makléřů, kteří se na krádeži podíleli. Třetí jen pár dní před začátkem procesu spáchal sebevraždu.
Soudy ale konstatovaly, že by se k akciím nedostali, kdyby Středisko cenných papírů očividně neporušilo své povinnosti. Vůbec si totiž od makléřů nevyžádalo potvrzení, že mohou s akciemi Ivana G. nakládat.
"Kdyby Středisko cenných papírů na tomto osvědčení trvalo, nedostaly by se nekalé aktivity obchodníka dále než jen k pokusu a škodě by bylo zabráněno," konstatoval předseda senátu vrchního soudu Zdeněk Kovářík.
Tak geniální, že trefil nejvyšší cenu?
Uvedených 31 milionů ale není jedinou částkou, kterou bude muset stát hradit. Je to totiž pouze cena akcií v době, kdy je Středisko cenných papírů makléřům neoprávněně vydalo - dokonce postupně v rozmezí několika měsíců. Ivan G.vede souběžně další spor, v němž požaduje i náhradu ušlého zisku ve výši 200 milionů korun. Kdyby mu akcie zůstaly, jen na dividendách by za uvedených dvanáct let získal 59,8 milionu korun.
Muž ve své druhé žalobě (podrobněji je popsána zde), staví na tom, že chtěl akcie prodat koncem roku 2007. V tu dobu dosáhly své nejvyšší hodnoty a překročily cenu 1400 korun za jednu. Pro srovnání: V době krádeže se jejich cena pohybovala od dvou set do tří set korun, nyní se prodávají za zhruba 430 korun za jednu.
Celkovou škodu si tak Ivan G. spočetl na 204 milionů korun. To ale ministerstvo financí zpochybňuje. "To chce říct, že byl natolik geniální, že odhadl přesně den, kdy bude cena akcií nejvyšší, aby je prodal?" podivil se při jednom z posledních jednání právní zástupce státu Michal Sladký.
Soud o této žalobě stále jedná, další jednání má být v březnu. Není vyloučeno, že si soud nechá vypracovat znalecký posudek.