Útok pohrobků po Setuze na stát nevyšel. Žalobu o stamilionové odškodné soud označil za nemravnou

Marek Pokorný Marek Pokorný
4. 11. 2016 15:23
O neúspěšný útok na státní kasu se pokusila skupina podnikatelů kolem Petra Sisáka. Firma Český olej, kterou Sisákovi lidé ovládají, podala žalobu na stát a žádala odškodné 102 milionů korun za to, že od nich jako majoritní vlastník neodkoupil akcie Setuzy, které potom vinou státu ztratily na hodnotě. Soudkyně Lenka Dolejšová ale jejich žalobu zamítla jako nemravnou. Český olej totiž sám v té době Setuzu ovládal. "Nárok je jednoznačně v rozporu s dobrými mravy a poctivým obchodním stykem," uvedla.
Petr Sisák
Petr Sisák | Foto: Martin Svozílek

Praha - Stát nemusí zaplatit přes sto milionů korun firmě Český olej jako odškodné za to, že od ní neodkoupil akcie zkrachovalé společnosti Setuza. Soudkyně Městského soudu v Praze Lenka Dolejšová žalobu, v níž firma požadovala nejdříve 550 milionů a pak nárok snížila na pětinu, zamítla jako nemravnou.

Český olej tvrdil, že mu stát prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) a České konsolidační agentury (ČKA) způsobil uvedenou škodu tím, že od něj neodkoupil 15procentní balík akcií Setuzy, které Český olej vlastnil počátkem května 2006.

Právník Českého oleje Vladimír Chlád tvrdí, že stát - zastoupený konsolidační agenturou a podpůrným fondem - měl povinnost od nich akcie v uvedené době koupit, protože byl tehdy majoritní vlastník Setuzy. Tuto konstrukci ale soud odmítl jako nesmyslnou.

"Česká konsolidační agentura v té době ani nemohla vědět, že sama nějaké akcie Setuzy vlastní," uvedla Dolejšová. O tom, že měl být v té době majoritním vlastníkem, se totiž stát definitivně dozvěděl až v roce 2009.

Schovej ty akcie

Vše mělo počátek v létě 2000. Do té doby Setuzu skrytě ovládala Investiční a poštovní banka (IPB), ale protože banka nemohla sama podle zákona vlastnit více než dvacet procent akcií žádného podniku, formálně ji pro ni držela skupina kolem Tomáše Pitra.

Když IPB padla, Pitrovi lidé akcie Setuzy z IPB vyvedli a vložili je do společnosti Český olej, aniž by zaplatili. Soud v roce 2009 pak definitivně rozhodl, že vyvedení akcií bylo neplatné. Za machinacemi s akciemi Setuzy dostal Pitr posléze tříletý trest vězení.

Soudkyně označila chování Českého oleje nepřímo jako hru, která má pochybnou právní konstrukcí připravit stát o peníze. "Vzhledem k tomu, že práva spojená s akciemi Setuzy mohl až do roku 2009 vykonávat pouze žalobce (Český olej), je tato žaloba jednoznačně v rozporu s dobrými mravy a poctivým obchodním stykem," podotkla Dolejšová.

Od Pitra k Sisákovi

Český olej v roce 2007 získala od Pitra skupina kolem Petra Sisáka. Oficiálně je podle obchodního rejstříku vlastníkem Českého oleje prostřednictvím firem Campaspol a Chapelco jistý Petr Líska, který býval Sisákovým řidičem.

A sám Chlád potvrzuje, že v roce 2007, kdy se stal jednatelm Českého oleje, zastupoval právě zájmy Sisáka, který se tehdy držel v pozadí. Sám Sisák je nyní v jiném případě stíhán za zmanipulovaná insolvenční řízení a v minulosti byl odsouzen například za tunelování První slezské banky.

Za podanou žalobou na stát již ale Sisák podle Chláda nestojí. "Rozešli jsme se už, a protože mi něco dlužil, tak jsme se dohodli, že když si toto vymůžu, bude to moje," vysvětluje Chlád. Původně požadoval škodu 550 milionů, což je podle něj suma, za níž se akcie Setuzy v době, kdy mělo dojít k převzetí, prodávaly - nyní jsou ovšem bezcenné, protože firma skončila v insolvenci a poté v konkurzu. Tam ji podle Chláda dovedly právě nezodpovědné kroky státu a ČSOB, která zkrachovalou IPB převzala.

 

Právě se děje

Další zprávy