Útok pohrobků po Setuze na stát nevyšel. Žalobu o stamilionové odškodné soud označil za nemravnou

Marek Pokorný Marek Pokorný
4. 11. 2016 15:23
O neúspěšný útok na státní kasu se pokusila skupina podnikatelů kolem Petra Sisáka. Firma Český olej, kterou Sisákovi lidé ovládají, podala žalobu na stát a žádala odškodné 102 milionů korun za to, že od nich jako majoritní vlastník neodkoupil akcie Setuzy, které potom vinou státu ztratily na hodnotě. Soudkyně Lenka Dolejšová ale jejich žalobu zamítla jako nemravnou. Český olej totiž sám v té době Setuzu ovládal. "Nárok je jednoznačně v rozporu s dobrými mravy a poctivým obchodním stykem," uvedla.
Petr Sisák
Petr Sisák | Foto: Martin Svozílek

Praha - Stát nemusí zaplatit přes sto milionů korun firmě Český olej jako odškodné za to, že od ní neodkoupil akcie zkrachovalé společnosti Setuza. Soudkyně Městského soudu v Praze Lenka Dolejšová žalobu, v níž firma požadovala nejdříve 550 milionů a pak nárok snížila na pětinu, zamítla jako nemravnou.

Český olej tvrdil, že mu stát prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) a České konsolidační agentury (ČKA) způsobil uvedenou škodu tím, že od něj neodkoupil 15procentní balík akcií Setuzy, které Český olej vlastnil počátkem května 2006.

Právník Českého oleje Vladimír Chlád tvrdí, že stát - zastoupený konsolidační agenturou a podpůrným fondem - měl povinnost od nich akcie v uvedené době koupit, protože byl tehdy majoritní vlastník Setuzy. Tuto konstrukci ale soud odmítl jako nesmyslnou.

"Česká konsolidační agentura v té době ani nemohla vědět, že sama nějaké akcie Setuzy vlastní," uvedla Dolejšová. O tom, že měl být v té době majoritním vlastníkem, se totiž stát definitivně dozvěděl až v roce 2009.

Schovej ty akcie

Vše mělo počátek v létě 2000. Do té doby Setuzu skrytě ovládala Investiční a poštovní banka (IPB), ale protože banka nemohla sama podle zákona vlastnit více než dvacet procent akcií žádného podniku, formálně ji pro ni držela skupina kolem Tomáše Pitra.

Když IPB padla, Pitrovi lidé akcie Setuzy z IPB vyvedli a vložili je do společnosti Český olej, aniž by zaplatili. Soud v roce 2009 pak definitivně rozhodl, že vyvedení akcií bylo neplatné. Za machinacemi s akciemi Setuzy dostal Pitr posléze tříletý trest vězení.

Soudkyně označila chování Českého oleje nepřímo jako hru, která má pochybnou právní konstrukcí připravit stát o peníze. "Vzhledem k tomu, že práva spojená s akciemi Setuzy mohl až do roku 2009 vykonávat pouze žalobce (Český olej), je tato žaloba jednoznačně v rozporu s dobrými mravy a poctivým obchodním stykem," podotkla Dolejšová.

Od Pitra k Sisákovi

Český olej v roce 2007 získala od Pitra skupina kolem Petra Sisáka. Oficiálně je podle obchodního rejstříku vlastníkem Českého oleje prostřednictvím firem Campaspol a Chapelco jistý Petr Líska, který býval Sisákovým řidičem.

A sám Chlád potvrzuje, že v roce 2007, kdy se stal jednatelm Českého oleje, zastupoval právě zájmy Sisáka, který se tehdy držel v pozadí. Sám Sisák je nyní v jiném případě stíhán za zmanipulovaná insolvenční řízení a v minulosti byl odsouzen například za tunelování První slezské banky.

Za podanou žalobou na stát již ale Sisák podle Chláda nestojí. "Rozešli jsme se už, a protože mi něco dlužil, tak jsme se dohodli, že když si toto vymůžu, bude to moje," vysvětluje Chlád. Původně požadoval škodu 550 milionů, což je podle něj suma, za níž se akcie Setuzy v době, kdy mělo dojít k převzetí, prodávaly - nyní jsou ovšem bezcenné, protože firma skončila v insolvenci a poté v konkurzu. Tam ji podle Chláda dovedly právě nezodpovědné kroky státu a ČSOB, která zkrachovalou IPB převzala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 5 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 6 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy