Praha - Zhruba sedm milionů korun zaplatil stát během posledních tří let za úkony spojené s vyjednáváním dohody s farmářkou Ludmilou Havránkovou.
Podstatnou část této sumy tvořily odměny právní kanceláři Weil, Gotshal & Manges a od ledna tohoto roku připadlo 185 tisíc korun měsíčně také vládnímu zmocněnci Ivo Tomanovi (ODS), jenž měl za úkol dohodu dojednat.
Tento týden však vláda rozhodla, že místo dohody začne s vyvlastňováním. A to i přesto, že Havránková na podmínky dohody přistoupila.
Navzdory neúspěšnému zakončení vyjednávání zmocněnec Toman dál zůstává ve své funkci.
"Tím, že vláda začala vyvlastňovat, pro mě nic nekončí," říká. "Naopak začíná, budu muset ten proces manažerovat."
Ti, co se měli dohodnout
Na vyjednávání se statkářkou se kromě zmocněnce podíleli také další úředníci. Ve speciální pracovní skupině působil náměstek ministra dopravy Tomáš Kaas, jenž zároveň pro vládu podle informací Aktuálně.cz zpracoval variantu vyvlastnění. A také zástupce Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
Hlavní roli však sehráli úředníci jmenovaní Úřadem vlády - hlavní vyjednavač Michal Frankl a Jana Vohralíková. Oba dříve působili jako náměstci na ministerstvu informatiky Vladimíra Mlynáře, jenž nyní pracuje jako premiérův poradce.
Jednání se účastnili také advokáti z právní kanceláře Weil, Gotshal & Manges, v níž působí syn Karla Muzikáře, jenž je znám vazbami na ODS (účastnil se například oslav znovuzvolení prezidenta Václava Klause).
Právě jejich služby byly podle vyjádření ŘSD nejdražší položkou. "Největší částku tvořily právní služby, pak studie a posudky," uvedla mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. "Veškeré řešení majetkoprávních problémů s paní Havránkovou dosáhly výše téměř 6 milionů."
K tomu je nezbytné připočíst také plat zmocněnce pro D11 Ivo Tomana. Do funkce nastoupil v lednu, od té doby inkasoval necelý milion korun.
Přes vynaložené peníze a nasazené speciální skupiny skončil celý proces fiaskem. Navzdory souhlasu Havránkové s podmínkami dohody, ministři v pondělí rozhodli o jejím vyvlastnění.
Proti tomuto kroku se postavili někteří ministři včetně ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové, také Strana zelených, královéhradecký hejtman Otakar Divíšek a dnes také Asociace soukromého zemědělství. Na Facebooku vznikla speciální skupina na podporu statkářky.
Polekaní ministři
"My jsme byli také spíše pro dohodu," říká dnes zmocněnec Toman. „Ale ministři se zalekli, že to je ze strany Havránkové a její sestry nějaká spekulace, a nechtěli, aby to, co se absolvovalo s Havránkovou, teď začalo nanovo s paní Štrosovou."
Ačkoliv paní Štrosová spoluvlastní inkriminovaný pozemek již řadu let a je zapsána jako vlastník na katastru nemovitostí, stát ji předložil finanční nabídku na odkup teprve před třemi týdny.
"Ona ale nikdy nic nevzkazovala, nedávala žádné ultimativní požadavky, proto se to bralo tak, že se přizpůsobí tomu, co dojedná paní Havránková," hájí Toman pasivní postoj státu. "Apelovali jsme pak na paní Havránkovou, ať se sestry domluví a najdou k sobě nějaký vztah. Nejde, aby jen řekla, že nesouhlasí s posudkem a chce násobně víc."
Toman zároveň připouští, že úředníci měli začít s paní Štrosovou jednat dříve. "Když to vidím zpětně, tak jsme možná měli začít jednat už před rokem," uvedl.
Celkově je ale s výsledkem své práce spokojen: "Dojednali jsme dohodu, paní Havránková ji parafovala," pochvaluje si. "To, že ministři rozhodli jinak, je jiná věc, to já neovlivním. Teď se začne vyvlastňovat."
Vyvlastnění se prodraží a potáhne
Ministři přikročili k tomuto radikálnímu kroku i přesto, že se ve vládním dokumentu, jež v únoru schválili, jasně hovoří o tom, že vyvlastnění vyjde dráž než dohoda.
"Tato alternativa (dohoda, pozn.red.), v případě jejího schválení, umožní získání pozemků potřebných pro dálnici D 11 ve velmi krátkém čase," uvádí se v materiálu. "Současně dojde k úspoře finančních prostředků, které by byly jinak nutné na vedení řady vyvlastňovacích řízení trvajících několik let."
Stát se totiž odklonem od dohody bude muset kromě pozemků paní Havránkové vypořádat s pozemky jejího syna a manžela, jejichž převod na stát byl už přitom sjednaný.
Stejně tak bude muset začít vyvlastňovat také dalších 67 lidí. Statkářka na ně již před lety převedla část pozemku-cesty jako pojistku proti neférovému jednání státu. V rámci sjednané dohody už bylo zajištěno, že od všech těchto lidí získá pozemek zpět a dá je státu.
Po rozhodnutí vlády však Havránková Aktuálně.cz řekla, že příští týden převede pozemek zpět na oněch 67 lidí. Zároveň avizovala, že se bude proti vyvlastnění bránit všemí dostupnými způsoby. Stát tak musí čekat řadu soudních sporů.
Kromě toho bude muset stát vyřešit také onen sporný pozemek paní Štrosové a dohodnout se s úředníky v Hradci Králové, kteří již dříve vyvlastnění Havránkové zastavili s argumentem, že stát nepodnikl dostatečné kroky k dohodě.