Stát musí zaplatit 2 miliardy za vytunelované CS Fondy

ČTK ČTK
19. 11. 2012 10:02
Peníze budou vyplaceny investiční společnosti Akro, ministerstvo se chce odvolat
Pavel Tykač.
Pavel Tykač. | Foto: ČTK

Praha - Česko má podle Městského soudu v Praze zaplatit investiční společnosti Akro přes 2,1 miliardy korun, protože úředníci v roce 1997 dost neohlídali peníze, které byly ukradeny podílníkům CS Fondů.

Uvedl to časopis Týden. Stát se podle něj ještě může odvolat.

Týden píše, že ministerstvo financí proti verdiktu zřejmě bude protestovat. Mluvčí ministerstva Ondřej Jakob časopisu řekl, že úřad dosud neobdržel písemný rozsudek, proto se k věci nemůže detailněji vyjádřit.

Rozsudek je ale vykonatelný, takže ministerstvo musí částku poslat na účty poškozených fondů, než věc posoudí Nejvyšší soud.

Odškodné od státu vymáhá právě investiční společnost Akro, která zastupuje podílníky CS Fondů. Ti přišli o 1,11 miliardy korun.

Týden cituje protokol z jednání Městského soudu v Praze z letošního 27. září, podle kterého má ČR zaplatit firmě jednu miliardu a zhruba čtyřiačtyřicet milionů plus úroky z prodlení. "Dohromady jde o sumu přes 2,1 miliardy korun," dodává týdeník.

Hlavní postavou případu je Pavel Tykač

V březnu 1997 byl ze tří fondů spravovaných společností CS Fond převeden majetek v hodnotě 1,23 miliardy na účet makléřské společnosti Umana. Jako protihodnotu dostal fond téměř bezcenné akcie firmy Drůbež Příšovice.

Peníze byly odčerpány z Plzeňské banky, která byla depozitářem fondu. Zpátky se je už získat nepodařilo - většina skončila na účtech v zámoří. CS Fondy do února 1997 ovládala finanční skupina Motoinvest, jejímž spolumajitelem byl finančník Pavel Tykač.

Tykač přitom v letech 2006 až 2008 čelil kvůli tunelu v CS Fondech obvinění, jeho stíhání však žalobci zastavili. Letos ale pražský městský soud povolil v případu CS Fondů obnovu řízení. Soudy už v souvislosti s případem CS Fondů poslaly v minulosti do vězení čtveřici mužů.

Letos v březnu Hospodářské noviny napsaly, že pohledávku koupila od Akra firma Naval Architects Shipping Company, za kterou podle deníku stál také Tykač.

"Pavel Tykač ani žádný z jeho spolupracovníků společnost Naval Architects Shipping Company nikdy nevlastnil ani nespoluvlastnil, a stejně tak se ani nepodílel na jejím řízení," řekl tehdy HN Tykačův mluvčí.

Týden píše, že Akro vedlo už od roku 2000 spor s depozitářem CS Fondů - Plzeňskou bankou -, pak ale prodalo pohledávku vůči bance za 650 milionů Navalu.

Po krachu Plzeňské banky v roce 2003 prý získal Naval v konkurzu v roce 2006 za odkoupenou pohledávku 1,13 miliardy. Pohledávka za Plzeňskou bankou však nebyla podle spolumajitele Akra Jiřího Trávníčka uspokojena v plné výši, uvádí Týden. Firma Akro si podle týdeníku ve smlouvě s Navalem vyhradila právo na státu náhradu škody vymáhat.

"My jsme si byli jisti, že dalším v řadě, kdo pochybil, byl český stát," cituje časopis Trávníčka. Podle Trávníčka plnění od státu bude ve prospěch poškozených fondů. "V nich je teď podle údajů firmy Akro zhruba 60 000 podílníků," dodal Týden.

 

Právě se děje

Další zprávy