Stát láká miliarda tun uhlí pod Beskydami, chce průzkum

Pavel Baroch
8. 8. 2012 6:30
Beskydské obce protestují proti návrhu surovinové politiky ministra Kuby

Praha/Trojanovice - Ministerstvo průmyslu znovu pokukuje po obrovských zásobách černého uhlí v podzemí Beskyd a v návrhu nové surovinové politiky státu chce tamní ložiska důkladně prozkoumat. Aby mohlo padnout rozhodnutí, zda těžit, nebo netěžit.

Tamní obce jsou jednoznačně proti. V geologickém průzkumu vidí první krok k "vyuhlení Beskyd".

Podle úřadu ministra Martina Kuby leží pod Beskydami zhruba 1,6 miliard tun kvalitního černého uhlí. Takové ložisko je unikátní v celé Evropské unii.

"Lokalita Frenštát je pravděpodobně posledním významným ložiskem koksovatelného a energetického černého uhlí v České republice," uvádí se v návrhu surovinové politiky, kterou ministerstvo průmyslu poslalo ostatním resortům a dalším úřadům k připomínkování.

"Srovnatelné panenské ložisko na západ od České republiky pravděpodobně neexistuje, směrem na východ se rozsáhlý zdroj černého uhlí nachází až v Lublinské pánvi na polsko-ukrajinsko-běloruském pomezí a pak až na Ukrajině v Donbasu," upozorňuje dokument, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Z historie Dolu Frenštát

  • Jde o poslední významné ložisko černého uhlí ve střední Evropě. Významné jsou i zásoby metanu.
  • Důl se začal budovat v roce 1981, ale nikdy se v něm uhlí ani plyn netěžily.
  • Skládá se ze dvou jam. První má hloubku 943 metrů, druhá 1088 metrů, jsou spojené v hloubce 590 metrů.
  • Dobývací prostor leží z velké části v CHKO Beskydy.
  • O průzkum ložiska žádá společnost OKD, která se o obě jámy v současnosti stará.

Chráněná i rekreační krajina

Jenže dobývací prostor významně zasahuje do Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

"S ohledem na neopominutelné zásoby strategické suroviny je přesto nezbytné ložisko chránit proti případnému znemožnění jeho využití v budoucnu, ať již by mělo toto využití jakoukoliv technickou formu," uvedlo ministerstvo průmyslu.

Problémem podle něho je to, že není dostatek informací pro rozhodnutí, jestli "s ložiskem nadále počítat jako s budoucí surovinovou rezervou, nebo zda upřednostnit ochranu životního prostředí v krajině s významnými přírodními hodnotami a ekologickými funkcemi, která je zároveň rekreačně atraktivní".

Proto je podle ministerstva průmyslu nezbytné provést odpovídající geologický průzkum.

"Bez podrobnějších průzkumných prací nelze v současnosti objektivně rozhodnout ani o přípravě eventuální těžby, ale ani o případné likvidaci obou jam. Současně je žádoucí vyhodnotit reálný potenciál ložiska Frenštát z hlediska výskytu metanu a jeho využití k energetickým účelům," uvádí se v návrhu surovinové politiky.

A v jiné části navrhované koncepce se uvádí: "S budoucím vyčerpáním zásob černého uhlí v činných dolech karvinské části ostravsko-karvinské uhelné pánve bude třeba řešit další zásobování české energetiky a hutního průmyslu černým uhlím v dlouhodobé perspektivě."

Protestující obce

S průzkumem ložiska černého uhlí nesouhlasí beskydské obce, které tento krok pokládají za předstupeň těžby. A tvrdí, že už průzkum by měl negativní dopad na tamní přírodu a turistický ruch.

Okolí Trojanovic v Beskydech.
Okolí Trojanovic v Beskydech. | Foto: trojanovice.cz

"Ložisko Frenštát je prozkoumáno na takové úrovni, že je zbytečné jej dále prozkoumávat," uvedl v oficiální reakci na návrh surovinové politiky Jiří Novotný, starosta obce Trojanovice a předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu.

Jednání státu ve prospěch soukromého těžaře, jak se jeví současná navrhovaná verze surovinové politiky, je velkým hazardem s budoucností stabilního regionu," konstatoval Novotný.

"Stát má dostatečné množství informací pro to, aby ložisko Frenštát ochránil před spekulativním průzkumem soukromého těžaře, který s podporou státu vyváží 57 procent této strategické suroviny za hranice republiky," dodal.

Proti případné těžbě uhlí se v minulosti vyjádřilo 36 městských a obecních zastupitelstev. Kromě ohrožení přírody a cestovního ruchu argumentují starostové i tím, že by těžba nebyla slučitelná ani s činností místních průmyslových podniků, které zaměstnávají několik tisíc lidí a na nichž jsou závislé i další firmy.

Průzkum není těžba, tvrdí OKD

Těžební společnost OKD odmítá, že průzkum ložiska v Beskydech automaticky znamená těžbu. Tvrdí, že s těžbou ani aktuálně nepočítá.

"Abychom ale mohli odpovědně jednat o budoucnosti dolu, potřebujeme znát objektivní údaje, ne 30 let staré odhady," řekl před časem Klaus Dieter Beck, generální ředitel a předseda představenstva OKD.

"Je to naše odpovědnost vůči akcionářům, kteří financují nákladný konzervační režim, a také směrem ke státu, kterému toto ložisko patří," dodal Beck.

Co si o případném průzkumu a těžbě černého uhlí v Beskydech myslíte vy? Diskutujte na Facebooku:

 

Právě se děje

Další zprávy