Stát koupil Tamiflu za 300 milionů. Teď neví, co s ním

8. 2. 2009 16:24
Viry začínají být vůči léku rezistentní
Nervózní vojáci čekali loni v létě několik hodin na rozkaz pobít nemocné krůty.
Nervózní vojáci čekali loni v létě několik hodin na rozkaz pobít nemocné krůty. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Téměř tři sta milionů korun utratila v roce 2006 česká vláda, když nakoupila do zásoby lék Tamiflu. Co s ním bude, pokud se naplní obavy odborníků a lék přestane při chřipce účinkovat?

"Doba expirace se prodloužila na sedm let. Až vyprší, už ho samozřejmě nebudeme moct použít," naznačuje hlavní hygienik Michael Vít.

Hysterie s labutěmi

Píše se listopad 2006 a česká vláda zasedá nad Národním pandemickým plánem. Ten by měl určit pravidla, jak se bude Česko bránit, pokud vypukne chřipková pandemie. Obavy vyprovokovaly případy úmrtí lidí v Asii a několik nakažených labutí na českých a moravských rybnících.

Očkovací látka proti pandemii neexistuje, stát proto jedná alespoň s farmaceutickými firmami o tom, že pokud některá z nich vakcínu vyvine, dodá ji v případě pandemie na české území. A to pro šedesát procent Čechů.

Největší pandemie

  • Virus chřipky se podařilo laboratorně určit až v roce 1932, první zmínky o epidemiích však pocházejí už z 5. století př.n.l. Hippokrates tehdy popsal onemocnění, které svými příznaky nápadně připomínalo chřipku.
  • První spolehlivě zaznamenaná pandemie měla propuknout v roce 1173.  Další vlna chřipky se objevila v roce 1580 v Asii a následně se rozšířila do Afriky a Evropy.
  • Největší chřipkovou pandemií byla Španělská chřipka, která v letech 1918 a 1919 zabila 25 až 50 milionů lidí.
  • Dalšími velkými smrtícími pandemiemi byly Asijská chřipka v letech 1957 až 1958 (přibližně 1,5 milionu mrtvých) a Hongkongská chřipka v roce 1969 (1 milion mrtvých).
  • Z historie vyplývá, že se chřipkové pandemie vracejí přibližně každých 50 let.

Kromě toho vláda nakupuje Tamiflu pro téměř čtvrtinu populace. Podobně jako ostatní státy Evropské unie.

Náklady na zásobení antivirotiky přesahují miliardu korun. Antivirotika Tamiflu a Relenza mají v případě ohrožení alespoň zmírnit a zkrátit průběh nemoci chřipkového typu.

Obrat: Zemřeli lidé, kteří lék užívali

Pak ale přichází únor roku 2007 a v Japonsku umírají dva lidé, kteří užívali Tamiflu. V tisku se navíc objevují zprávy, že obětí, kterým lék nepomohl, už je v tu dobu daleko víc - celkem 54.

Odborníci také spekulují o tom, jestli Tamiflu nevyvolává těžkou depresi, která může vést až k sebevraždě.

"Při častém užívání hrozí, že léky přestanou zabírat. Můžeme skutečně přijít o lék, který by měl pomoci v případě pandemie," říká imunolog Roman Prymula. Právě v Japonsku brali lidé proti ptačí chřipce lék preventivně.

"Pokud jde o deprese, příčinný vztah mezi přípravkem Tamiflu a uváděnými příznaky zatím nebyl prokázán. Podrobně ale sledujeme možné signály a souvislosti," řekl šéf Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš.

Hlavní hygienik proto vydává přesné pokyny, kdy a jak lék předepisovat. A zájem o Tamiflu upadá.

V Egyptě 53 případů, v Česku nic

"Pacienty proti chřipce většinou očkujeme. S Tamiflu moc nepracujeme," přiznává praktická lékařka Jana Uhrová.

Balení na skladě často nemají ani lékárny. Ačkoliv společnost Roche, která lék na trh dodává, jich může na pulty okamžitě poslat několik desítek tisíc, a hygienik Vít nechává použití léku plně v kompetenci lékaře.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: čtk

"Ne, tohle lidi vůbec neberou. Nemáme," říká Eva Zákravská z pražské lékárny Zlatý Anděl. Roli hraje i to, že za lék se doplácí až několik set korun.

Čechy neděsí ani čerstvé zprávy, že ptačí chřipka si vyžádala další lidské oběti.

V Číně doposud zemřelo 25 lidí, v Egyptě napočítali 53 případů viru H5N1 u člověka. "V posledním případě jde o dvouletou holčičku, u níž se první příznaky objevily 23. ledna," uvádí ve svých aktualitách Národní referenční laboratoř pro chřipku.

Vyhodí se?

"Hrozba ptačí chřipky se ukázala naprosto nereálnou a pořizovat zásoby léku bylo sporné. Pokud se někde projevily problémy, bylo to v zemích, kde panují naprosto odlišné hygienické návyky," řekl deníku Aktuálně.cz mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

To, že se nějaký zvířecí vir vyvine v nový typ viru lidského, ale podle něj nikdy nikdo nemůže vyloučit. "Pokud by ministerstvo zásoby nenakoupilo, zase by se řeklo, že vzalo hrozbu na lehkou váhu," řekl Duben. 

Co tedy s Tamiflu bude?

"O tom se nyní diskutuje v rámci celé Evropské unie, to není jenom náš problém," říká Michael Vít. Zásoby se podle něj prozatím v Česku nechají, doba jeho spotřeby se jen prodloužila na sedm let.

"Zatím je dobré ho tady mít. V Česku totiž stále, na rozdíl od některých jiných států, není vir A proti léku rezistentní," uzavírá Vít.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Slovák Peter Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe, za který závodí od roku 2017. Německá stáj to dnes oznámila na svém webu. Podle serveru Cyclingnews by měl Sagan zamířit do francouzského kontinentálního týmu TotalEnergies společně s řadou dosavadních kolegů.

V Boře skončí i jeho bratr Juraj, další Slovák Erik Baška, Polák Maciej Bodnar, Ital Daniel Oss a Němci Rüdiger Selig, Andreas Schillinger, Michael Schwarzmann a Pascal Ackermann. Ten má přestoupit do elitní stáje SAE Team Emirates.

Jednatřicetiletý Sagan během angažmá v německém týmu získal dva ze svých sedmi zelených trikotů pro vítěze bodovací soutěže na Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia. Světový titul získal v letech 2015 až 2017.

před 15 minutami

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie zruší vzájemné hraniční kontroly. Vznikne minischengen

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie chtějí od roku 2023 zrušit vzájemné hraniční kontroly. Na schůzce lídrů těchto tří zemí ve Skopje týkající se regionální iniciativy takzvaného minischengenu to uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić.

"Na setkání ve Skopje bylo domluveno, že od 1. ledna 2023 budou zrušeny hraniční kontroly mezi Srbskem, Severní Makedonií a Albánií," řekl podle srbských médií Vučić na hospodářském fóru v severomakedonské metropoli. V této souvislosti byly podepsány tři smlouvy, které mají pohyb v rámci tří signatářských zemí usnadnit.

S iniciativou balkánského minischengenu, kterou z mezinárodních hráčů podporují zejména Spojené státy, přišli Vučič, albánský premiér Edi Rama a jeho severomakedonský protějšek Zoran Zaev v říjnu 2019. Její cíl je zjednodušit život občanů a povzbudit hospodářský růst. Inspirací pro iniciativu je podle nich EU a její čtyři základní svobody pohybu - lidí, zboží, kapitálu a služeb.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Metro loni kvůli covidu přepravilo jen 251,4 milionu lidí, meziročně o 44 procent méně

Pražské metro loni přepravilo 251 423 milionu cestujících, což je meziročně asi o 44 procent méně. Důvodem poklesu je pandemie nemoci covid-19. Stejně jako předloni nejvytíženější byla přestupní stanice Můstek mezi linkami A a B a nejvytíženější úsek byl na trase C mezi stanicemi I. P. Pavlova a Vyšehrad. Vyplývá to z dopravní ročenky Technické správy komunikací (TSK). Metro má tři linky s 61 stanicemi a provozuje jej městská firma Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP).

"Při zahrnutí přestupu do jedné jízdy vykonali cestující metrem v říjnu 2020 zhruba 680 000 cest za den, bez přestupů asi 828 000 cest, tedy o asi 44 procenta méně než ve stejném období o rok dříve. Rozsah provozu byl ve stejný okamžik omezen o asi devět procent," píše se v dokumentu.

Z celkového počtu cestujících v pražské integrované dopravě jich metro využilo přes 31,4 procenta. Soupravy metra loni najezdily 56,66 milionu kilometrů, přičemž předloni to bylo 60,894 milionu kilometrů. Ve špičce bylo v provozu v průměru 90 souprav, což je meziročně o 13 méně. Nejvíc souprav vyjelo na linku C, která měla rovněž nejkratší intervaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy