Praha - Společnost Trade Fides, jejíž dva vysocí představitelé čekají na soud v kauze armádní korupce, očistila policie v jiném případu, který se týkal získávání zakázek na technickou ostrahu státních památek.
Protikorupční služba nezjistila žádné porušení zákona, když tato firma získala od ministerstva kultury 80 procent zakázek na technickou ostrahu památek včetně Karlštejna, Konopiště či Hluboké nad Vltavou. Ministerstvo za zajištění památek zaplatilo téměř 140 milionů korun.
"V září jsme to odložili, nikoho jsme neobvinili," řekl Aktuálně.cz Roman Skřepek, mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. "Nebylo prokázáno, že by některá z prověřovaných osob spáchala trestný čin," dodal.
Vyšetřování odstartoval audit ministra Jandáka
Prošetřování státních zakázek na zajištění památek odstartoval audit, který si v roce 2006 objednal tehdejší ministr kultury Vítězslav Jandák u jablonecké společnosti K Kredit. Firma prověřila kontrakty za posledních deset let.
"Při porovnání všech zakázek bylo zjištěno, že firma Trade Fides a na ni propojené firmy realizovaly zhruba 80 procent všech zakázek," uvedla ve zprávě pro ministra Jandáka auditorská společnost.
Firma dokonce upozornila na konkrétní ministerské úředníky, kteří o přidělování zakázek rozhodovali.
"Při šetření se kontrolní skupině podařilo získat i kopie některých dokumentů, které posílily podezření, že by mohlo jít o propojení jednotlivých pracovníků ministerstva kultury a Národního památkového ústavu na firmu Trade Fides," upozornili auditoři ve své analýze.
Policie nezjistila nic, co by bylo v rozporu s předpisy
Detektivové, kteří se případem zabývali dva roky, skutečně zmiňované úředníky prověřili. Nezjistili však nic nezákonného.
Kauza armádní korupce
- Korupce v armádě:
Fakta o pozadí úplatkářské aféry
"Všechno bylo v souladu s platnými právními předpisy," konstatoval mluvčí protikorupční policie Skřepek.
Zdeněk Šafránek, ředitel jablonecké auditorské firmy K Kredit už před časem odmítl zprávu na přímý dotaz Aktuálně.cz blíže komentovat, protože byla určena pro ministerstvo kultury. Pak přece jen dodal: "Netvrdím, že zakázky byly zmanipulované, ale bylo to podivné, zvláštní."
V auditu se navíc konstatovalo, že lukrativní zakázky za desítky milionů korun získal Trade Fides a další firmy obvykle bez výběrových řízení.
"Z provedených šetření lze konstatovat, že celkového objemu prostředků vyčleněných na elektrickou zabezpečovací signalizaci a elektrickou požární signalizaci hradů a zámků v letech 1995 až 2005 v celkovém objemu 137 milionů korun získaly zakázky zpravidla bez řádného výběrového řízení tři firmy," konstatovali auditoři, přičemž právě Trade Fides dostal největší díl.
Trade Fides: Byli jsme nejlepší
Podezřelí pracovníci ministerstva kultury jakékoli pochybení při přidělování zakázek od samého počátku odmítali. Stejně reagoval i Trade Fides.
"Z našeho úhlu pohledu nevidíme žádný prostor, jak by nás tito pánové mohli zvýhodňovat. Veškerá rozhodnutí jsou prováděna komisionálně a pracovníci odboru ministerstva kultury, kteří byli členy výběrových komisí, nemohli nikdy přehlasovat další členy," uvedlo vedení společnosti v písemné odpovědi na otázky Aktuálně.cz.
Společnost dodala, že dobrých výsledků dosahuje firma díky své vysoké kvalitě zabezpečovacích zařízení. "Proto jsme vyhráli většinu výběrových řízení v tomto i v jiných resortech a soukromé sféře," uvedl Trade Fides.
Čekání na soud v kauze armádní korupce
Dva významní představitelé Trade Fides nyní čekají na zahájení soudu v jiném případu - armádní korupce.
Vysoký důstojník Miroslav Beňo byl zadržen ve chvíli, kdy odcházel s obálkou s milionem korun z bytu jednatele Trade Fides Libora Hledíka. Spolu s nimi skončila ve vazbě i obchodní ředitelka firmy Dana Mlejnková.
"Z informací, které o případu mám, jsem přesvědčený o tom, že pan Hledík je nevinný," řekl Aktuálně.cz generální ředitel Trade Fides Miroslav Řiháček.