Korupce v armádě v souvislostech

Redakce DOM
21. 5. 2007 14:00
Praha - Na sklonku ledna detektivové zatkli vysoce postaveného úředníka ministerstva obrany. Spustili tak akci proti korupci v armádě.

Deník Aktuálně.cz se následně pokusil rozkrýt pozadí úplatkářské aféry, v níž hlavní role sehráli úředník ministerstva Miroslav Beňo a společnost Trade Fides.

Ta od úřadu získala desítek lukrativních zakázek, mimo jiné na technické střežení šesti muničních skladů za 2,7 miliardy korun. Beňovi za odměnu přichystala milion korun.

Deník Aktuálně.cz také upozornil na podivné praktiky další pracovníků resortu i firmy.

PROJDĚTE SI ČLÁNKY PAVLA BAROCHA K TÉTO KAUZE:

 • Důkaz v armádní korupci? Otisky prstů na bankovkách
  Jedním z důkazů v armádní úplatkářské kauze Trade Fides, kterou žalobce poslal minulý týden k soudu, jsou otisky prstů na bankovkách. Policie je bere za doklad, že vysoce postavený úředník ministerstva obrany dostal od zástupců soukromé firmy milion korun. (21. 5. 2007)
 • Trade Fides, spojená s korupcí, dostala další zakázku
  Jen tři měsíce poté, co policie zatkla dva významné představitele soukromé společnosti Trade Fides a obvinila je z uplácení armádních úředníků, zadalo ministerstvo obrany této firmě dvě lukrativní zakázky za 14,5 milionů korun. (20. 7. 2006)
 • "Tvrdíkovu vilu" vyšetřuje policie
  Policie prošetřuje, jestli armáda nemanipulovala soutěž na rekonstrukci vily Marna, určenou pro tehdejšího ministra Tvrdíka. (30. 5. 2006)
 • Vila pro Tvrdíka: Zfalšovaná zakázka?
  Aktuálně.cz získalo svědectví, podle nějž armáda manipulovala soutěž na rekonstrukci vily Marna, určenou pro tehdejšího ministra Tvrdíka. (19. 5. 2006)
 • Korupce? Trade Fides v hledáčku NBÚ
  Národní bezpečnostní úřad už zahájil řízení, na jehož konci by mohlo být odejmutí bezpečnostního certifikátu, bez kterého by společnost Trade Fides přišla o lukrativní armádní zakázky za miliardy korun. Firma má prověrku na druhý nejvyšší stupeň - tajné. (28. 4. 2006)
 • Lidé z milionového úplatku na svobodě
  Vysoký armádní úředník, plukovník Miroslav Beňo, a zástupci soukromé firmy Trade Fides Dana Mlejnková a Libor Hledík, kteří jsou zaplateni do korupční aféry na ministerstvu obrany, byli po bezmála třech měsících propuštěni z vazby. (24. 4. 2006)
 • Pomáhají si bratři k armádním milionům?
  Soukromá společnost Trade Fides získala v minulosti od Vojenské ubytovací a stavební správy v Brně zakázky za miliony korun. Hlavním inženýrem vojenské správy je přitom Jiří Houdek, jehož bratr František je předsedou představenstva Trade Fides, která má hlavní sídlo také v Brně. (19. 4. 2006)
 • Vojsko odpovídá na otázky o korupci
  Sdružení Transparency International se v souvislosti s obviněním vysokého armádního úředníka Miroslava Beňa z přijímání úplatků obrátilo se čtyřmi otázkami na ministerstvo obrany. (16. 4. 2006)
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy