Korupce v armádě v souvislostech

Redakce DOM
21. 5. 2007 14:00
Praha - Na sklonku ledna detektivové zatkli vysoce postaveného úředníka ministerstva obrany. Spustili tak akci proti korupci v armádě.

Deník Aktuálně.cz se následně pokusil rozkrýt pozadí úplatkářské aféry, v níž hlavní role sehráli úředník ministerstva Miroslav Beňo a společnost Trade Fides.

Ta od úřadu získala desítek lukrativních zakázek, mimo jiné na technické střežení šesti muničních skladů za 2,7 miliardy korun. Beňovi za odměnu přichystala milion korun.

Deník Aktuálně.cz také upozornil na podivné praktiky další pracovníků resortu i firmy.

PROJDĚTE SI ČLÁNKY PAVLA BAROCHA K TÉTO KAUZE:

 • Důkaz v armádní korupci? Otisky prstů na bankovkách
  Jedním z důkazů v armádní úplatkářské kauze Trade Fides, kterou žalobce poslal minulý týden k soudu, jsou otisky prstů na bankovkách. Policie je bere za doklad, že vysoce postavený úředník ministerstva obrany dostal od zástupců soukromé firmy milion korun. (21. 5. 2007)
 • Trade Fides, spojená s korupcí, dostala další zakázku
  Jen tři měsíce poté, co policie zatkla dva významné představitele soukromé společnosti Trade Fides a obvinila je z uplácení armádních úředníků, zadalo ministerstvo obrany této firmě dvě lukrativní zakázky za 14,5 milionů korun. (20. 7. 2006)
 • "Tvrdíkovu vilu" vyšetřuje policie
  Policie prošetřuje, jestli armáda nemanipulovala soutěž na rekonstrukci vily Marna, určenou pro tehdejšího ministra Tvrdíka. (30. 5. 2006)
 • Vila pro Tvrdíka: Zfalšovaná zakázka?
  Aktuálně.cz získalo svědectví, podle nějž armáda manipulovala soutěž na rekonstrukci vily Marna, určenou pro tehdejšího ministra Tvrdíka. (19. 5. 2006)
 • Korupce? Trade Fides v hledáčku NBÚ
  Národní bezpečnostní úřad už zahájil řízení, na jehož konci by mohlo být odejmutí bezpečnostního certifikátu, bez kterého by společnost Trade Fides přišla o lukrativní armádní zakázky za miliardy korun. Firma má prověrku na druhý nejvyšší stupeň - tajné. (28. 4. 2006)
 • Lidé z milionového úplatku na svobodě
  Vysoký armádní úředník, plukovník Miroslav Beňo, a zástupci soukromé firmy Trade Fides Dana Mlejnková a Libor Hledík, kteří jsou zaplateni do korupční aféry na ministerstvu obrany, byli po bezmála třech měsících propuštěni z vazby. (24. 4. 2006)
 • Pomáhají si bratři k armádním milionům?
  Soukromá společnost Trade Fides získala v minulosti od Vojenské ubytovací a stavební správy v Brně zakázky za miliony korun. Hlavním inženýrem vojenské správy je přitom Jiří Houdek, jehož bratr František je předsedou představenstva Trade Fides, která má hlavní sídlo také v Brně. (19. 4. 2006)
 • Vojsko odpovídá na otázky o korupci
  Sdružení Transparency International se v souvislosti s obviněním vysokého armádního úředníka Miroslava Beňa z přijímání úplatků obrátilo se čtyřmi otázkami na ministerstvo obrany. (16. 4. 2006)
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy