Praha - Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) chce jít do podzimních parlamentních voleb v koalici s lidovci.
Rozhodl o tom v Praze jeho sněm. Pro bylo 101 ze 116 hlasujících delegátů, tedy 86 procent. Výsledky oznámil předseda volební komise Zdeněk Hověžák.
Lidovci o společné kandidatuře se starosty rozhodli před týdnem. U nich bylo pro bylo 39 a proti 31 delegátů.
"Ve spojení vidím možnost vytvořit sílu, která bude alternativou stran dominujících na politické scéně," uvedl Petr Gazdík. Koalici STAN a lidovců označil za "třetí sílu".
Tradice, Evropa, Západ
Podle volebních průzkumů je nyní nejsilnější hnutí ANO a za ním ČSSD. Podle Gazdíka mohou STAN a lidovci společně získat o deset křesel ve Sněmovně víc, než kolik by jich měly po sečtení jako samostatné subjekty.
"Cílem je, aby ČR měla jednoznačně politickou sílu, která je proevropská, prozápadní a vyznává tradiční hodnoty," uvedl na sněmu Bělobrádek ještě před rozhodnutím.
Řekl, že je "potřeba zastavit trend" omezování demokracie a diskuse. Desetiprocentní hranice hlasů, kterou musí dvojkoalice pro vstup do Sněmovny dosáhnout, se neobává.
Uskupení vzniká prý i proto, aby "lidé měli koho volit". "Naše uskupení musí jednoznačně deklarovat, že tu není proti někomu, ale pro něco," dodal předseda KDU-ČSL.
Riziko ohrožení demokracie
Na sobotním sněmu STAN vystoupili i zástupci dalších politických stran a hnutí.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš na sněmu řekl, že starostové, kteří na pražském sněmu potvrdili své koaliční spojení s lidovci odvedou dobrou práci "i na vládní úrovni".
Podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška by se některé strany po volbách měly proti "riziku ohrožení demokracie" spojit a nespolupracovat s ním.
TOP 09 dlouhodobě za hrozbu označuje právě Babiše. Dosavadní blízkou spolupráci s hnutím STAN nedávno tato strana ukončila.
Podle posledního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění by volby nyní vyhrálo Babišovo hnutí ANO s 32,5 procenta hlasů. ČSSD by volilo 22 procent lidí, komunisty 12 procent, ODS 8,5 procenta a TOP 09 pak 5,5 procenta. Lidovci by získali 6,5 procenta a STAN jedno procento.
Babiš na sněmu STAN jako ministr financí vypočítával, co vláda v posledních letech pro obce udělala a kolik peněz získaly. Pogratuloval hnutí STAN ke spojení s lidovci.
Podle něj je jejich spolupráce úspěšná v obcích a krajích, jejich koalice pak odvede "dobrou práci i na vládní úrovni". Starosty, kteří spravují obce, označil za "šéfy rodinné firmy". Není podle něj zvláštní, že jsou populárnější než "klasičtí politici".
Rozchod s noblesou
Hnutí STAN do loňska spolupracovalo s TOP 09.
Podle místopředsedy této strany Marka Ženíška by strany měly ukázat, že i rozchod se dá udělat s grácií a noblesou.
Ženíšek na sněmu STAN uvedl, že pro TOP 09 je zásadní obrana systému parlamentní demokracie. Do voleb jdou strany sice s vlastní kampaní, po volbách by ale měly spojit své síly, míní Ženíšek.
Vedení TOP 09 Babiše dlouhodobě kritizuje. Varuje před koncentrací politické, ekonomické a mediální moci v rukou jednoho člověka a "oligarchizací české politiky", ohrožuje to podle strany svobodu a demokracii.
"Riziko (ohrožení demokratického systému) nelze zmírnit tím, že s ním začnu spolupracovat, ale tím, že mu budu aktivně čelit a bránit," uvedl dnes Ženíšek.
Koktejl pro parlamentní demokracii
Podle Gazdíka podzimní parlamentní volby spolu s prezidentskými na jaře příštího roku představují "koktejl, zásadní pro parlamentní demokracii".
Ukážou podle něj, kam se bude Česko ubírat. "Má představa je stát jako dobře řízená obec… Nechceme firmu, a to ani rodinnou," uvedl Gazdík.
Místopředseda ČSSD a stranický volební manažer Jan Birke na sněmu řekl, že hnutí STAN má rádo výzvy a je statečné. Okomentoval tak jeho předvolební spojení s lidovci.
"Moje přání je, abychom se k sobě v kampani chovali slušně," dodal.
Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija v programu své strany a STAN vidí víc spojujících než rozdělujících bodů.
"Samozřejmě se neshodneme na všem, a to je nakonec v politice přirozené, ale vážíme si toho, že je možná korektní komunikace a férová dohoda," řekla na sněmu Udženija.
Míní, že se hnutí rozhodlo pro "riskantní projekt s vládní stranou", když se chce před volbami spojit s lidovci. Věří, že se po volbách poslanci ODS a starostů ve Sněmovně potkají a spolupráce bude "v tom, či onom uspořádání" pokračovat.
Gazdík získal od delegátů 93 procent hlasů
Staronovým šéfem hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se stal Petr Gazdík. Na volebním sněmu hnutí ho zvolilo 135 ze 145 hlasů. Získal tak 93 procent hlasů.
Jeho prvním místopředsedou je znovu náměstek středočeské hejtmanky Vít Rakušan. Podpořilo ho 133 ze 145 delegátů.
Dalšími třemi místopředsedy jsou místopředseda Sdružení místních samospráv ČR Radim Sršeň, poslankyně Věra Kovářová a senátor Jan Horník. Výsledky oznámil předseda volební komise Zdeněk Hověžák (STAN).