Lidovci půjdou do voleb společně se STAN. Tajné hlasování potvrdilo koalici

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 3. 2017 21:03
Lidovci se pro podzimní sněmovní volby spojí do koalice s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). V tajném hlasování na celostátní konferenci KDU-ČSL v Jihlavě se pro koalici vyslovilo 39 delegátů, 31 bylo proti. Předtím už schválilo návrh dohody předsednictvo STAN.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Bartoníček

Jihlava - Lidovci půjdou do podzimních sněmovních voleb v koalici s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). Rozhodla o tom celostátní konference KDU-ČSL v Jihlavě. V tajném hlasování se pro koalici vyslovilo 39 delegátů, 31 bylo proti.

Předsednictvo STAN už návrh dohody schválilo v sobotu dopoledne. S konečnou platností o tom za týden rozhodne sněm Starostů, který bude v Praze.

"Máme v ruce návrh koaliční smlouvy a se základními parametry jsme vyslovili dneska souhlas," řekl novinářům předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Obsahuje i návrh lídrů za jednotlivé subjekty a finanční vyrovnání. Zdůraznil, že KDU-ČSL má se STAN společný pohled na většinu věcí i základní hodnoty. Možnost, že by lidovci mohli od dohody s hnutím STAN odstoupit, je podle názoru Bělobrádka v rovině teorie. "Samozřejmě nejvyšším orgánem strany je celostátní sjezd. Ale já to nepředpokládám," řekl.

Dnešní rozhodnutí lidovců označiljejich předseda za velmi významný krok. "Rozhodli jsme, že chceme společně se starosty vytvořit předvolební koalici a v této koalici se ucházet o přízeň těch 30 procent voličů, kteří nechtějí ani pravicový liberalismus, nechtějí ani levici, nechtějí ani nestandardní populisty," řekl.

Předseda STAN Gazdík rozhodnutí lidovců přivítal. "Se vší vážností, odvahou a zároveň pokorou před vůlí voličů jsme vykročili vstříc podzimním volbám," uvedl. "Shodli jsme se na tom, že v osmi krajích by měl být lídr za KDU-ČSL a v šesti krajích lídr za Starosty," řekl po dopoledním jednání předsednictva STAN v Lipnici nad Sázavou.

Podle Bělobrádka je koalice se STAN "férová nabídka pro ty, kteří chtějí aktivní roli ČR v EU a NATO, konstruktivní vládnutí odspodu, tradiční hodnoty

Koalice potřebuje pro vstup do Sněmovny nejméně deset procent voličských hlasů. Kdyby strany kandidovaly jednotlivě, stačilo by jim pět procent. Předvolební průzkumy přisuzují lidovcům zhruba šest procent hlasů, Starostům kolem dvou procent. Výsledky výzkumů se ale různí i podle agentur.

Místopředsedkyně KDU-ČSL Zuzana Roithová po ukončení celostátní konference strany uvedla, že koalice má ambici získat ve volbách 15 procent hlasů. "Obavy o to, že bychom nepřekročili desetiprocentní hranici, jsou liché," řekla Roithová.

Uvedla, že po sečtení hlasů v posledních sněmovních volbách a určitých propočtech hlasů z krajských voleb mohou oba subjekty dohromady počítat s 500 000 voličskými hlasy. "I to samo o sobě stačí bohatě na překročení té desetiprocentní hranice. My ale míříme výš," řekla místopředsedkyně.

Lidovci jednají se STAN o volební spolupráci od loňského prosince.Sobotní celostátní konference lidovců se sešla po dvoudenním zasedání předsednictev KDU-ČSL a STAN v Lipnici nad Sázavou, jehož se zúčastnili také předsedové krajských organizací. Celostátní konference je nejvyšším stranickým orgánem KDU-ČSL v době mezi sjezdy. V jihlavském hotelu Gustav Mahler lidovci jednali zhruba pět hodin.

 

Právě se děje

Další zprávy