Šéfové TOP 09 a zelených se sešli. Bavili jsme se o holkách, pivu a Šumavě, tvrdí Kalousek

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
4. 3. 2017 16:51
Předsedové TOP 09 a zelených Miroslav Kalousek a Matěj Stropnický se v posledních týdnech několikrát sešli. Naposledy kvůli Šumavě. Kalousek schůzku vysvětluje tím, že zeleným na zákonu záleželo. Zelení ovšem brali společná setkání jako neformální a opatrný průzkum situace a možného budoucího vztahu mezi oběma stranami. Minulý týden vedení zelených tuto "sondáž" ukončilo. Podle Kalouska jsou programové rozdíly mezi oběma partajemi příliš velké.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a šéf zelených Matěj Stropnický si v něčem rozumějí, společný program pro nadcházející parlamentní volby by však dohromady nedali. V posledních týdnech se nicméně několikrát sešli a bavili se třeba o životním prostředí, jehož ochranu podle nich vidí zelení i TOP 09 často podobně.

Například na poslední schůzce debatovali o novele zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou tento týden Poslanecká sněmovna schválila 117 hlasy. "Podporovali jsme návrh ministra Richarda Brabce. Na novele zeleným záleželo, tak se s námi o tom bavili. Těžko se o tom mohli bavit s ODS nebo komunisty, kteří byli proti," popsal Aktuálně.cz obsah schůzky Kalousek.

Zelení ovšem brali společná setkání jako neformální a opatrný průzkum situace a možného budoucího vztahu mezi oběma stranami. Minulý týden vedení strany tuto "sondáž" ukončilo. Sice spolu s TOP 09 kritizují ANO Andreje Babiše, mají i podobný náhled na životní prostředí, Evropu nebo uprchlíky, ale nedokázali by se dohodnout třeba na sociálních dávkách či daních. Matěj Stropnický proto ani nechce říci, co si od diskusí s TOP 09 sliboval. "Formální jednání jsme nevedli, a tím pádem k tomu nemám komentář," uvedl předseda zelených. 

Rozdíly jsou příliš velké

Větší předvolební spolupráci Kalousek ani Stropnický neočekávají a neplánují. Rozdíly mezi programem pravicové a levicové strany jsou podle Kalouska příliš velké.

"Běžně se scházím se všemi lidmi na politické scéně. Nikdy jsem nevedl s předsedou Strany zelených diskusi o společné kandidátce," řekl Kalousek. "Bavili jsme se o holkách, pivě a o národních parcích," dodal, aby zdůraznil, že o spojení se zelenými neuvažoval. Se Stropnickým se schází tehdy, když dojde na téma, které podporují obě strany. "A bavíme se o možné spolupráci v některých oblastech, jako je třeba ochrana národních parků a podobně," upřesnil předseda TOP 09.  

Právě výrazná rozdílnost Kalouska a Stropnického činí jejich vzájemná setkání pozoruhodná. Například velká část pražské TOP 09 bývalého náměstka hlavního města Matěje Stropnického kritizuje dokonce podobně často jako primátorku Adrianu Krnáčovou z hnutí ANO Andreje Babiše. A předseda zelených jim výtky oplácí. Zelení a TOP 09 navíc zčásti, což předsedové připustili, usilují o stejné voliče, takže si budou před parlamentními volbami konkurovat.

Obě strany v minulých několika týdnech a měsících hledaly kvůli zmíněným podzimním volbám partnery. TOP 09 chtěla například slučovat pravici, ale velké stany jako ODS nebo lidovci Kalouskův návrh odmítli. Zelení chtějí oslovit aktivisty.

Piráti podle předsedy Ivana Bartoše jednali s několika zástupci větších politických stran, ale nakonec se rozhodli jít do voleb samostatně. Jejich kandidátky však budou otevřené pro případné angažmá zajímavých osobností či třeba starostů z regionů.

Jsem připraven dělat kompromisy, ale neumím politicky obchodovat, radikalismus je nálepka, tvrdí nový předseda Strany zelených Matěj Stropnický. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 5 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy