Šéfové TOP 09 a zelených se sešli. Bavili jsme se o holkách, pivu a Šumavě, tvrdí Kalousek

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
4. 3. 2017 16:51
Předsedové TOP 09 a zelených Miroslav Kalousek a Matěj Stropnický se v posledních týdnech několikrát sešli. Naposledy kvůli Šumavě. Kalousek schůzku vysvětluje tím, že zeleným na zákonu záleželo. Zelení ovšem brali společná setkání jako neformální a opatrný průzkum situace a možného budoucího vztahu mezi oběma stranami. Minulý týden vedení zelených tuto "sondáž" ukončilo. Podle Kalouska jsou programové rozdíly mezi oběma partajemi příliš velké.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a šéf zelených Matěj Stropnický si v něčem rozumějí, společný program pro nadcházející parlamentní volby by však dohromady nedali. V posledních týdnech se nicméně několikrát sešli a bavili se třeba o životním prostředí, jehož ochranu podle nich vidí zelení i TOP 09 často podobně.

Například na poslední schůzce debatovali o novele zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou tento týden Poslanecká sněmovna schválila 117 hlasy. "Podporovali jsme návrh ministra Richarda Brabce. Na novele zeleným záleželo, tak se s námi o tom bavili. Těžko se o tom mohli bavit s ODS nebo komunisty, kteří byli proti," popsal Aktuálně.cz obsah schůzky Kalousek.

Zelení ovšem brali společná setkání jako neformální a opatrný průzkum situace a možného budoucího vztahu mezi oběma stranami. Minulý týden vedení strany tuto "sondáž" ukončilo. Sice spolu s TOP 09 kritizují ANO Andreje Babiše, mají i podobný náhled na životní prostředí, Evropu nebo uprchlíky, ale nedokázali by se dohodnout třeba na sociálních dávkách či daních. Matěj Stropnický proto ani nechce říci, co si od diskusí s TOP 09 sliboval. "Formální jednání jsme nevedli, a tím pádem k tomu nemám komentář," uvedl předseda zelených. 

Rozdíly jsou příliš velké

Větší předvolební spolupráci Kalousek ani Stropnický neočekávají a neplánují. Rozdíly mezi programem pravicové a levicové strany jsou podle Kalouska příliš velké.

"Běžně se scházím se všemi lidmi na politické scéně. Nikdy jsem nevedl s předsedou Strany zelených diskusi o společné kandidátce," řekl Kalousek. "Bavili jsme se o holkách, pivě a o národních parcích," dodal, aby zdůraznil, že o spojení se zelenými neuvažoval. Se Stropnickým se schází tehdy, když dojde na téma, které podporují obě strany. "A bavíme se o možné spolupráci v některých oblastech, jako je třeba ochrana národních parků a podobně," upřesnil předseda TOP 09.  

Právě výrazná rozdílnost Kalouska a Stropnického činí jejich vzájemná setkání pozoruhodná. Například velká část pražské TOP 09 bývalého náměstka hlavního města Matěje Stropnického kritizuje dokonce podobně často jako primátorku Adrianu Krnáčovou z hnutí ANO Andreje Babiše. A předseda zelených jim výtky oplácí. Zelení a TOP 09 navíc zčásti, což předsedové připustili, usilují o stejné voliče, takže si budou před parlamentními volbami konkurovat.

Obě strany v minulých několika týdnech a měsících hledaly kvůli zmíněným podzimním volbám partnery. TOP 09 chtěla například slučovat pravici, ale velké stany jako ODS nebo lidovci Kalouskův návrh odmítli. Zelení chtějí oslovit aktivisty.

Piráti podle předsedy Ivana Bartoše jednali s několika zástupci větších politických stran, ale nakonec se rozhodli jít do voleb samostatně. Jejich kandidátky však budou otevřené pro případné angažmá zajímavých osobností či třeba starostů z regionů.

Jsem připraven dělat kompromisy, ale neumím politicky obchodovat, radikalismus je nálepka, tvrdí nový předseda Strany zelených Matěj Stropnický. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu. Stráže ho přemohly a předaly prokurátorovi, který vznese případně obvinění. Podle saúdskoarabské tiskové agentury SPA se strážcům zdálo, že muž není v "normálním stavu".

Jde o občana Saúdské Arábie a mluvčí úřadů v provincii Mekka řekl, že se incident stal ve 22:30 v pátek místního času (20:30 SEČ). Auto najelo do brány na jižním nádvoří mešity vysokou rychlostí, ale nikdo nebyl zraněn.

Saúdská Arábie letos kvůli koronaviru omezila provoz v mešitách a modlení ve Velké mešitě povolila až na začátku října. Každý den tam může provádět rituály takzvané malé pouti, umry, 15 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy