Starosta žádá Polsko o vysvětlení okupace kapličky na českém území

ČTK ČTK
15. 6. 2020 14:56
Starosta Slezských Rudoltic na Bruntálsku Mojmír Pargač (SNK) chce od polské strany vysvětlit květnový incident, kdy polští vojáci nedaleko obce překročili hranice a nepustili kolemjdoucí k místní kapličce na českém území. Doufá však, že to bylo nedorozumění.
Kaplička v obci Slezské Rudoltice na česko-polském pomezí, kterou 28. května zabrala polská armáda.
Kaplička v obci Slezské Rudoltice na česko-polském pomezí, kterou 28. května zabrala polská armáda. | Foto: ČTK

O události informovala i světová média. Referovala o ní jako o kuriózním incidentu, kdy Polsko omylem vpadlo do České republiky a zabralo malý kousek jejího území.

"Těžko říct, zda šlo o úmysl či politováníhodný omyl. Vojáci asi neznali přesně území, které je velmi řídce osídlené. Doufáme ale, že to bylo nedorozumění," řekl k události Pargač. Podle něj se při koronavirovém chaosu udělalo více přehmatů, k uklidnění situace by podle něj ale pomohlo, kdyby polská strana událost vysvětlila, případně se omluvila.

Incident se stal 28. května. Podle CNN polská armáda přiznala, že nedopatřením narušila suverenitu Česka a české ministerstvo zahraničí potvrdilo, že polští vojáci při střežení v souvislosti s koronavirovou pandemií omylem překročili hranici a zaujali tam pozice.

Bránili však českým občanům v návštěvě svatostánku na jejich území. Na polského vojáka se samopalem tehdy narazil u kaple Ivo Dokoupil, jehož občanské sdružení nedaleko ní opravuje gotický kostel a který se ke kapli šel podívat. "Odmítl mě ke kapli pustit. Naštvalo mě to, protože je na českém území. Hranice vede až korytem potoka několik metrů pod kaplí. Je tam dokonce hraniční kámen," popsal dnes na místě událost Dokoupil.

"Okamžitě došlo k nápravě a případ byl vyřešen - i z české strany," sdělilo v pátek CNN polské ministerstvo obrany. Ujistilo však, že šlo o nedopatření a nedorozumění.

Hranice prochází mezi kaplí a zámkem

Kaple původně patřila k zámku v obci Pelhřimovy u Slezských Rudoltic, kterou v roce 1742 ale rozdělila nově určená hranice mezi Pruskem a Rakousko-Uherskem. V současnosti je zámek v Polsku a kaple v Česku. Kaple je zároveň jednou z mála budov, které z obce Pelhřimovy na české straně hranice zůstaly.

Určité vysvětlení události má majitelka nemovitosti nedaleko kaple Jana Mahovská, která se s vojáky z české i polské strany u stanoviště několikrát setkala. "Nad kaplí instalovali zátaras naši, pod ní u mostu zase Poláci. Mezi nimi na území širokém několik metrů se pak pohybovaly hlídky. Střídaly se. Někdy tam byli jen čeští vojáci, jindy jen polští. Někdy hlídky obou států," řekla. Právě tam pak vojáci měli zázemí. Osobně ale problém s vojáky neměla.

Dnes je hranice opět plně otevřená. Zmizely zátarasy i zázemí pro hlídky, které zde po čtyři měsíce trávily čas. Jejich přítomnost připomíná jen mobilní toaleta opřená o chátrající zeď zámeckého areálu na polské straně a zbytky pískového zátarasu, který technika rozhrnula do kopřiv.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Zemřel fotograf František Dostál, proslul souborem Letní lidé z říční plovárny

Ve věku 84 let zemřel toto pondělí fotograf František Dostál, dokumentarista a reportér, který zachycoval absurditu všedního dne i neobyčejných setkání. Informovala o tom jeho partnerka Alena Vykulilová. Dostálovým nejslavnějším souborem je kolekce Letní lidé, který vytvořil mezi roky 1968 až 1990 ve Zlenicích na řece Sázavě. Dokumentoval v něm přes dvě desítky let rekreace obyčejných lidí na říční plovárně.

František Dostál se narodil roku 1938 v pražských Vršovicích, které se také staly jeho prvotní inspirací. Fotit začal v 60. letech, publikoval v řadě periodik. Námětem jeho tvorby byli především lidé pražských ulic a posázavští trampové, k nimž sám patřil. Pro jeho dílo byl typický jemný humor, často těžící z absurdních setkání nesourodých prvků na jednom obrazu.

Přestože se Dostál fotografii věnoval výhradně jako amatér, patří se svými více než 20 knižními tituly, bezpočtem novinových a magazínových ilustrací i bezmála 70 výstavami k nejpublikovanějším českým fotografům.

Studoval na průmyslové škole strojnické v letech 1953 až 1957, kde se poprvé seznámil s fotografií. V mládí byl aktivním sportovcem. Jako dorostenec se stal držitelem československého rekordu ve sprinterské štafetě a skákal do výšky. Téměř do důchodu pracoval jako konstruktér obráběcích strojů ve firmě Škoda Plzeň se sídlem v Praze.

Za výstavní aktivitu se stal členem mnoha fotoklubů - v Argentině, Brazílii, Jugoslávii, Německu, Polsku, Velké Británii, získal řadu čestných titulů a více než stovku ocenění. Roku 2008 obdržel cenu ministerstva kultury za celoživotní přínos amatérské fotografii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy