Starosta žádá Polsko o vysvětlení okupace kapličky na českém území

ČTK ČTK
15. 6. 2020 14:56
Starosta Slezských Rudoltic na Bruntálsku Mojmír Pargač (SNK) chce od polské strany vysvětlit květnový incident, kdy polští vojáci nedaleko obce překročili hranice a nepustili kolemjdoucí k místní kapličce na českém území. Doufá však, že to bylo nedorozumění.
Kaplička v obci Slezské Rudoltice na česko-polském pomezí, kterou 28. května zabrala polská armáda.
Kaplička v obci Slezské Rudoltice na česko-polském pomezí, kterou 28. května zabrala polská armáda. | Foto: ČTK

O události informovala i světová média. Referovala o ní jako o kuriózním incidentu, kdy Polsko omylem vpadlo do České republiky a zabralo malý kousek jejího území.

"Těžko říct, zda šlo o úmysl či politováníhodný omyl. Vojáci asi neznali přesně území, které je velmi řídce osídlené. Doufáme ale, že to bylo nedorozumění," řekl k události Pargač. Podle něj se při koronavirovém chaosu udělalo více přehmatů, k uklidnění situace by podle něj ale pomohlo, kdyby polská strana událost vysvětlila, případně se omluvila.

Incident se stal 28. května. Podle CNN polská armáda přiznala, že nedopatřením narušila suverenitu Česka a české ministerstvo zahraničí potvrdilo, že polští vojáci při střežení v souvislosti s koronavirovou pandemií omylem překročili hranici a zaujali tam pozice.

Bránili však českým občanům v návštěvě svatostánku na jejich území. Na polského vojáka se samopalem tehdy narazil u kaple Ivo Dokoupil, jehož občanské sdružení nedaleko ní opravuje gotický kostel a který se ke kapli šel podívat. "Odmítl mě ke kapli pustit. Naštvalo mě to, protože je na českém území. Hranice vede až korytem potoka několik metrů pod kaplí. Je tam dokonce hraniční kámen," popsal dnes na místě událost Dokoupil.

"Okamžitě došlo k nápravě a případ byl vyřešen - i z české strany," sdělilo v pátek CNN polské ministerstvo obrany. Ujistilo však, že šlo o nedopatření a nedorozumění.

Hranice prochází mezi kaplí a zámkem

Kaple původně patřila k zámku v obci Pelhřimovy u Slezských Rudoltic, kterou v roce 1742 ale rozdělila nově určená hranice mezi Pruskem a Rakousko-Uherskem. V současnosti je zámek v Polsku a kaple v Česku. Kaple je zároveň jednou z mála budov, které z obce Pelhřimovy na české straně hranice zůstaly.

Určité vysvětlení události má majitelka nemovitosti nedaleko kaple Jana Mahovská, která se s vojáky z české i polské strany u stanoviště několikrát setkala. "Nad kaplí instalovali zátaras naši, pod ní u mostu zase Poláci. Mezi nimi na území širokém několik metrů se pak pohybovaly hlídky. Střídaly se. Někdy tam byli jen čeští vojáci, jindy jen polští. Někdy hlídky obou států," řekla. Právě tam pak vojáci měli zázemí. Osobně ale problém s vojáky neměla.

Dnes je hranice opět plně otevřená. Zmizely zátarasy i zázemí pro hlídky, které zde po čtyři měsíce trávily čas. Jejich přítomnost připomíná jen mobilní toaleta opřená o chátrající zeď zámeckého areálu na polské straně a zbytky pískového zátarasu, který technika rozhrnula do kopřiv.

 

Právě se děje

Další zprávy