Poláci vybírali v Krkonoších vstupné i tam, kde nesmějí. Nástrah na turisty mají víc

Jakub Heller Jakub Heller
4. 8. 2019 6:30
Nejvyšší pohoří Česka protíná hranice s Polskem a o Krkonošský národní park se tak oba státy dělí. Veskrze jde o bezproblémovou spolupráci, kterou však nedávno poznamenal incident, kdy se polská agentura několikrát pokusila na hřebenové cestě od českých turistů vybírat vstupné. Za vstup do polské části parku se sice skutečně platí, ale na hraniční cestu se to nevztahuje. Za hranicí navíc platí i další odlišná pravidla, která by měl český turista znát, aby neriskoval pokutu.
Do polské části Krkonoš se platí vstupné asi 50 korun. Bezplatně však lze vstoupit na hraniční cesty, ačkoliv nezřídka vedou právě po polském území.
Do polské části Krkonoš se platí vstupné asi 50 korun. Bezplatně však lze vstoupit na hraniční cesty, ačkoliv nezřídka vedou právě po polském území. | Foto: Tomáš Vocelka

Placení vstupného na polské straně parku není žádnou novinkou, severovýchodní sousedé ho vybírají už od roku 1994. Mezi oběma státy však platí dohoda, že pohyb na hraničních turistických cestách je zdarma, ačkoliv nezřídka vedou po polském území.

To se však změnilo před několika týdny, kdy polská agentura eParki.pl začala vyžadovat po turistech zaplacení vstupného i na hřebenové Cestě česko-polského přátelství, která vede střídavě po obou stranách hranice. Jde o jednu z cest, kde se platit nemá.

"Turisté z toho byli překvapeni a my pochopitelně také, takže jsme vyvolali jednání s našimi kolegy z polského národního parku," říká mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný. Na jednání se znovu potvrdila již platná dohoda a čeští turisté by tak s polskou agenturou již neměli mít problémy. Pokud by k tomu však přece jen došlo, správa českého parku návštěvníky vyzývá, aby jí dali o situaci okamžitě vědět.

Za vstup do polské části národního parku se za dospělého návštěvníka platí 8 zlotých, tedy přibližně 50 korun. Vstup na vybrané hraniční cesty je však zdarma. Kromě zmíněné Cesty česko-polského přátelství jde také o trasu od Spálené strážnice k Luční boudě, tedy o takzvanou Jantarovou cestu.

"V tuto chvíli se neplatí ještě na Jubilejní cestě, protože Poláci zpřísnili režim přístupu na Sněžku. Uzavřeli pro sestup takzvaný cik-cak, tedy červenou cestu, po které se mohlo chodit bezplatně. Turisté jsou proto nuceni chodit po Jubilejní cestě, která je tedy nyní zdarma," popisuje Drahný.

Skupiny jen s průvodcem a psi jen na vodítku a s náhubkem

Placení vstupného ale není jediný rozdíl mezi českou a polskou částí národního parku. U našich sousedů totiž obecně platí přísnější pravidla.

Pozor si na ně musí dát zejména majitelé psů. Na českém území stačí, aby byl pes pod dohledem pána a poslouchal ho. "Zjednodušeně řečeno, nesmí pobíhat sto metrů od vás a pochopitelně nesmí nic ničit a zabíjet. Musíte ho mít plně pod povelem," vysvětluje Drahný. Na polské straně hor ale pes musí být na vodítku a mít náhubek.

Odlišná pravidla platí i pro organizované skupiny, například školní výlety či skautské výpravy. Ty musí při putování po polských Krkonoších využít služby profesionálního průvodce. "Zpravidla to je průvodce PTTK, což je obdoba našeho Klubu českých turistů," dodává Drahný.

Právě Klub českých turistů si však ze snahy Poláků vydělat na zájmu turistů utahuje. "Určitě budeme s napětím sledovat, co se v dalším období objeví v polském ceníku. Možná to bude daň z pořízených fotografií Krkonoš, ošlapné turistických cest, poplatek za použití vyznačené turistické trasy. Ještě, že alespoň na naší straně Krkonoš je turistický svět ještě v pořádku. Pevně doufejme, že to tak dlouho zůstane," uvedl klub na svém facebookovém profilu.

Drahný je však k polským kolegům smířlivější. Na otázku, zda se tuzemští turisté skutečně nemusí obávat, že budou brzy platit i na české straně národního parku, odpověděl: "Proč by se měli bát? Vždyť je to běžná věc, platit za vstupné třeba do muzeí nebo do Národního divadla. To přece není nic, z čeho by měl mít člověk strach. Ale připravovat se na to čeští turisté nemusí, nic takového neplánujeme." Stejně tak podle něj česká správa parku nezvažuje ani přísnější pravidla pro pobíhání psů. 

 

Právě se děje

před 28 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy