Správní rada VZP: spojení s firmou IZIP navždy skončí

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
1. 4. 2015 17:16
Správní rada VZP chce ukončit poslední smlouvu se společností IZIP. Portál, přes který se odehrává i elektronická komunikace s pojišťovnou, si prý VZP zajistí sama. A to už příští rok.
Správní rada VZP se usnesla, že ukončí smlouvu se společností IZIP, která pro ni zajišťuje elektronickou komunikaci. Portál si prý VZP zajistí sama.
Správní rada VZP se usnesla, že ukončí smlouvu se společností IZIP, která pro ni zajišťuje elektronickou komunikaci. Portál si prý VZP zajistí sama. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Všeobecná zdravotní pojišťovna řeší palčivý problém: za to, že smí elektronicky komunikovat s klienty a nemocnicemi, platí už třetí rok přemrštěnou sumu: šest milionů korun měsíčně. Peníze posílá soukromé společnosti IZIP. Jiné firmy přitom dokážou podobnou službu nabídnout za cenu až pětsetkrát nižší.

Správní rada se proto v pondělí usnesla, že nevýhodná smlouva skončí. Portál si prý pojišťovna zajistí sama. Přejít by na něj mohla už od příštího roku.

„Pojišťovna tím významně ušetří. Místo šesti milionů korun bude hradit jen náklady na platy zaměstnanců, kteří budou mít provoz portálu na starosti,“ popisuje členka správní rady a komunistická poslankyně Soňa Marková. Výdaje na portál se tak podle ní ze dne na den scvrknou násobně.

Podle dalšího radního Michala Sojky (ČSSD) už proto začali informatici pojišťovny na podobě portálu pracovat. „Až bude dílo hotové, může se smlouva s firmou IZIP vypovědět,“ řekl. Správní rada podle něj předpokládá, že by mohla pojišťovna poslední závazek k firmě IZIP ukončit už v polovině tohoto roku. Výpovědní doba je šest měsíců.

Pojišťovna, která současně jedná o prodeji většinového podílu akcií ve firmě IZIP, by se tak odstřihla od posledního smluvního závazku vůči této společnosti.

Jde to i pětsetkrát levněji

Smlouvu na provoz portálu podepsal se společností IZIP bývalý ředitel VZP Pavel Horák. Stalo se to v říjnu roku 2012. Smlouva zněla na dobu neurčitou. Od té doby do konce její platnosti pojišťovna zaplatí firmě IZIP za správu elektronické komunikace téměř čtvrt miliardy korun.

Sama firma přitom přiznala, že ji tým dvanácti klíčových zaměstnanců, kteří portál pojišťovny spravují, stojí daleko méně: jen 997 200 korun měsíčně. Za celou dobu platnosti (do konce roku 2015) ji tak správa portálu přijde necelých čtyřicet milionů korun. Neboli pro společnost je to zakázka snů, za 3 a čtvrt roku vydělá kolem 200 milionů korun.

Jiné firmy navíc ve stejné době uváděly, že by pojišťovně dokázaly nabídnout podobnou službu za cenu až pětsetkrát nižší. „Portál je možné vystavět již od půl milionu korun,“ potvrdil například Daniel Pecina ze společnosti Trask solutions, která běžně portálová řešení nabízí. Dodal, že za jeho správu si pak firma obvykle účtuje kolem třiceti procent z ceny díla, tedy zhruba 12,5 tisíce korun měsíčně.

Nevýhodnou smlouvu proto začalo před třemi lety zkoumat i ministerstvo zdravotnictví. Za tehdejšího šéfa resortu Leoše Hegera (TOP 09) si nechalo zpracovat právní analýzu, která ukázala spoustu dalších problémů. Například to, že ačkoliv firma kasíruje miliony, pojišťovna nevlastní ani autorská práva k portálu, ani uchovaná data. Pojišťovna se navíc ve smlouvě zbavila možnosti v systému cokoliv měnit.

Portál od IZIP si kromě toho objednala bez veřejné soutěže. Bývalý šéf Pavel Horák takový krok v minulosti vysvětloval tak, že firma bude udržovat web zdarma - v rámci správy nad elektronickými zdravotními knížkami. Pojišťovna ale nakonec provoz portálu platit začala.

Pacientské knížky na internetu

Společnost IZIP spolupracovala s VZP dvanáct let - nejprve spravovala pacientské knížky na internetu, do kterých VZP vložila více než 2,2 miliardy korun. Vedení VZP však poté spolupráci ukončilo, protože se podle něj investice nevyplatila. Z auditu, který si správní rada VZP nechala zpracovat, vyplynulo, že desítky milionů korun, které pojišťovna na provoz systému poslala, končily u společností, jež s knížkami nemají nic společného.

V roce 2012 dostala firma na starosti i portál.

Společnost IZIP byla původně zcela soukromou firmou, VZP do ní ale později majetkově vstoupila, když koupila 51 procent akcií. Menšinovým vlastníkem je švýcarská firma eHI eHealth International s nejasnou vlastnickou strukturou.

O akcie společnosti IZIP v únoru letošního roku projevila zájem firma IT Medical Services slovenského miliardáře Michala Suchoby. Pojišťovna se společností, stejně jako se zástupci minoritního vlastníka firmy IZIP, stále jedná. O smlouvy VZP s firmou IZIP se zajímá také policie.

Ředitel společnosti IZIP Jiří Pašek se k jednání správní rady VZP o ukončení smluv nevyjádřil. "Informace z jednání správní rady nemám," vysvětlil.

 

Právě se děje

Další zprávy