Brno - Česko vážně poškodilo a protiprávně kriminalizovalo šlechtice Františka Oldřicha Kinského, který chtěl získat zpět rodový majetek za miliardy korun.
Tři roky po smrti šlechtice, který své ztráty v boji s českým státem o majetek své rodiny vyčíslil na sto miliard korun, o tom rozhodl Evropský soud pro lidská práva.
Česko podle soudců v největší restituční kauze jednoznačně porušilo Kinského právo na spravedlivý proces. Zaplatí za to na poměry evropského soudu vysoké odškodnění - deset tisíc eur a další čtyři tisíce eur pak na soudních výdajích.
Proč jste ho sledovali?
Podle evropských soudců česká policie na základě vyjádření politiků a se souhlasem soudců sledovala a prověřovala Kinského jako zločince, což je nepřípustné.
Speciální policejní tým "Majetek", který se za vlády ČSSD a ministra vnitra Stanislava Grosse snažil zamezit navracení zabaveného majetku restituentům v čele se šlechtou, totiž používal neobvyklé metody.
Policie sledovala se souhlasem soudu nejen telefon Františka Oldřicha Kinského, ale dokonce i jeho advokáta Jaroslava Čapka, což je nepřípustné.
"Jakýkoli pokus kriminalizovat lidi v občanskoprávních sporech, zejména v řízeních, kdy stát jedná jako protistrana, je v rozporu s právem na spravedlivý proces," rozhodli evropští soudci.
Ke stejnému závěru dospěl už v roce 2007 také Ústavní soud, podle něhož odposlechy neměly být povoleny. Zároveň na žádost Čapka nařídil, aby byly odposlechy zničeny.
Majetek za miliardy nezískal
Kinský za svého života bojoval u českých soudů za navrácení rodinného majetku. Podal 157 žalob na majetek za miliardy korun.
Mezi majetkem, který chtěl Kinský získat, je například palác Kinských na pražském Staroměstském náměstí, pozemky v rekreačním areálu v Rynarticích na Děčínsku nebo 32 hektarů lesa na Rakovnicku.
Kinského rodiče o majetek přišli po druhé světové válce. Advokát nicméně u procesů argumentoval, že nemovitosti byly zabaveny neoprávněně, neboť je nevlastnil Kinského otec, ale jeho v té době nezletilý syn František Oldřich.