Štrasburk: Volte slova, Paclík se nespolčil s Langerem

Tomáš Fránek
2. 2. 2012 13:42
Evropský soud rozhodl o stížnosti protikorupčního sdružení

* Do textu jsme nově doplnili stanovisko Růžového pantera

Štrasburk - První spor o svobodu slova v Česku, který se dostal před Evropský soud pro lidská práva, končí prohrou protikorupčního sdružení Růžový panter.

Evropský soud totiž potvrdil, že sdružení bylo správně odsouzeno k pokutě 100 tisíc korun za tvrzení, podle něhož se podnikatel a nynější majitel fotbalového klubu v Plzni Tomáš Paclík spolčil s obchodníky s lehkými topnými oleji a exministrem vnitra Ivanem Langerem.

"Svoboda projevu není bez hranic, jsou s ní spojeny i určité povinnosti a zodpovědnost," rozhodli soudci evropského soudu s tím, že k porušení svobody projevu nedošlo. Protikorupční sdružení tak nevysoudí odškodnění 470 tisíc korun.

Organizace Růžový panter je připravena se proti rozhodnutí odvolat k velkému senátu ESLP.

Příliš ostrý výraz

Sdružení Růžový panter o spojení podnikatele s lehkými topnými oleji Vratislava Kutala s Ivanem Langerem a Tomášem Paclíkem informovalo před osmi lety ve zprávě pro veřejnost v souvislosti s cestou Langera na africké Kilimandžáro.

Šlo o vzájemné obchody, Kutal podle sdružení Paclíka jmenoval do představenstva společnosti Morpa a Ivan Langer zase Paclíkovi pronajímal prostory ve svém olomouckém domě.

Sdružení ale použilo výraz: "Paclík se s Kutalem a Langerem spolčil v rámci svých podnikatelských aktivit".

České soudy rozhodly, že Růžový panter Paclíka poškodil a užití slova "spolčil" bylo příliš ostré.

Protikorupční sdružení muselo zaplatit sto tisíc korun pokuty, která ho přivedla na pokraj krachu. Nakonec pokutu a soudní náklady uhradilo díky podpoře veřejnosti.

"Stále se bráníme tvrzení, že slovo spolčení  bylo použito v trestně právním kontextu. O zločinném spolčení v naší zprávě nebyla žádná zmínka. Výraz jsme užily jako hodnotící termín, který byl podle našeho názoru na místě, vzhledem k dalším uvedeným souvislostem," uvedla Iveta Jordanová, předsedkyně správní rady organizace Růžový panter.

Paclík se hájil, že v jeho případu nešlo o žádné protikorupční aktivity. "Růžového pantera nepovažuji za transparentní spolek, který by chtěl bojovat s korupcí. Je to lobbistická organizace," řekl.

Pokuta je v pořádku

Podle evropských soudců mělo být sdružení, které lidé považují za seriozní organizaci bojující proti korupci, při zveřejňování informací obezřetné.

Pokud chtělo upozornit na vazby Ivana Langera, mohlo jméno Tomáše Paclíka vynechat  nebo použít na jeho adresu vhodnějších výrazů. Nepřiměřená nebyla podle soudců ani vysoká pokuta.

Langer s Paclíkem nefigurovali jenom v případě podnikatelů s lehkými topnými oleji. Ministerstvo vnitra dalo v době, kdy mu šéfoval Langer, bez výběrového řízení zakázku na praní a chemické čištění prádla za 80 milionů Paclíkově firmě Dočista.

Tato společnost získala živnostenské oprávnění na praní prádla až v den podepsání kontraktu. Prádlo prala pro resort vnitra po tři roky a za tu dobu si vydělala 54 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy