Spory spotřebitelů a firem: Arbitrem bude stát

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
20. 11. 2007 14:55
Současný stav zvýhodňuje firmy
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

Praha - Stát se rozhodl, že pomůže řešit spory mezi spotřebiteli a podnikateli. Ty nabývají na intenzitě, zatěžují české soudy a v případě rozhodčího řízení například u úvěrových smluv jsou často dlužníci znevýhodněni.

Úřady chtějí oběma stranám pomoci k domluvě a zabránit dlouhému a drahému soudu. Ministerstvo průmyslu má v plánu vytvořit síť kontaktních míst, která budou zdarma nabízet takzvanou mediaci. To znamená, že někdo neutrální vymyslí možnost řešení, která bude pro obě strany co nejvýhodnější. Místa budou u spotřebitelských organizací a u poboček Hospodářské komory

Úřady počítají s tím, že teprve když se mediace nezdaří, přijde na řadu speciální spotřebitelská arbitráž (kontrolovaná státem), jejíž výsledek bude mít stejnou váhu jako rozsudek soudu. 

Autor reformy - ministr Jiří Pospíšil.
Autor reformy - ministr Jiří Pospíšil. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Češi se čím dál víc soudí, soudců ale bude ubývat

Je to ale jen krok napůl cesty. Novelu zákona, která by zamezila tomu, aby spotřebitelské spory firmy rešily prostřednictví arbitráže - jako je tomu v řadě evropských zemí - stát zatím jen zvažuje. Připavena není.

"Předpokládáme, že celý systém se rozjede od prvního dubna. O konkrétním datu rozhodne ministr," říká Filip Hajný z ministerstva průmyslu a obchodu.

Arbitráž i pro spotřebitele

Spotřebitelské organizace ale už nyní varují, že společnosti mohou mít podle českého práva ve svých smlouvách takzvané rozhodčí doložky a nabídku od státu nebudou využívat, bude totiž pro obě strany dobrovolná. Doložka bývá součástí smluv například o půjčkách, strany sporu se jí de facto vzdávají možnosti soudu a případné spory bude řešit arbitr.

Kdy se systém mediace spotřebitelských sporů rozeběhne, rozhodne ministr Říman.
Kdy se systém mediace spotřebitelských sporů rozeběhne, rozhodne ministr Říman. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Rozhodčí řízení (arbitráž) má pak v těchto sporech stejnou moc jako soud, ale podmínky jsou jiné. Arbitráž je výrazně rychlejší, často neveřejná a rozhodce si strany vyberou samy. Velké firmy, které poskytují například úvěry, mají už hotové smlouvy, které jsou pro každého zákazníka stejné. K žádné faktické dohodě tedy nedochází. Proti rozhodnutí arbitra navíc není odvolání a je tedy ihned vykonatelný, například exekucí majetku.

"Rozhodčí řízení je šité na míru pro podnikatele. Ti znají pravidla, domluví se. Pak je rozhodčí řízení užitečné, ale ne když se zneužívá proti spotřebiteli," říká Jan Šulc ze Sdružení na obranu spotřebitele.

Spotřebitelská sdružení upozorňují, že lidé často vůbec netuší, co pro ně taková doložka, kterou si na osmé stránce smluvních podmínek možná ani nepřečetli, znamená. Neznalost lidí pak může dát podnikateli možnost vybrat si jako arbitra někoho spřízněného a podobně.

Arbitrem může být kdokoli

"To je jiný problém, o kterém víme. To ale tímto systémem nevyřešíme. Chceme spíš nabídnout alternativu pro soudní spor," říká Hajný. Novelu zákona, která by zpřísnila podmínky arbitráže, ale ministerstvo průmyslu nechystá a nepřipravuje ji ani ministerstvo spravedlnosti.

V mnoha zemích Evropské unie jsou kvůli nepoměru sil mezi občanem a velkou společností rozhodčí doložky v takových smlouvách zakázány. Spory tam smí řešit výlučně soudy. 

Sdružení spotřebitelů už používání rozhodčích doložek dokonce zažalovalo. Na verdikt se čeká.
Sdružení spotřebitelů už používání rozhodčích doložek dokonce zažalovalo. Na verdikt se čeká. | Foto: SOS

V Česku se o změně v legislativě sice uvažuje, ale žádný konkrétní návrh neexistuje. "Je třeba se rozhodnout, zda arbitráž ve spotřebitelských smlouvách zakázat, nebo zda je lepší víc vzdělávat spotřebitele, aby si uvědomovali, co podepisují," říká Filip Hajný.

Soudy vítají, že se část agendy přesunuje na rozhodce, ale k české legislativě výhrady mají. "Problém je v tom, že rozhodcem může u nás být kdokoli. Neexistují žádné požadavky na vzdělání či praxi. Když si necháte postavit dům, můžete se se stavební firmou domluvit, že rozhodcem bude třeba stavbyvedoucí. To není možné," říká předseda soudcovské unie Jaromír Jirsa.

Ani Sdružení na obranu spotřebitelů není nutně pro zákaz arbitráže u spotřebitelských smluv, ale stávající stav podle něj spotřebitele diskriminuje. "Řešením by mohla být novelizace zákona o rozhodčím řízení, která by upravila arbitráž i pro spotřebitelské spory, zejména tak aby nevylučovala pro spotřebitele možnost obrátit se na soud," říká právník Jan Šulc ze sdružení.

 

Právě se děje

Další zprávy