Spor krajů a vlády o dotace pro železnici rozhodne soud

ČTK ČTK
26. 8. 2011 17:05
Memorandum předchozího kabinetu krajům slíbilo 2,6 miliardy ročně. Nečas nesouhlasí
Snížení dotací podle Haška ohrozí čtvrtinu regionálních železničních spojů.
Snížení dotací podle Haška ohrozí čtvrtinu regionálních železničních spojů. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Asociace krajů se v nejbližší době obrátí na soud kvůli sporu s vládou o právní závaznost memoranda týkajícího se dotací pro kraje na financování regionální železniční dopravy.

Na tiskové konferenci po pátečním setkání vlády s hejtmany to řekl předseda Asociace krajů Michal Hašek. Podle vlády není dokument právně závazný, a je tedy možné objem dotací snížit. Kraje s tím nesouhlasí.

Memorandum, které s kraji uzavřela předchozí vláda Jana Fischera, krajům zaručuje po dobu deseti let roční dotace 2,6 miliardy. Tuto částku chce ministr financí Miroslav Kalousek ročně snížit o 600 milionů korun.

"Není to dokument, který zavazuje vládu jinak než v oblasti politické deklarace," řekl premiér Petr Nečas. Podle něj by memorandum v případě právní platnosti bylo "nebezpečným precedentem", podle kterého by mohla vláda bez projednání sněmovnou slibovat peníze libovolným zájmovým skupinám.

"Krok našich předchůdců (Fischerovy vlády) považuji za chybný, ale nemá význam se teď přetlačovat v argumentaci, to nechť rozhodnou nezávislé soudy," uvedl premiér.

Hašek upozornil, že v případě snížení dotace o těchto 600 milionů korun bude ohrožena zhruba čtvrtina všech regionálních železničních spojů. Snížení objednávky, ke kterému budou v takovém případě muset kraje přistoupit, negativně postihne financování Českých drah a prostřednictvím snížení poplatků za použití tratí i Správu železniční dopravní cesty.

Finanční dopady na tyto společnosti zpětně ovlivní státní rozpočet, protože v obou případech jde o společnosti vlastněné státem, řekl již dříve ministr dopravy Pavel Dobeš.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Jakuba Ptačinského stojí ministerstvo v otázce platnosti memoranda na straně krajů.

"Doufáme, že na soud nedojde a že se situace nějakým způsobem vyřeší," řekl Dobeš s tím, že případný soud chápe jako žalobu na celou vládu, nikoliv jako spor mezi resortem dopravy a hejtmany.

Otázka memoranda byla nejožehavějším tématem dnešního setkání, připustil Nečas. Kromě této problematiky hejtmani s ministry řešili otázky konkurenceschopnosti regionů, financování školství a další agendu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy