Soudce Knotek jde za korupci na pět a půl roku do vězení

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 30. 5. 2014 16:31
Soud ho za zneužití pravomoci a přijetí úplatku dále potrestal peněžitým trestem 200 tisíc korun.
Josef Knotek (vlevo) a Ladislav Jelínek u soudu.
Josef Knotek (vlevo) a Ladislav Jelínek u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Okresní soud v Jičíně v kauze litoměřických soudců potrestal Josefa Knotka pěti a půl lety vězení.

Spoluobžalovaný Ladislav Jelínek půjde ke kárnému řízení.

Soud Knotka potrestal za zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku také peněžitým trestem 200 tisíc korun.

Soudní zapisovatelka Jiřina Šindelářová dostala trest dva roky podmíněně odložený na zkušební dobu tří let a také peněžitý trest. Podmínky za podplácení dostali také Antonín Kühn a Michal Motejl.

Verdikt dosud není pravomocný, státní zástupce i obhájci si ponechali lhůtu. Z obžalovaných se vynesení rozsudku nikdo nezúčastnil.

Předseda senátu Theodor Petryšín dnes rozsudek vynášel a zdůvodňoval necelé dvě hodiny, kromě jednotlivých skutků se vyjádřil také k výhradám obhájců k dokazování.

Dotyční byli obžalováni, že za úplatky ovlivňovali konkrétní kriminální případy.

Podle dostupných údajů jde zřejmě o první nepodmíněný trest uložený soudci za korupci. "Také si nevzpomínám na nic podobného," řekl čestný prezident Soudcovské unie a předseda pražského městského soudu Libor Vávra.

Obhájce: Rozsudek je mediálně rozostřený

Knotkův obhájce Pavel Polák řekl, že mediálně sledovaná kauza vždy přináší mediálně zostřené rozsudky.

"Trestní řízení by nemělo být ovládáno zásadou účel světí prostředky, jestliže je nějaký důkaz nezákonný, tak by k němu nemělo být přihlíženo a jestliže je to jediný důkaz tak by o něj rozsudek opřen neměl být," řekl obhájce Knotka Pavel Polák.

Josef Knotek působil jako soudce u okresního litoměřického soudu. Státní zástupce Radim Dragoun mu původně navrhoval šestiletý trest.

Foto: Vojtěch Marek

Dragoun řekl, že s rozsudkem je z 80 procent spokojený. "Rozsudek vnímám jako určitý signál do řad justice i do řad veřejnosti v tom smyslu, že korupce v prostředí justice je nepřípustná," řekl Dragoun.

K usnesením soudu týkající se obžalovaného Jelínka si Dragoun podal stížnost, protože s ním nesouhlasí. Dragoun pro Jelínka ve své závěrečné řeči požadoval také podmíněný trest.

Obžalovaní nevypovídali

Podle obžaloby šlo ve třech případech o manipulaci s termíny hlavních líčení, v jedné věci o manipulaci se zákazem řízení a v jedné o ovlivnění trestního řízení. Ve všech pěti skutcích je obžalovaný Knotek, Jelínek měl podle spisu za lahev alkoholu po přímluvě Knotka posunout termín zasedání.

Ministr spravedlnosti oba soudce předloni dočasně zprostil soudcovské funkce. Knotek na ni loni v květnu rezignoval.

Obžalovaní při zahájení hlavního líčení před soudem odmítli vypovídat, například Jelínek pouze řekl, že trvá na tom, že se nedopustil ničeho nezákonného.

Odposlechy byly podle obhájců pořízeny nezákonně

Obhájci obžalovaných opakovaně upozorňovali, že některé důkazy, například odposlechy, byly pořízeny v rozporu se zákonem. V případu byl původně obžalovaný ještě jeden člověk, tento případ však soud vyloučil k samostatnému projednávání.

Knotkova kauza není prvním případem v novodobé české historii, kdy soudce sám skončil před soudem v souvislosti s korupcí. Už v roce 1996 se objevil případ Květoslavy Krylové, která působila u Okresního soudu v Přerově.

Podle obžaloby se pokusila uplatit okresního státního zástupce. Krylová odešla v květnu 1997 od prvoinstančního soudu s podmínkou, soud jí vyměřil trest v délce 21 měsíců s odkladem na dva roky. V roce 1998 skončila Krylová i v justici.

Kvůli podezření z korupce bylo obviněno i několik dalších soudců, jejich případy ale z různých důvodů nakonec před soudem neskončily.

Například předseda senátu Krajského soudu v Ostravě Bedřich Feber spáchal v květnu 1997 ve vazební věznici sebevraždu, stíhání bývalého mladoboleslavského soudce Pavla Nagyho, kterého natočila televize Nova skrytou kamerou při přijímání úplatku, zase státní zástupce přerušil kvůli psychické chorobě obviněného.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy