Soudce Knotek jde za korupci na pět a půl roku do vězení

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 30. 5. 2014 16:31
Soud ho za zneužití pravomoci a přijetí úplatku dále potrestal peněžitým trestem 200 tisíc korun.
Josef Knotek (vlevo) a Ladislav Jelínek u soudu.
Josef Knotek (vlevo) a Ladislav Jelínek u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Okresní soud v Jičíně v kauze litoměřických soudců potrestal Josefa Knotka pěti a půl lety vězení.

Spoluobžalovaný Ladislav Jelínek půjde ke kárnému řízení.

Soud Knotka potrestal za zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku také peněžitým trestem 200 tisíc korun.

Soudní zapisovatelka Jiřina Šindelářová dostala trest dva roky podmíněně odložený na zkušební dobu tří let a také peněžitý trest. Podmínky za podplácení dostali také Antonín Kühn a Michal Motejl.

Verdikt dosud není pravomocný, státní zástupce i obhájci si ponechali lhůtu. Z obžalovaných se vynesení rozsudku nikdo nezúčastnil.

Předseda senátu Theodor Petryšín dnes rozsudek vynášel a zdůvodňoval necelé dvě hodiny, kromě jednotlivých skutků se vyjádřil také k výhradám obhájců k dokazování.

Dotyční byli obžalováni, že za úplatky ovlivňovali konkrétní kriminální případy.

Podle dostupných údajů jde zřejmě o první nepodmíněný trest uložený soudci za korupci. "Také si nevzpomínám na nic podobného," řekl čestný prezident Soudcovské unie a předseda pražského městského soudu Libor Vávra.

Obhájce: Rozsudek je mediálně rozostřený

Knotkův obhájce Pavel Polák řekl, že mediálně sledovaná kauza vždy přináší mediálně zostřené rozsudky.

"Trestní řízení by nemělo být ovládáno zásadou účel světí prostředky, jestliže je nějaký důkaz nezákonný, tak by k němu nemělo být přihlíženo a jestliže je to jediný důkaz tak by o něj rozsudek opřen neměl být," řekl obhájce Knotka Pavel Polák.

Josef Knotek působil jako soudce u okresního litoměřického soudu. Státní zástupce Radim Dragoun mu původně navrhoval šestiletý trest.

Foto: Vojtěch Marek

Dragoun řekl, že s rozsudkem je z 80 procent spokojený. "Rozsudek vnímám jako určitý signál do řad justice i do řad veřejnosti v tom smyslu, že korupce v prostředí justice je nepřípustná," řekl Dragoun.

K usnesením soudu týkající se obžalovaného Jelínka si Dragoun podal stížnost, protože s ním nesouhlasí. Dragoun pro Jelínka ve své závěrečné řeči požadoval také podmíněný trest.

Obžalovaní nevypovídali

Podle obžaloby šlo ve třech případech o manipulaci s termíny hlavních líčení, v jedné věci o manipulaci se zákazem řízení a v jedné o ovlivnění trestního řízení. Ve všech pěti skutcích je obžalovaný Knotek, Jelínek měl podle spisu za lahev alkoholu po přímluvě Knotka posunout termín zasedání.

Ministr spravedlnosti oba soudce předloni dočasně zprostil soudcovské funkce. Knotek na ni loni v květnu rezignoval.

Obžalovaní při zahájení hlavního líčení před soudem odmítli vypovídat, například Jelínek pouze řekl, že trvá na tom, že se nedopustil ničeho nezákonného.

Odposlechy byly podle obhájců pořízeny nezákonně

Obhájci obžalovaných opakovaně upozorňovali, že některé důkazy, například odposlechy, byly pořízeny v rozporu se zákonem. V případu byl původně obžalovaný ještě jeden člověk, tento případ však soud vyloučil k samostatnému projednávání.

Knotkova kauza není prvním případem v novodobé české historii, kdy soudce sám skončil před soudem v souvislosti s korupcí. Už v roce 1996 se objevil případ Květoslavy Krylové, která působila u Okresního soudu v Přerově.

Podle obžaloby se pokusila uplatit okresního státního zástupce. Krylová odešla v květnu 1997 od prvoinstančního soudu s podmínkou, soud jí vyměřil trest v délce 21 měsíců s odkladem na dva roky. V roce 1998 skončila Krylová i v justici.

Kvůli podezření z korupce bylo obviněno i několik dalších soudců, jejich případy ale z různých důvodů nakonec před soudem neskončily.

Například předseda senátu Krajského soudu v Ostravě Bedřich Feber spáchal v květnu 1997 ve vazební věznici sebevraždu, stíhání bývalého mladoboleslavského soudce Pavla Nagyho, kterého natočila televize Nova skrytou kamerou při přijímání úplatku, zase státní zástupce přerušil kvůli psychické chorobě obviněného.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy