Žalobce navrhl soudci Knotkovi šestiletý trest za korupci

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 5. 2014 15:40
Pro spoluobžalovaného soudce Ladislava Jelínka, zapisovatelku a dvojici Knotkových známých požaduje podmíněné tresty.
Soudce Josef Knotek
Soudce Josef Knotek | Foto: Repro: TJ Sokol Cítov

Jičín - Státní zástupce Radim Dragoun pro bývalého litoměřického soudce Josefa Knotka navrhl v korupční kauze šest let vězení.

Pro spoluobžalovaného soudce Ladislava Jelínka, zapisovatelku a dvojici Knotkových známých požaduje podmíněné tresty. Knotkův obhájce Pavel Polák soudu navrhl zproštění obžaloby, před soudem pokračují závěrečné návrhy dalších obhájců. Nikdo z obžalovaných se úterního jednání nezúčastnil.

Jičínský soud odpoledne jednání odročil na 30. května, kdy v případu vynese rozsudek.

Dragoun v závěrečné řeči uvedl, že korupci soudců je nutné považovat za mimořádně zhoubnou.

"Co se týče trestu, bylo potřeba zohlednit, že obžalovaný Knotek se této činnosti dopouštěl po delší dobu v řadě skutků. On byl tím styčným bodem mezi skupinou klientů, kteří jeho ústy oslovovali přímo jeho či další pracovníky soudu, aby docházelo k určitému ovlivňování soudních řízení," řekl Dragoun.

Podle Dragouna se Knotek několika skutky dopustil zneužití pravomoci úřední osoby, podplácení a přijímání úplatku, kromě šestiletého trestu vězení mu navrhl také peněžitý trest. Podle spisu šlo o úplatky výměnou za podmínečné propuštění z vězení či další výhody.

Naopak Knotkův obhájce Polák upozornil, že například odposlechy byly pořízeny v rozporu se zákonem. "Obžalobě vyčítám, že důkazy byly získané nezákonně, proto k nim nesmí být přihlíženo," řekl Polák, který tvrdí, že ve dvou bodech obžaloby není žádný důkaz svědčící o porušení zákona, u dalších dvou uvedl, že by spíše mohlo jít o kárné provinění.

Jelínkovi státní zástupce navrhl tříletý trest vězení podmíněně odložený na čtyři roky. Zapisovatelce Jiřině Šindelářové, která se podle obžaloby dopustila zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku, navrhl státní zástupce dvouletý trest vězení podmíněně odložený na tři roky.

Obžalované Antonína Kühna a Michala Motejla, kteří se podle spisu dopustili podplácení, by měl soud podle státního zástupce potrestat trestem dva roky vězení podmíněně odloženým na tři roky.

Původně byl obžalován ještě jeden člověk, jeho případ však soud vyloučil k samostatnému projednávání. Ministr spravedlnosti oba soudce předloni dočasně zprostil soudcovské funkce. Knotek na funkci v květnu rezignoval.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy